SIBO - když se přemnoží naše dobré bakterie

SIBO - když se přemnoží naše dobré bakterie

SIBO, syndrom bakteriálního přerůstání tenkého střeva, je syndrom způsobený přemnožením bakterií v tenkém střevě. Jak se sem dostaly? Odkud přerůstají?

Naše střeva jsou přirozeně osídlena hojným množstvím bakterií, v tlustém střevu je však těchto bakterií podstatně více než v tenkém střevu. V tlustém střevu se může nacházet až stotisíc krát více bakterií než v tenkém střevu, kromě počtu se však liší i druhovým obsazením. Můžeme tedy rozlišovat bakterie charakteristické pro tenké střevo a bakterie charakteristické pro tlusté střevo. A čím se liší střeva?

Potrava v našem trávicím traktu prochází nejprve tenkým střevem, které disponuje různými trávicími šťávami, štěpícími potravu na její elementární složky, které se následně vstřebávají a krví putují tam, kde jsou potřeba. Do tlustého střeva se dostávají zbytky potravy, které tenké střevo nebylo schopno strávit, proto sem přicházejí na pomoc bakterie, které rozloží i to, co naše tělo samo neumí rozložit. Část potravy zpracované bakteriemi se zde vstřebá pro nás a část si nechávají bakterie za odměnu. Jde tedy o velmi harmonický vztah, prospěšný pro obě strany. Co se však stane, když se bakterie tlustého střeva dostanou do tenkého střeva?

Při syndromu bakteriálního přerůstání tenkého střeva dochází k přemnožení bakterií tenkého střeva anebo k přerůstání bakterií, typických pro tlusté střevo, do tenkého střeva. Naruší se tak harmonický vztah a bakterie mohou začít pojídat i naše základní složky potravy. Zabrání tak přirozenému trávení a vstřebávání živin v tenkém střevě a nastávají problémy.

Zdroj: Canva

Jak se SIBO projevuje?

Bakterie produkují při trávení potravy plyny, které při nadměrném množství mohou způsobovat nafukování a s ním spojenou bolest břicha. Množství plynu v tenkém střevě může způsobit i jeho nadměrné unikání, tedy plynatost. Jeden z produkovaných plynů, konkrétně metan, se pravděpodobně podílí na vzniku zácpy.

Bakterie mohou některé složky potravy přeměnit na sloučeniny dráždící sliznici střev, která na to reaguje zvýšením vylučování vody, což může vést k průjmu.

Pokud se bakterie nacházejí v tenkém střevě ve velkém množství, mohou s námi začít soupeřit o potravu. Dochází tak k malnutrici, tedy k nedostatečnému příjmu výživy ve formě bílkovin, tuků anebo vitamínu a s ní spojenými závažnými problémy, jako je anémie anebo ztráta hmotnosti.

Mezi další příznaky může patřit nevolnost, únava a celková slabost.

Kdy vzniká SIBO?

Vznik SIBO je často spojován s poškozenou pohyblivostí tenkého střeva. Tenké střevo posouvá v pravidelných intervalech svůj obsah a s ním také bakterie dále do tlustého střeva. Tento proces je narušen, pokud svalovina tenkého střeva nefunguje správně, což mohou zapříčinit různé nemoci. Příkladem je cukrovka, při níž mohou být poškozeny nervy ovlivňující pohyblivost střev, anebo neurologické nemoci, např. Parkinsonova nemoc, pro niž je charakteristické celkové snížení pohyblivosti. Posunu obsahu střev mohou rovněž překážet různé střevní abnormality, jako jsou například divertikly, výdutě stěny střeva, v nichž se mohou bakterie zachytávat. Problémy mohou též nastat při poškození tenkého střeva, např. při Crohnově chorobě anebo po operacích.

Mezi další onemocnění spojené se SIBO patří:

  • syndrom dráždivého střeva (IBS)
  • celiakie
  • hypochlorhydrie, snížená tvorba žaludeční kyseliny,
  • rozacea, sklerodermie, cirhóza jater,
  • nealkoholová steatohepatitida,
  • alkoholizmus.
SIBO - když se přemnoží naše dobré bakterie
Zdroj: Canva

Diagnóza

Protože příznaky SIBO jsou velmi nespecifické a podobají se jiným onemocněním trávicího traktu, bývá tato nemoc často nediagnostikována. Signálem pro diagnostiku SIBO mohou být někdy až následně vytvořené komplikace, např. malnutrice.

SIBO se diagnostikuje především takzvaným vodíkovým dechovým testem. Jde o neinvazivní, bezbolestné vyšetření, kterým se měří množství plynů produkovaných bakteriemi v tenkém střevě.

Vyšetření probíhá tak, že pacient vypije nalačno roztok cukru, laktulózy (anebo xylózy), který slouží jako potrava pro bakterie. Dechový test následně změří množství plynu, které vyprodukovaly bakterie. Takže čím více je plynu, tím více bakterií je přítomno v tenkém střevu.

Léčba SIBO

O možné léčbě a dietě vhodné pro SIBO se dočtete v dalším článku