Doručení do 2 pracovních dnů

Proč jsou probiotika důležitá pro zdravé srdce?

Na první pohled se může zdát, že srdce a střevo spolu nemohou nějak souviset. Avšak názor, že systémy těla nefungují samostatně, jsou navzájem komplexně propojené, získává stále větší uznání odborníků, protože ho podporuje taktéž věda.  O jakých vědeckých důkazech je řeč se dočtete v tomto článku.

Těchto šest onemocnění vám probiotika rozhodně pomohou zlepšit:

Srdeční selhávání

Je to stav, při kterém srdce začne nedostatečně fungovat. Neznamená to, že srdce přestane pracovat. Znamená to, že nedokáže pracovat tak výkonně a účinně aby uspokojilo potřeby těla. Pro zajímavost, ročně přibude v Evropě přibližně 300 000 pacientů s tímto onemocněním.

Vědci vykonali studii, které se zúčastnilo 20 pacientů s touto vážnou nemocí. Léčili je doplňky, které obsahují Saccharomyces boulardii a placebem (látkou, která není účinná). U skupiny pacientů léčených probiotiky se pozorovalo zlepšení funkce srdce z důvodu snížení cholesterolu a zápalových markerů v krvi.

Vysoká hladina cholesterolu

Dnes už množství vědeckých výzkumů naznačuje, že jedním z přínosů zdravého trávicího traktu je nižší hladina cholesterolu v krvi. Například 26 klinických studií a dvě metaanalýzy prokázaly, že užívání probiotik snižuje tzv. zlý cholesterol (LDL) spolu s celkovým cholesterolem a naopak, zvyšuje tzv. dobrý cholesterol (HDL). Z tohoto důvodu je prospěšné zavádět užívání probiotik do jídelníčku. Tato malá změna, může mít velmi pozitivní terapeutický účinek.

Nízká hladina vitamínu D

Přínosem probiotické léčby, tedy zdravějšího střeva, je zvýšení hladiny vitamínu D v krvi, který je nezbytně nutný pro správnou funkci srdce. Už v roce 2013 se vědecké obci podařilo dokázat, že tento sluneční vitamín, můžeme zvýšit o 25 % denním užíváním probiotik (zejména užíváním bakterie Lactobacillus reuteri). Tento účinek nastává v důsledku zlepšení absorpce vitamínu D ze střeva do těla.

Krevní tlak

Dalším důvodem, kvůli kterému byste se měli dobře starat o svůj mikrobiom, je to, že dokáže snižovat krevní tlak. Vědci vykonali analýzu dat z devíti různých studií, které zahrnovaly zdravé lidi, ale i lidi trpící na vysoký krevní tlak. Zjistilo se, že u účastníků výzkumu, kteří konzumovali probiotika každý den po dobu 8 týdnů, se snížily hodnoty krevního tlaku. Ti, kteří žádné probiotické přípravky ani jídlo s obsahem živých bakterií nepřijímali, se takových výsledků nedočkali.

Úzkost

Úzkost je strach. Strach, který máme i když nám přímo nehrozí žádné očividné nebezpečí. Při tomto pocitu, se nám v těle spouští reakce jako kdyby stál za rohem medvěd. Naše srdce buší a buší víc než obvykle. A to je důvod, proč je zvládání úzkosti tak důležité i pro zdraví srdce. Dnes se objevuje stále více dat o tom, jak střevo dokáže ovlivňovat neuronovými dráhami mozek a tím pádem i naši náladu a celkový psychický stav. Existují dokonce studie, které naznačují zlepšení nálady u osob, kterým byla pravidelně podávána probiotika.

Obezita

Čtvrtina Slovenska je obézní. Podle průzkumu Světové zdravotnické organizace jsme se v roce 2016 ocitli na sedmém místě v Evropě a na 33. místě ve světovém žebříčku. Nadváha nepřichází sama. Tvoří se spolu s dalšími hrozbami jako vyšší riziko cukrovky, vyšší krevní tlak a srdeční onemocnění. Pozitivní efekt na redukci tukové hmoty a koncentraci leptinu (hormon hladu) v krvi byl popsaný v souvislosti s užíváním bakterie Lactobacillus rhamnosus. Vzorek obézních lidí, kteří ji užívali 24 týdnů, prokázal lepší proces hubnutí a udržení hmotnosti. Lactobacillus rhamnosus je jednou z bakterií, která je přítomná i v produktu Symprove.

Dlouho se mluvilo o tom, že cesta k srdci člověka vede přes jeho žaludek. Tato skutečnost může být tak trochu prorocká. Aktualizovaná verze by však zněla “prostřednictvím zdravého mikrobiomu”.

Stává se jasným, že optimální zdraví srdce vyžaduje optimální zdraví trávicího traktu. Toho můžeme docílit vyhýbáním se zbytečným antibiotikům na lékařský předpis a antibiotikům z potravinových zdrojů spolu se snížením užívání nadbytku alkoholu, cukrů, trans-tuků a jiných nezdravých potravin. Na konec článku uvedeme ještě jednu radu. Následujte svoje břicho a svoje srdce. Téměř vždy zvolíte správnou cestu.

Autor: student Farmaceutické fakulty, Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně

Reference:

http://www.cardio.sk/ochorenia/srdce/srdcove-zlyhavanie

http://www.internationaljournalofcardiology.com/article/S0167-5273(14)02176-7/abstract

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24330093

https://academic.oup.com/jcem/article-lookup/doi/10.1210/jc.2012-4262

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25047574

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23384445

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24299712

+ posts

Som študent Farmaceutickej fakulty, Veterinárnej a farmaceutickej univerzity v Brne a rada sledujem pokroky vo vedeckom bádaní. Myslím si, že 21. storočie prinesie ešte veľmi veľa zaujímavých a rovnako šokujúcich objavov. Sme ešte len na začiatku poznávania toho, čo všetko probiotiká dokážu, no už teraz vieme, že škála ich účinkov je veľmi pestrá. Som nimi fascinovaná.

Jediná živá probiotika

Udržujte zdravou rovnováhu bakterií ve střevech již dnes!

Díky jedinečné technologii a dlouholetému zdokonalování jsou probiotika SymproveTM jediná skutečně živá probiotika, která se díky vodní bázi dostaví do střev, kde příznivě působí na trávení, imunitu a celkové zdraví organismu.
Na rozdíl od pilulkových probiotik pobývají v žaludku, jak je agresivní žaludeční kyseliny rozloží a oslabí, ale projdou trávicím systémem přímo tam, kde jsou potřeba.

logo