Září je měsícem návratů. Po prázdninách a dovolených se znovu vracíme do rytmu každodenního života – ať už usedneme do kanceláří, školních lavic, nebo pracujeme z domova. Tento přechod může být náročný, ale teď je ideální chvíle začít znovu budovat návyky, které nás připraví na úspěšný a produktivní den. Ranní rutina není jen o tom, jak brzy se ráno vzbudíme, ale také o tom, jak se naladíme na nový den, jak zvládneme náročné úkoly a jak si zachováme energii až do večera. Ráno zkrátka dělá den, už jste o tom slyšeli?
3 důvody, proč si do života zavést ranní rutinu
Mnoho lidí si může myslet, že zavedení ranní rutiny znamená akorát další seznam povinností na už tak dlouhý to-do list. Pro rychlé vyvrácení všech podobných obav – zde jsou 3 hlavní důvody, proč bychom každý měli mít svou vlastní ranní rutinu:
- Už žádná ranní utrpení: Ranní vstávání nemusí být boj, pokud máme pevně danou rutinu, která nás provede prvními a často nejnáročnějšími hodinami dne. Namísto chaotického vstávání na poslední chvíli a stresu z toho, že nestíháme, nám promyšlená ranní rutina umožní začít den s klidem a jistotou.
- Zvýšení produktivity po celý den: Jak svůj den začneme, tak ho i celý prožijeme. Jasná ranní rutina nastaví ten správný tón pro celý náš den. Dále v článku se dozvíte konkrétní kroky, které do rutiny zahrnout, aby se nastartoval nejen váš den, ale i vaše produktivita.
- Dlouhodobě prospěšné účinky: Přínosy ranní rutiny se v čase kumulují a přispívají tak k celkově spokojenému životu. Pravidelné a promyšlené ranní návyky mohou mít pozitivní dopad na naše dlouhodobé zdraví, psychickou pohodu a celkovou kvalitu života. Je to tedy v podstatě investice do naší lepší budoucnosti.
Jak vypadá ideální ranní rutina?
Jednoznačný návod, jak sestavit správnou ranní rutinu, bohužel neexistuje. Správná ranní rutina by však měla být postavena na pevných základech, které nám pomohou nejen úspěšně zvládnout náročný den, ale také dlouhodobě pečovat o naše zdraví a pohodu. Každý z nás má jiné potřeby a priority, ale existují určité univerzální prvky, které bychom měli zvážit při vytváření naší vlastní unikátní ranní rutiny.
Spánek a vstávání
Kvalitní a dostatečný spánek je základem úspěšného rána i celého dne. Dostatečný odpočinek nám umožňuje probudit se svěží a připraveni čelit náročnému dni. Kromě spánku dlouhého ideálně 7 až 9 hodin za noc je důležitá také pravidelnost. Když si vytvoříme zvyk vstávat každý den ve stejnou dobu, a to ideálně i o víkendech, naše tělo si na tento rytmus zvykne a probouzení se stane čím dál snadnějším.
Hydratace a výživa
Jedno je jisté, po noci odpočinku je důležité ráno nastartovat tělo něčím výživným. Co se týče snídaně, ta by měla být vyvážená a bohatá na bílkoviny, zdravé tuky a sacharidy, které nám dodají energii na celý den. Ještě před snídaní můžeme pomoci našemu zažívání pravidelnou dávkou probiotik.
Zařaďte péči o své zažívání do ranní rutiny!
Péče o tělo
Ve zdravé ranní rutině nesmí chybět ani péče o naši tělesnou kondici. Uběhnout každé ráno 5 km určitě není pro každého. Nemějte žádný strach, stačí několik minut lehkého cvičení nebo protažení, které rozhýbe tělo a rozproudí krev. Tělo se tak připraví na celodenní nápor a my se budeme cítit energičtější a svěžejší.
Péče o duši
Nastavení mysli je pro produktivní den naprosto klíčové, a proto by ve správné ranní rutině neměl chybět prostor pro péči o duši. Dá se to spojit s předchozím bodem a na závěr cvičení zařadit i pár minut meditace. Někomu ale možná bude stačit snídaně v klidu a tichu, nebo třeba zapisování do deníku.
Ranní rutina při práci z domova vs. v kanceláři
Ať už se chystáme na práci z domova nebo kanceláře, ranní rutina je důležitá v obou případech. Největší motivací zařadit ranní rutinu pro pracující lidi je zajisté podpora produktivity. Na co se zaměřit v rámci ranní rutiny s ohledem na naše pracovní prostředí?
V případě home office je pro produktivní den podstatné přepnout mezi domácím a pracovním režimem. Ráno bychom měli věnovat čas tomu, abychom se dostali do pracovního módu – ať už to znamená, že si sedneme ke stolu vyhrazenému pro práci, nebo se prostě převlékneme z pyžama do něčeho více formálního. To nám pomůže vytvořit hranici mezi domovem a prací, což je zásadní pro udržení koncentrace. V rámci ranní rutiny si můžeme také naplánovat harmonogram pracovního dne, do kterého zařadíme i přestávky na osobní věci, případně domácí povinnosti, ke kterým bychom jinak měli tendenci od práce odbíhat.
Pokud pravidelně dojíždíme do kanceláře, ranní rutina pro nás bude dost možná obsahovat včasnější start než v případě práce z domova, protože musíme počítat také s časem stráveným na cestě. Abychom dorazili do práce včas a bez stresu, je klíčové si ranní rutinu dobře naplánovat a dodržovat časový plán. Samotnou cestu do práce pak do ranní rutiny můžeme zařadit jako příjemnou součást dne, která nás na pracovní den naladí. Například poslechem podcastu nebo čtením.
Tipy & triky: Jak si ranní rutinu udržet?
Udržet si nově nastavenou ranní rutinu může být výzvou, ale s trochou disciplíny a několika praktickými triky to zvládne každý. Klíčem je začít pomalu, aby se rutina stala přirozenou součástí našeho dne. Ať už pracujeme odkudkoliv, ranní rutina by měla být flexibilní, ale zároveň konzistentní.
V Symprove Česko působí jako copywriter a píše články se záběrem na lifestyle. Vystudovala marketing a média na Karlově Univerzitě v Praze a od té doby se plně věnuje marketingu pro různé projekty i témata.
-
This author does not have any more posts.