Vánoce a trávení

Štědrovečerní večeře a trávení?

Vánoce jsou obdobím plným tradic, pro každého reprezentují určité hodnoty a každý je vnímá trochu jinak. Jedno však mají společné – tradiční a chutné jídlo. Od oplatek přes zelňačku, bramborový salát s kaprem až po neodolatelné perníčky a cukroví.

Fakt na úvod

Jedna ze studií uvádí, že během Vánoční večeře průměrně zkonzumujeme více než 5000 kalorií, to představuje více než dvojnásobek denního příjmu průměrného člověka1.

Jaký vliv má stravování na střevní mikrobiom?

Složení střevního mikrobiomu je mimo jiné úzce spjato se stravovacími návyky jednotlivce. Podle druhu potravin, ze kterých čerpáme živiny, jsou v našich střevech upřednostňované určité druhy bakterií. Není proto žádným překvapením, že složení střevního mikrobiomu se liší u vegetariánů a u lidí s živočišně založenou stravou.

Strava založená na příjmu rostlinných proteinů favorizuje bakterie rodu Bifidobacterium, Lactobacillus a naopak snižuje koncentraci bakterií Clostridium perfringens a Bacteroides. Toto zastoupení bakterií je schopné ze stravy čerpat tzv. SCFA, tedy mastné kyseliny s krátkým řetězcem, které jsou důležitou součástí výživy pro střevní buňky, tzv. enterocyty, a také imunitní buňky, T lymfocyty, které se v blízkosti střevních buněk nacházejí. Enterocyty mají potom pevnější mezibuněčné vazby a vytvářejí silnější střevní bariéru, která je součástí nespecifické imunity. Zmíněné složení bakterií je také zodpovědné za správné fungování specifické imunity, T lymfocytů a snižuje tím zánětlivé reakce ve střevech2.

Příjem převážně živočišných proteinů ve stravě mění složení střevního mikrobiomu ve smyslu vyšších koncentrací bakterií rodu Bacteroides, Alistipes, Bilophila, Ruminococcus a naopak snižuje koncentraci bakterií rodu Bifidobacterium. Uvedené složení bakterií se podílí na zvýšené koncentraci TMAO metabolitu, který je zodpovědný za zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Strava bohatá na živočišné proteiny nedosahuje dostatečné koncentrace krátkých mastných kyselin ve střevech a tím zvyšuje riziko vzniku zánětlivých onemocnění střev2.

Jaká je dynamika změny střevního mikrobiomu?

Změna ve složení střevního mikrobiomu nastává po dietní změně už po 24 hodinách. Tato změna ve složení mikrobiomu však není permanentní a 48 hodin po ukončení konzumace nové stravy se rovnováha v zastoupení bakterií ve střevech vrací do původních kolejí. Z toho vyplývá, že vánoční večeře, která je většinou plná kalorických jídel má vliv na složení našeho mikrobiomu, ale jen na krátký čas. Pokud tedy nehodláte tento typ stravování praktikovat celoročně.

Jaký vliv má śtědrovečerní večeře na trávení

Jakým způsobem můžeme během Vánoc podpořit střevní mikrobiom a tím i naše celkové zdraví?

Péče o naše zdraví zahrnuje složku fyzickou a psychickou. Způsob, jakým je možné podpořit fyzické zdraví, je každodenní aerobní aktivita, ať už je to běh nebo chůze, zdravý životní styl a zdravá strava, do které mimo jiné patří i výživové doplňky jako jsou probiotika3. Socializace na denní bázi, relax a péče o své tělo zastřešují psychickou složku našeho zdraví4.

Pokud by se náhodou stalo, že se během vánoční večeře změní složení našeho střevního mikrobiomu, není nutné si s tím příliš lámat hlavu. Znovuobnovení našich stravovacích návyků a užívání probiotik Symprove může v krátké době znovu nastolit rovnováhu v našich střevech5.

Letošní Vánoce pravděpodobně budou v některých ohledech netradiční. Limitovaný kontakt s příbuznými si však můžeme částečně vynahradit chutnou a vícechodovou štědrou večeří. Možná na krátký čas naruší složení našeho mikrobiomu, rovnováhu ve střevním mikrobiomu jsme však schopní obnovit jednak dlouhodobou zdravou životosprávou a také užíváním probiotik Symprove. Na Štědrý večer si připijte sklenkou chutného vína nebo šampaňského, ale ráno nezapomeňte na pravidelný přípitek s živými bakteriemi.

Na zdraví a šťastné a veselé Vánoce!

Literatura:

1https://fabnews.live/wren-kitchens-brits-eat-three-days-worth-of-calories-on-christmas-day/

2Singh RK, Chang HW, Yan D, et al. Influence of diet on the gut microbiome and implications for human health. J Transl Med. 2017;15(1):73. Published 2017 Apr 8. doi:10.1186/s12967-017-1175-y

3https://www.symprove.sk/zdravy-mikrobiom-moze-pomoct-v-boji-s-obezitou/

4https://www.symprove.sk/mavate-casto-zlu-naladu-pricinou-moze-byt-aj-travenie/

5https://www.symprove.sk/o-symprove/