Sliznice střeva tvoří největší plochu našeho těla, která je v kontaktu s vnějším prostředím. Je to bariéra, která propouští to, co náš organismus potřebuje, tedy živiny, vitamíny, minerály z potravy či vodu, a naopak nás chrání před vstupem nebezpečných látek do krevního oběhu. Pokud se jí tuto funkci nedaří plnit a škodlivý obsah proudí do našeho krevního oběhu, může se jednat o syndrom zvýšené propustnosti střev.
Co je Syndrom zvýšené propustnosti střev?
Jedná se o síť s otvory určité velikosti, přičemž zdravá střeva mají rozvržené funkce a koordinují správnou velikost těchto otvorů. Za ideálních podmínek nám přes střevní stěnu do krve prostupují jen správně rozložené jednotky z naší potravy, které nás vyživují. To ostatní, co do krve nesmí, zůstává ve střevě. Může se jednat o nestrávené složky jídla či mikroorganismy, které jsou toxické.
V případě, že dojde k narušení funkce spojů, nefunguje regulování velikosti otvorů v síti a zvětšením těchto otvorů pronikají do krve látky, které poškozují zdravou rovnováhu těla. Tento jev se jmenuje z angl. Leaky gut syndrom – Syndrom zvýšené propustnosti střev.
Syndrom zvýšené propustnosti střev: Výskyt a symptomy
Vyskytuje se v dospívání a ranné dospělosti. Podle statistických údajů trpí touto poruchou téměř desetina evropské populace, v USA je postiženo dokonce 15 procent osob.
Příznaky se liší podle toho, zda se jedná o syndrom dráždivého tračníku s průjmem nebo bez něj. V případech, kdy není přítomen průjem, může postiženého naopak obtěžovat zácpa. Společnými příznaky u obou forem mohou být pocity špatného trávení, nafouklé břicho, přelévání a kručení ve střevech, bolesti žaludku, plynatost, bolestivé vyprazdňování stolice, nevolnost, bolesti zad, únava a malátnost.
Narušení střevních spojů a následné prosakování do těla může mít různé následky:
- záněty – kloubního aparátu, srdečně-cévního systému, vylučovacího ústrojí, trávicího traktu (např. syndrom dráždivého tračníku)
- infekce dýchacích cest
- kožní problémy – ekzémy, akné
- potravinové intolerance a alergie
- Crohnova choroba
- ulcerózní kolitida
- revmatoidní artritida
- astma
- roztroušená skleróza
- Parkinsonova nemoc
- celiakie
Pro řešení (nebo i prevenci) tohoto problému je třeba nejprve pochopit, jaké jsou příčiny vzniku syndromu.
Mezi běžné příčiny patří: nevhodné složení stravy, stres, užívání léků (analgetika, antibiotika, přítomnost chronického zánětu v těle, porucha fungování mikrobioty.
Faktory ve stravě, které podporují vznik syndromu, je nadbytek sacharidů, zvýšený příjem alkoholu, nedostatek vlákniny, vitamínů, minerálů, přebytek lepku, kaseinu.
Jak upravit stravu za účelem léčby či prevence syndromu zvýšené propustnosti střev?
Nejprve je třeba zbavit se potravin, o kterých víme, že syndrom zvýšené propustnosti střev způsobují nebo jej podporují. Vhodné je vést tzv. stravovací deník, ve kterém si budeme zaznamenávat reakce našeho organismu po konzumaci různých potravin. Na základě zaznamenaných reakcí můžeme přizpůsobit náš jídelníček tak, že z něj vyloučíme všechna problematická jídla.
Vhodné je také upravit poměry makroživin (sacharidy, bílkoviny, tuky, vláknina) a sledovat reakci našeho trávení a organismu. Úpravy mikrobiomu dosáhneme, pokud zařadíme do naší denní rutiny čerstvé ovoce a zeleninu, celozrnné potraviny, omega 3 mastné kyseliny, fermentované (kysané) mléčné výrobky, aromatické superpotraviny (česnek, cibule, šalotka), luštěniny, žampiony, mořské řasy, brokolici a vhodná probiotika.
Probiotika Symprove jsou vhodný doplněk výživy, neboť pomáhají doplnit dobré bakterie a nastavit rovnováhu ve střevech. Obecně se doporučuje konzumovat probiotika v potravinové i doplňkové formě. Dodržováním protokolu při léčbě Leaky Gut syndromu odstraněním škodlivých dráždivých látek se může stát, že opětovně naočkujete střevo prospěšnými bakteriemi, které budou špatné bakterie držet na uzdě. Na základě dostupného výzkumu jsou vhodné kmeny jako L. rhamnosus, E. faecium, L. acidophilus, L. plantarum, které najdete právě v Symprove.
Zařaďte živá probiotika do své ranní rutiny.
- Zdroje:
- Je syndrom děravého střeva skutečným stavem? Nezaujatý vhled (healthline.com): https://www.healthline.com/nutrition/is-leaky-gut-real
- https://doktorkaonline.sk/