Doručení do 2 pracovních dnů

Podrážděná pokožka, zarudnutí či akné. Jaký má mikrobiom vliv na zdravou pleť?

Kůže je největším orgánem lidského těla skládajícím se ze tří vrstev: pokožka, škára a podkožní vazivo.

Povrch tvoří okolo 2 m2 a hlavní funkcí je ochrana před vlivy vnějšího prostředí, jako jsou klimatické změny, působení chemikálií, bakterií, virů a plísní. Kromě ochranné funkce zastává i funkci termoregulační, imunologickou, metabolickou a sekreční.

Mikrobiom v lidském těle u dospělého člověka váží 1,5 kg a jenom na kůži můžeme najít 1000 druhů bakterií a 80 druhů hub. Jejich zastoupení je závislé na různých faktorech, mezi které řadíme barvu pleti, rasu, pohlaví, věk, zeměpisnou polohu, povrch a již zmiňované vrstvy kůže.

Nejčastější bakterií pokožky je kmen Actinobacteria, v mazových folikulech pak Propionibacterium acnes a Staphylococcus epidermidis. Právě Staphylococcus epidermidis a Staphylococcus aureus jsou bakterie zodpovědné za tvorbu akné a znečištění pórů.

Optimální pH kůže je okolo 5, to ale může být přímo narušeno častým užíváním dezinfekčních prostředků a mýdel. A nepřímo užíváním některých druhů léčiv.

Tím vzniká tzv. kožní dysbióza, která je spojována s řadou kožních onemocnění, mezi které patří alergie, ekzémy, kontaktní dermatitida, akné, lupénka, špatné hojení ran, kožní vředy, lupy, kvasinky a plísňové infekce.

Podstatou léčby řady kožních onemocnění je tuto dysbiózu odstranit. Jako model si můžeme vzít například atopickou dermatitidu (AD)

Filagrin je protein, který se podílí na hydrataci a rohovatění kůže. Pokud zmutuje,dochází ke zvýšení pH kůže a změnám mikrobiálního osídlení.To činí kůži atopiků náchylnější k bakteriálním a virovým infekcím. Účelem léčby AD je tedy snížení kolonizace kůže, konkrétně Staphylococcus aureus a obnova funkce bariéry pokožky lokálními protizánětlivými přípravky a emolienciemi, které obnovují, zjemňují a hydratují pokožku.

Kožní mikrobiom je tedy kontrolován lokálním imunitním systémem, který je modulován střevním mikrobiomem.

Závěr

Střevní mikrobiom je podstatnou součástí imunitního systému, který ovlivňuje řadu pochodů a procesů v lidském těle. Řada z nich je stále předmětem výzkumu, který nám do budoucna přinese další možnosti léčby různých onemocnění. Není však pochyb o tom, že by mikrobiom neměl vliv na útlum příznaků některých kožních onemocnění.

Zdroje:

http://pdf.avcr.cz/A/2019-02/#page=19

https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2014/04/07.pdf

https://dk.upce.cz/bitstream/handle/10195/74154/StochlovaM_uloha_mikrobiomu_EZ_2019.pdf?sequence=1&isAllowed=y#page24

+ posts

Študentka 5. ročníka Farmaceutickej fakulty, Veterinárnej a farmaceutickej univerzity v Brne

Jediná živá probiotika

Udržujte zdravou rovnováhu bakterií ve střevech již dnes!

Díky jedinečné technologii a dlouholetému zdokonalování jsou probiotika SymproveTM jediná skutečně živá probiotika, která se díky vodní bázi dostaví do střev, kde příznivě působí na trávení, imunitu a celkové zdraví organismu.
Na rozdíl od pilulkových probiotik pobývají v žaludku, jak je agresivní žaludeční kyseliny rozloží a oslabí, ale projdou trávicím systémem přímo tam, kde jsou potřeba.

logo