Věděli jste, že kůže je náš největší orgán? Kůže je jako plátno života, které nese stopy času, doteky lásky a zkušeností. Je jako štít, který nás chrání před světem, ale zároveň je zrcadlem našeho nitra. Kůže plní řadu klíčových funkcí, chrání nás před vnějšími vlivy, jako jsou mechanické poškození, mikroorganismy či UV záření, brání ztrátě tekutin, pomáhá regulovat tělesnou teplotu přes pocení a změnu průtoku krve a odstraňuje z těla odpadní látky. Obsahuje množství nervových zakončení, kterými umožňují vnímat dotek, bolest i teplotu a také hraje roli při tvorbě vitamínu D a naší imunitě.
Kožní onemocnění představují širokou skupinu zdravotních problémů, které postihují nejen kožku, ale také vlasy, nehty. Kožní onemocnění mohou být infekční, genetické, způsobené zánětem, autoimunitní, nádory nebo alergické reakce. Některá kožní onemocnění jsou jen estetické změny, jiná jsou životu ohrožující. Kožní onemocnění kromě mnoha zdravotních komplikací představují velkou zátěž i pro psychické zdraví člověka. Kožní onemocnění výrazně formují naše sebevnímání a ovlivňují, jak nás vnímají ostatní. Zasahují do naší sebedůvěry, celkové pohody a často ovlivňují schopnost vytvářet vztahy či zažívat fyzický kontakt bez obav. Známe tisíce různých kožních onemocnění.
5 nejčastějších kožních onemocnění
Akné
Akné vulgaris je nejběžnější chronické kožní onemocnění a postihuje především teenagery a mladé dospělé. Akné je zánětlivé onemocnění mazových žláz, které může být mírné, středně těžké až těžké. Vzniká na základě tří hlavních procesů: produkce mazu, zánětu a kolonizace Cutibacterium acnes (nazývaný také Propionibacterium acnes) a projevuje se pupínky, černými tečkami a cystickými útvary, nejčastěji na obličeji, zádech a hrudníku.
Atopická dermatitida
Atopická dermatitida (atopický ekzém) je chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje jednoho z deseti lidí během života. Je typické svým průběhem, fázemi zlepšení a naopak zhoršení. Atopická dermatitida je způsobena kombinací: imunitní reakce, genetických změn v pokožce a vnějších faktorů, jako jsou alergeny nebo znečištění. Atopická dermatitida způsobuje intenzivní svědící kožní léze, které opakovaným škrábáním vyvolávají cyklus svědění a škrábání, který může mít významný vliv na kvalitu života pacienta. Mezi další typické projevy patří suchost pokožky a šupinatění.
Psoriáza
Psoriáza je neinfekční zánětlivé autoimunitní onemocnění, které je často spojeno se systémovými projevy a více komorbiditami, včetně kardiovaskulárních onemocnění, lymfomů či deprese. Odhaduje se, že jí trpí až 60 milionů lidí na světě a na jejím vzniku se podílejí genetické a environmentální faktory. Známe atypickou nebo typickou formu psoriázy, která se projevuje typickými hrubými, šupinatými, červenými skvrnami na kůži, často na loktech, kolenou, nehtech nebo vlasaté části hlavy.
Seboreická dermatitida
Seborea je běžný kožní stav u novorozenců, teenagerů i dospělých. Charakteristická je svými mastnými žlutými šupinami, červenými skvrnami, lupy a svěděním nejčastěji na pokožce hlavy, obličeji, hrudi, zádech, podpaží a v oblasti třísel. Změny na pokožce se předpokládají jako výsledek zánětlivé reakce na běžný kožní organismus – kvasinku Malassezia.
Povrchové mykózy – plísňové infekce
Mykózy jsou onemocnění způsobená houbami a postihují 1/5 populace. Povrchové mykózy postihují nejčastěji prostor mezi prsty, nehty, vlasy, svrchní vrstvy kůže a sliznice, protože se rádi zdomácnějí ve vlhkém prostředí. Mohou se projevovat různými příznaky, které se liší v závislosti na typu infekce. Mezi nejběžnější příznaky patří svědění, změny barvy, červené skvrny, puchýře, šupinaté oblasti, změny barvy nehtů či jejich odlupování.
