Doručení do 2 pracovních dnů

Úloha probiotik v každodenní rovnováze

Jmenuji se Gabriela Krejcarová a na svém blogu se věnuji zdravému životnímu stylu. Snažím se lidi inspirovat a motivovat k tomu, aby svůj život naplnili takovými zvyky, které jim přinesou šťastný a zdravý život. Sama jsem si prošla několika zdravotními omezeními, které mi znepříjemňovaly běžné dny – od problémů s žaludkem přes psychickou nepohodu až po ekzém. Nejsem ale typ člověka, který by se s takovým stavem spokojil. A to nejen proto, že vím, jaké to je cítit se skvěle a užívat si bezstarostné bytí. Pocit, kdy se cítíte naprosto blaženě a nic vás netíží je totiž k nezaplacení. Proto mě toto téma hodně zajímá a čerpám užitečné a obohacující informace, kde se dá.

A co přesně mi pomáhá se do takového stavu dostat?

Propojení s přírodou

Příroda je mocná. Sami určitě víte, co s vámi udělá, byť jen půlhodinka v lese. Člověk si nejen vyčistí hlavu, načerpá inspiraci, ale pomůže tím i tělu. A tím to nekončí. Přírodou bychom se měli obklopovat i doma. Jíst co nejvíce potravin, které nejsou průmyslově zpracované a používat přírodní kosmetiku. I toto všechno může mít vliv na náš zdravotní stav.

Vyvážená strava

U vyváženého jídelníčku to všechno začíná, ale rozhodně nekončí. Sama jsem si prošla nehezkými obdobími, kdy moje zažívání nebylo v pořádku a trpěla jsem na velké bolesti žaludku. To mě dovedlo k tomu, abych začala hledat rady odborníků, cenné informace o stravovacích návycích a poslouchala své tělo a vnímala, co mi sedí a co naopak ne. Pokud absolutně tápete, najděte si někoho povolaného, komu budete důvěřovat a s jídelníčkem vám poradí. Nenásledujte výzvy od influencerů a „rádoby poradců”, ale vyhledejte někoho, kdo opravdu rozumí tomu, co dělá. Základními pilíři by ale měla být vyvážená strava z hlediska makroživin i mikroživin a vnímání toho, jak vaše tělo na určitou potravinu reaguje.

role probiotik

Foto: Unsplash.com

Zařazení probiotik do jídelníčku

Nejprve bych možná zdůraznila, že zdravá strava je opravdu něco, na čem můžeme dál stavět. A kvalitní probiotika mohou dál pomoct dostat náš mikrobiom do pohody. Můžeme je užívat preventivně či v případě, že chceme zlepšit naše trávení nebo napomoci problémům s ekzémy a potravinovými intolerancemi. Správné trávení a šťastný mikrobiom navíc ovlivňuje i naši pohodu a co menšího můžete udělat pro dobrou náladu než vypít skleničku kefíru, dát si k večeři navíc porci kimchi, klasický chléb vyměnit za kváskový nebo do sebe každé ráno hodit „shot” Symprove, který navíc skvěle chutná. Já sama jsem právě dokončila 12týdenní program se Symprove a zatím pozoruji obrovské zlepšení trávení (žádné nafouklé břicho, není mi těžko a mé tělo jídlo daleko lépe zpracovává) i lehký pokrok v boji s ekzémem. Se Symprove tedy budu pokračovat dále a těším se, jaké pozitivní změny na sobě ještě pocítím.

Doplnění vitamínů

Tento bod bude hodně individuální, ale zároveň neméně důležitý. Vitamíny a minerály nám mohou dopomoct ke kvalitnějším vlasům, kůži i lepší imunitě. Základem by však měl být opět vyvážený jídelníček. Nejlepší variantou, jak následně doplnit to, co nám schází, jednoduše zjistíte z komplexnějšího rozboru krve.

Pravidelný pohyb

Není důležité, jakou formu pohybu si vyberete. Každého baví něco jiného. Ale jakákoliv sportovní aktivita bude mít blahodárný vliv na váš fyzický i psychický stav. Posílíte svaly, zlepšíte si kondičku a při sportu navíc vyplavíte stresové hormony, takže se budete cítit o dost lépe. U mě tento “mood booster” funguje pokaždé, a i proto si svůj život bez pravidelného pohybu nedokážu představit.

role probiotik

Foto: Unsplash

Uklidnění mysli

V dnešním světě jsme neustále obklopeni šíleným množstvím vjemů, které zaměstnávají naši mysl. Hektický způsob života způsobuje to, že i když v klidu sedíme, neodpočíváme. V hlavě nám běží miliony myšlenek a okolní prostředí nás nenechá v klidu. Stresorem ale mohou být i jakékoliv toxické myšlenky, které v sobě necháváme „hnít“, potlačené emoce, závist apod. Sama jsem poznala, že spousta mých zdravotních problémů se zrodilo z psychické nepohody. Zkuste dát šanci józe, sportu, meditaci, procházkám v přírodě, terapii či nějakým kreativním činnostem, při kterých úplně vypnete nebo ze sebe jakékoliv napětí dostanete.

