Doručení do 2 pracovních dnů

Atopický ekzém – jak souvisí s mikrobiotou a jak ho léčit?

Atopická dermatitida, známá také pod názvem atopický ekzém, je velmi časté onemocnění postihující pokožku, které způsobuje chronický zánět. Onemocnění se začne projevovat většinou v ranném dětství. Časem se mohou symptomy zmírnit, ale někdy přetrvává až do dospělosti. Pro toto onemocnění jsou typická bezpříznaková období, která mohou trvat i několik let, a období relapsu, kdy jsou příznaky nejintenzivnější. U lidí, trpících atopickou dermatitidou se často vyskytují i jiná chronická alergická onemocnění, jako je například alergická rýma nebo astma. Jak atopický ekzém souvisí s mikrobiotou, jak ho léčit a co může být jeho příčinou?

Příznaky atopické dermatitidy

Projevy a intenzita příznaků atopické dermatitidy mohou být u různých jednotlivců velmi rozdílné. Většinou se projevují takto:

  • suchá pokožka,
  • intenzivní svědění, zejména v noci,
  • červená ložiska, která se vyskytují především na pokožce rukou, nohou, kotníků, zápěstí, krku, na hrudi, na víčkách a v záhybech loktů a kolen, u dětí bývá postižená tvář a pokožka hlavy,
  • drobné plyskýřky,
  • zhrublá, popraskaná a šupinatá pokožka.

Častým škrábáním pokožky může dojít k poranění a případně k infekci.
Tyto příznaky jsou velmi podobné jako u jiných typů ekzémů, například u kontaktní dermatitidy, vyvolané vystavením pokožky určitým alergenům.


Atopický ekzém

Proč vzniká atopická dermatitida?

Příčina onemocnění není dodnes přesně známá. Pravděpodobně stojí za jejím vznikem současně genetika a více jiných faktorů.

Zánět je přirozenou reakcí imunitního systému na vnější nebo vnitřní vlivy, jako je například infekce, alergeny nebo různé jiné iritanty. (pozn.: anglicky je irrinant) Funkcí pokožky je chránit tělo před těmito faktory. Při atopické dermatitidě bývají často postiženy právě geny zabezpečující tuto ochrannou funkci pokožky. To má za následek chronický zánětlivý proces na pokožce a s ním spojené nepříjemnosti.

Podle řady výzkumů se na vzniku a průběhu atopické dermatitidy může podílet i mikrobiota. Tuto spojitost nejlépe vysvětluje tzv. hygienická hypotéza.

Podle této teorie moderní způsob života, spojený s nadměrnou hygienou a sterilitou prostředí, ve kterém vychováváme děti, snižuje možnost jejich vystavení běžným mikroorganismům a ochuzuje tak mikrobiotu, což může v ranném dětství ovlivnit vývoj imunitního systému. V dětství mikrobiota pozitívním způsobem ovlivňuje imunitní systém, určitým způsobem ho učí nereagovat přehnaně na mikroorganismy nebo alergeny, které se přirozeně nacházejí všude v okolí. U nezkušeného imunitního systému, který zná méně mikroorganismů, je více pravděpodobné, že bude fungovat neadekvátně. A to se může podílet na vzniku různých onemocnění jako je například atopická dermatitida nebo astma.

Mají probiotika vliv na vznik atopického ekzému u dětí?

Několik studií potvrdilo, že užívání probiotik v těhotenství a po porodu značně snižuje riziko vzniku atopické dermatitidy, resp. ekzému, v prvních letech života dítěte. Mechanismus, jakým střevní mikrobiom ovlivňuje dětský imunitní systém, nebyl zatím úplně objasněn.

Předpokládá se, že střevní bakterie se podílejí na „výcviku“ imunitních buněk, které se nachází v signálních drahách vedoucích k vzniku alergických onemocnění. Nedostatečný „výcvik“ imunitních buněk způsobený nesprávným složením střevního mikrobiomu může vytvořit nerovnováhu v regulaci zánětlivých procesů v těle, které vedou ke vzniku alergického onemocnění, jako je atopický ekzém.

Jak se starat o atopickou pokožku?

Pokud vás trápí atopický ekzém nebo trpíte jakýmkoliv chronickým onemocněním, měli byste konat určitá režimová opatření, kterými je možné snížit riziko vzplanutí onemocnění a jeho příznaků.

  • Poznejte spouštěče onemocnění a snažte se jim vyhnout. Pokud trpíte onemocněním už několik let, určitě jste si všimli, že něco (může to být například potravina, pyl nebo zvířecí chlupy) váš stav zhoršuje.
  • Často sa umývejte a hydratujte. Časté mytí snižuje riziko infekcí, ale může samo o sobě ještě více vysušovat pokožku, proto je potřebné, abyste svoji pokožku i pravidelně natírali hydratačním krémem, ideálně neparfemovaným.
  • Užívejte léky. Některé dostanete bez předpisu v lékárně, jiné vám musí předepsat lékař. Jde především o přípravky aplikované na kůži, při závažnějších stavech to mohou být i perorální léky. Důležité je si vždy uvědomit, že každému zabírá něco jiného. K tomu správnému léku pro vás se musíte někdy dopracovat postupně.
  • Sledujte příznaky infekce. Bolest, opuchnutí, začervenání, plyskýře a samozřejmě hnis naznačují, že něco není v pořádku.
Atopický ekzém

Probiotika

Některá probiotika, především kombinované přípravky s více kmeny, se ukázaly být nápomocnými v prevenci vzniku nebo závažnosti atopického ekzému u dětí, a v prevenci vzplanutí a jejich intenzity u dospělých. Pokud bývá onemocnění spojené s pozměněnou mikrobiotou, její obohacení o dobré, probiotické bakterie může pomoci, a to především v dětství, kdy se vyvíjí imunitní systém.

Mikrobióm a imunita

Vyzkoušejte Symprove – probiotika č.1 v komunitě (a)Top život

V léčbě ekzému probiotiky jsou výsledky studií různé. Někde pomohly, někde jen trochu a někde vůbec. Závisí to samozřejmě na přípravku, na tom, jak dlouho se užívá, a nepochybně i případ od případu je různý. Je to stejné jako s krémy a léky, někomu může pomoci jen lék, jinému jen krém a dalšímu možná kombinace léku, krému a probiotika.

Boris Dudík
+ posts

absolvent Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského, aktuálne študent doktorandského štúdia

Jediná živá probiotika

Udržujte zdravou rovnováhu bakterií ve střevech již dnes!

Díky jedinečné technologii a dlouholetému zdokonalování jsou probiotika SymproveTM jediná skutečně živá probiotika, která se díky vodní bázi dostaví do střev, kde příznivě působí na trávení, imunitu a celkové zdraví organismu.
Na rozdíl od pilulkových probiotik pobývají v žaludku, jak je agresivní žaludeční kyseliny rozloží a oslabí, ale projdou trávicím systémem přímo tam, kde jsou potřeba.

logo