Nutriční terapeutky Ne hladu: Probiotika, vyvážený jídelníček a zdravý životní styl

Nutriční terapeutky Ne hladu: Probiotika, vyvážený jídelníček a zdravý životní styl

Odborníků na výživu v dnešní době najdeme hned několik. Jak ale rozlišit ty, kteří k tomu mají patřičné vzdělání a poskytují opravdu relevantní služby? Ptali jsme se nutričních terapeutek, na co si dát pozor, jak vypadá nevhodný jídelníček, ale také kdy se hodí do výživy zařadit suplementaci probiotik.

Tento článek je souhrnem informací, které zazněly v našem rozhovoru s nutričními terapeutkami Andreou a Veronikou, které jsou zakladatelkami projektu a nutriční poradny Ne hladu.

Jaké obtíže můžete řešit s nutričním terapeutem?

Hned na začátek je důležité vysvětlit, že nutriční terapeut je nelékařský zdravotník, který vystudoval obor výživa na vysoké nebo vyšší odborné škole. Je to člověk, který je oprávněný radit i nemocným klientům s výživou. Velmi často dochází k záměně s výživovým poradcem, výživovým nebo nutričním koučem. Tuto funkci může naopak vykonávat kdokoli a tato osoba není v žádném případě oprávněna pracovat s nemocnými klienty. „Samozřejmě jsou i výživoví poradci, kteří se sami dovzdělají a jsou kvalitní“, dodává Veronika.

Naše nejčastější klientela jsou ale stále hubnoucí klienti,“ začíná výčet služeb Veronika. V poradně Ne hladu vám ale pomohou i pokud jste sportovec a řešíte jídelníček, máte trávicí obtíže, ženské problémy jako poruchy cyklu nebo PCOS, kojíte či jste těhotná. „Je to v podstatě cokoli, co se dá řešit v rámci výživy. Věnujeme se tedy i intolerancím, alergiím a nově i výživě dětí,“ říká Veronika.

K návštěvě nutričního terapeuta nepotřebujete žádnou žádanku nebo doporučení od praktického lékaře. Stačí si jen vyhledat vhodnou poradnu, která řeší vaše konkrétní obtíže a objednat se. Poradna Ne hladu funguje v Praze, Brně či Pardubicích. Na první návštěvu je vhodné mít připravený svůj jídelníček za poslední týden.

Nutriční terapeutky Ne hladu:
Probiotika, vyvážený jídelníček a zdravý životní styl

Znaky nevhodného jídelníčku

Pokud si necháváte sestavit jídelníček odborníkem, měl by po vás v první řadě vyžadovat určité informace, jako váš zdravotní stav, váš aktuální jídelníček, vaše zvyklosti, jak vypadá váš režim, kolik jídel vám vyhovuje. Ideální je, pokud proběhne i měření tělesného složení. To samozřejmě není vždy možné, pokud se rozhodujete pro online konzultace. Jakmile je tedy někde k dispozici zázračný hubnoucí jídelníček na jedno kliknutí, zpozorněte. Jídelníček musí odrážet vaše individuální potřeby, a to ve většině případů žádná aplikace nebo slavný influencer nezajistí.

Kriticky přemýšlejte také, když:

  • jídelníček bezdůvodně vynechává určité potraviny, nebo dokonce celé skupiny makroživin,
  • máte hlad, který se nedá vydržet,
  • se cítíte svázaně bez možnosti volby,
  • se z jídelníčku stresujete.

Kdy se vyplatí doplňovat probiotika?

Co nelze vyřešit pouze úpravou stravy, tam mohou pomoci probiotika, a to zvláště u trávicích obtíží a zánětlivých onemocněních střev. Nejčastěji se Andrea a Veronika v poradně setkávají se syndromem dráždivého tračníku, nespecifickými potížemi, kde byla vyloučena jiná příčina. Důvodem může být nadmíra stresu, nedostatek pohybu, nevhodná strava, ale také nerovnováha mikrobiomu. „Zde stojí probiotika za vyzkoušení“, dodává Veronika. Neopomíjí ani to, že je důležité zařadit do jídelníčku i stravu bohatou na prebiotika a vlákninu, která podporuje funkci probiotik a peristaltiku střev. „U probiotik je důležitá i doba užívání, nelze očekávat, že zafungují do druhého dne,“ upozorňuje Andrea.

Nutriční terapeutky Ne hladu: Probiotika, vyvážený jídelníček a zdravý životní styl

Symprove doporučují nutriční terapeutky Ne hladu

Nezapomínejte, že probiotika nejsou lékem na vaše zdravotní obtíže a v případě závažných problémů vyhledejte příslušného lékaře. Nastavení vyváženého jídelníčku v kombinaci s doplňováním probiotik a jiných vitamínů mohou zmírnit symptomy obtíží a onemocnění a celkově zlepšit kvalitu života.

Tento článek je součástí série zpracovaných rozhovorů se zdravotnickými profesionály, odborníky a dalšími osobnostmi, které se ve své profesi zabývají trávením, mikrobiomem a dalšími oblastmi souvisejícími s celkovým zdravím organismu, nebo prožívají osobní zkušenost s trávicím onemocněním či intolerancí. Další články naleznete v sekci Odborné poradenství, konkrétně videa na našem Youtube kanálu.