Zdravé vztahy

Myslím si, že pořekadla “nemůžete někoho ani cítit” nebo “někdo/něco vám leží v žaludku” mají něco do sebe a věřím, že negativní emoce k některým lidem nás mohou dostat do nepohody – psychické i fyzické. Pro tělo představují určitý stresor. A pokud jsme ve stresu, máme sníženou imunitu a jsme náchylnější k onemocnění. Nebo zkrátka stačí, že nám někdo navozuje úzkost a opravdu nám to s žaludkem udělá neplechu. Proto odhoďme zášť, urovnejme vztahy, na kterých nám záleží, vzdejme se těch, které nám nepřináší nic dobrého, a zároveň odpusťme.

Ekologie

Na první pohled by nám možná nemuselo připadat, že je ekologie něco, co může ovlivnit naše každodenní fungování a to, jak se budeme cítit. Ale opak je pravdou. „Eco friendly“ chováním můžeme pozitivně ovlivnit naše okolí a přispět k tomu, aby naše planeta mířila správným směrem a pak nám to mohla vrátit. Nehledě na to, že například používání menstruačních kalhotek či kalíšku oproti klasickým vložkám a tamponům má kromě pozitivních dopadů na planetu blahodárné účinky i na naše zdraví. Velký vliv na nás má i používání plastů (a uvolňování mikroplastů) a takto bychom mohli pokračovat dále a dále.

role probiotik

Foto: Unsplash.com

Režim a návyky

Tento bod zahrnuje mnoho – od spánkového režimu po ideální dobu pro pohybovou aktivitu, čas na jídlo, vystavování se dennímu světlu a naopak eliminaci modrého světla z obrazovek. Pravidelné zvyky zaručí, že vaše tělo bude následovat rutinu a nezradí vás. Pokud by vás toto téma zajímalo, moc doporučuji knihy Cirkadiánní kód a Proč spíme. Naučí vás, jaké zvyky do svého života zařadit a čemu věnovat pozornost.

Na závěr bych ještě ráda podotkla, že každý člověk je unikátní a má jiné způsoby prožívání, myšlení a skladbu těla. Každý v sobě řeší jiné problémy, má jinou práci, denní režim, chutě a oblíbené aktivity. Proto je důležité si najít tu svou vlastní cestu, která nás dostane ke štěstí a zdraví. Pro někoho to může být kombinace ranního intenzivního cvičení s pohodovým večerem s milovanou osobou a společným pečením domácího chleba, pro jiného dlouhé procházky na čerstvém vzduchu zakončené v oblíbeném veganském podniku s partou přátel. Ať už vám vnitřní štěstí přináší meditace nebo třeba lyžování, snažte se neustále ve zdravém životním stylu vzdělávat. Čtěte, bavte se o tom s rodinou, přáteli, hledejte informace od skutečných odborníků a zároveň dejte na svůj vnitřní hlas. Už jen samotnou zvídavostí se posouváte vstříc tomu, že se budete cítit skvěle.

+ posts

Gabriela Krejcarová je blogerka a influencerka, ktorá sa zaoberá zdravým životným štýlom a inšpiruje ľudí, aby svoj život naplnili zvykmi, vďaka ktorým budú zdravší a šťastnejší. So Symprove spolupracuje od decembra 2021.

Symprove newsletter

Prihláste sa do nášho newslettra a už vám neunikne žiadny zaujímavý článok na tému trávenia, imunity či zdravého životného štýlu.
Posielame maximálne raz týždenne!

JEDINÁ ŽIVÁ PROBIOTIKA

Udržujte zdravou rovnováhu bakterií ve střevech již dnes!

Díky jedinečné technologii a dlouholetému zdokonalování jsou probiotika SymproveTM jediná skutečně živá probiotika, která se díky vodní bázi dostaví do střev, kde příznivě působí na trávení, imunitu a celkové zdraví organismu.
Na rozdíl od pilulkových probiotik pobývají v žaludku, jak je agresivní žaludeční kyseliny rozloží a oslabí, ale projdou trávicím systémem přímo tam, kde jsou potřeba.