Proč jsou kůže a střevo podobné?
Existuje vztah mezi střevním mikrobiomem a zdravím pokožky, známý jako osa střevo-kůže:
- Obě jsou bohaté na nervová zakončení a krevní cévy.
- Obě hrají klíčovou roli v imunitní a neuroendokrinní funkci.
Věděli jste, že i vnitřní povrch střeva a povrch kůže mají určité podobnosti?
- Oba jsou pokryty epitelovými buňkami, které tvoří důležitou bariéru mezi vnitřním prostředím těla a vnějším světem a fungují jako první linie obrany před vstupem mikroorganismů.
- Buňky střeva a kůže se rychle obnovují a mikroorganismy se hůře přichytí a způsobí infekce.
Probiotika jako účinný pomocník k léčbě kožních onemocnění
Probiotika jsou skupinou živých mikroorganismů, které mají schopnost ovlivnit střevní mikroflóru a podpořit ochranný účinek kožních buněk. V posledních letech se uskutečnilo množství studií, které naznačují, že užívání probiotik má příznivé účinky na zdraví pokožky. Zánětlivá kožní onemocnění mohou souviset s narušením střevního mikrobiomu, způsobeného metabolity uvolňovanými mikroorganismy a zvýšenou tvorbou zánětlivých mediátorů. Rostoucí počet důkazů podporuje teorii, že střevní dysbióza se vyskytuje při běžných zánětlivých kožních onemocněních, jako jsou atopická dermatitida, psoriáza, rosacea či akné, což zvyšuje potenciál probiotik jako léčebné možnosti při kožních onemocněních.
Zařaďte probiotika v boji s kožním onemocněním.
Kožní problémy jsou nepříjemnou, ale běžnou součástí života téměř každého z nás. Náš největší orgán v těle si zaslouží naši pozornost a péči. Probiotika, známá svojí schopností ovlivňovat mikrobiom, se ukazují jako slibný prostředek v prevenci a léčbě různých kožních problémů, mohou zlepšit imunitní odpověď a podpořit přirozenou bariérovou funkci kůže. Navíc úprava stravy a životního stylu může přispět k celkovému zlepšení našeho zdraví.
Zdroje
- https://books.google.cz/books?hl=sk&lr=&id=50Zgf-ZBP5gC&oi=fnd&pg=PP1&dq=skin+function&ots=hsFwD7oDtK&sig=Kopx0NL_FymapvIsFVgWBfm5Sok&redir_esc=y#v=snippet&q=function&f=false
- https://mindandbody.sk/psychika-kozne-ochorenia#:~:text=Emo%C4%8Dn%C3%BD%20stres%20pri%20nich%20ve%C4%BEmi%20%C4%8Dasto%20funguje%20ako,spokojnosti%20a%20mo%C5%BEnosti%20nadv%C3%A4zovania%20vz%C5%A5ahov%20a%20fyzick%C3%A9ho%20kontaktu.
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10301930/
- https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2019/1015/p475.html
- https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2020/0515/p590.html
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34001566/
- https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2013/0501/p626.html
Nela Macková
Studuje všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Univerzity Komenského. Věnuje se dobrovolnické činnosti, psala články pro výukový program Axon-med ve spolupráci se studenty lékařských fakult i ze zahraničí a pracuje v oblasti zdravotnictví a sportu. Absolvovala lékařskou praxi na různých pracovištích a část stáží a studia v zahraničí. Několik let byla také pacientkou imunologické a gastroenterologické ambulance, proto se snaží podávat odborné informace lidem co nejjednodušeji, aby je každý pochopil, a také ukázat, že i tabuizovaná témata jsou součástí každodenního života.
-
Nela Macková#molongui-disabled-link
-
Nela Macková#molongui-disabled-link
-
Nela Macková#molongui-disabled-link
-
Nela Macková#molongui-disabled-link