Doručení do 2 pracovních dnů

Ženské intimní zdraví: Jak ho chránit v létě, a co pomůže při prevenci?

Horké dny a zářivé sluneční paprsky přímo lákají k vodě. Bazény, jezera, koupaliště a letní dovolené u moře jsou pro většinu z nás ideálním programem během léta. Pro mnohé ženy je však nejedno koupání spojováno s nepříjemnými problémy „tam dole“. Jak se jim spolehlivě vyhnout a co dělat, aby riziko infekce bylo co nejnižší?

Témata intimního zdraví jsou pro mnohé stále tabu, ale potýká se s nimi během života každá žena. Nepříjemné pálení, svědění, zápach či změna výtoku patří k nejčastějším problémům, se kterými se potýkají především během léta. Proč je tomu tak a jak tomu předcházet?

Proč je intimní zdraví rizikovější u žen?

Muži se mohou nakazit infekcí stejně. Proč tedy většinou trpí infekcemi ženy, když bazény navštěvujeme s partnery, manžely či bratry? Jednoduchou odpovědí je lidská anatomie. Ženy mají v porovnání s muži kratší močovou trubici.

Roli sehrává i kratší vzdálenost pochvy a konečníku ženy k vnějšímu vývodu močové trubice. Zatímco ženská močová trubice měří 3 až 4 centimetry, u mužů je to několikanásobně více, od 20 centimetrů. Z tohoto důvodu umí bakterie proniknout mnohem jednodušeji do ženského ústrojí.

Žena na dovolené užívajúcí si slunce
Zdroj: Canva.com

Faktory podporující riziko vzniku infekce:

 1. Zvyk nechat si na sobě oblečené mokré plavky po koupání,
 2. příliš studená voda,
 3. průvan,
 4. sezení na studeném podkladu,
 5. přidružená onemocnění, jako například diabetes a imunitní deficity,
 6. nesprávná hygiena.

Ženská pochva je plná prospěšných bakterií. Každá žena má svůj vlastní vaginální mikrobiom, tvořený především laktobacily, které produkují kyselinu mléčnou a starají se tak o nízké pH, které ženu chrání před usazením právě škodlivých bakterií. Mikrobiom v pochvě rovněž doplňuje imunitní funkci člověka. Právě nedostatek laktobacilů může způsobit disbiózu a nepříjemná infekce propukne mnohem pravděpodobněji.

Infekce v ženských partiích: Jak ji rozpoznat?

 • Bolest a nepohodlí v oblasti podbřišku
 • Intenzivní svědění
 • Abnormální výtok, který může být žlutý, zelený, bělavý, hrudkovitý či hnědý
 • Pocit štípání
 • Pálení při močení či pohlavním styku
 • Časté nutkání na toaletu
 • Zápach
 • Zarudnutí
 • Otok vnějších genitálií

Nejlepší pomocí pro ženské intimní zdraví je prevence.

Dodržujte tyto tipy a riziko nakažení infekcí snížíte na minimum:

 1. Vypijte denně dostatečné množství tekutin, přibližně 1,5 až 2 litry.
 2. Mějte s sebou vždy dvoje plavky, jedny na koupání, jedny na opalování, a po každém koupání vyměňte mokré plavky za suché.
 3. Po koupání se vždy osprchujte čistou vodou a na intimních místech aplikujte vhodné mýdlo určené pro intimní hygienu.
 4. Při utírání konečníku postupujte směrem zevnitř ven, nikdy ne naopak, abyste si nepřenesli infekce z konečníku do pochvy.
 5. Vyhněte se intimnímu kontaktu na koupalištích, přírodních vodách, a především v saunách.
 6. Po každém pohlavním styku navštivte toaletu.
 7. Noste kvalitní spodní prádlo z prodyšných a přírodních materiálů.

Probiotika jako pomocník při prevenci

Podívejme se na proces nejčastějšího vzniku infekce močového traktu. Infekce močové trubice začíná u většiny žen jako vaginální infekce, která postupuje do močové roury a měchýře. Jejím nejčastějším původcem je bakterie Escherichia coli (E. coli), která se dostane z konečníku do vagíny a následně přestoupí do sterilního močového traktu. Právě proto existují studie, které začaly poukazovat na zlepšení zdraví střev a vaginální flóry v prevenci opakovaných infekcí močového traktu. V tomto mohou pomoci probiotika Symprove, která působí přímo ve střevech a přispívají ke správné rovnováze střevní mikroflóry.

Žena pijúca probiotiká Symprove

Udržujte rovnváhu ve střevním mikrobiomu i v létě.

Infekce „tam dole“ nejsou ostuda, a jsou součástí běžné praxe každého všeobecného lékaře. Nenechte proto postupovat infekci do dalších reprodukčních a močových orgánů a při podezření neodkládejte návštěvu odborníka. Většinou se jedná o léčbu nekomplikovaných infekcí, které však v případě neléčení mohou přerůst až například na zánět ledvin. Prevence je obecně nejlepší klíč k úspěchu než samotná léčba.

Užijte si léto bez nepříjemností.

Zdroje:

Autorka blogov, študentka všeobecného lekárstva Nela Macková
Nela Macková
+ posts

Studuje všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Univerzity Komenského. Věnuje se dobrovolnické činnosti, psala články pro výukový program Axon-med ve spolupráci se studenty lékařských fakult i ze zahraničí a pracuje v oblasti zdravotnictví a sportu. Absolvovala lékařskou praxi na různých pracovištích a část stáží a studia v zahraničí. Několik let byla také pacientkou imunologické a gastroenterologické ambulance, proto se snaží podávat odborné informace lidem co nejjednodušeji, aby je každý pochopil, a také ukázat, že i tabuizovaná témata jsou součástí každodenního života.

Jediná živá probiotika

Udržujte zdravou rovnováhu bakterií ve střevech již dnes!

Díky jedinečné technologii a dlouholetému zdokonalování jsou probiotika SymproveTM jediná skutečně živá probiotika, která se díky vodní bázi dostaví do střev, kde příznivě působí na trávení, imunitu a celkové zdraví organismu.
Na rozdíl od pilulkových probiotik pobývají v žaludku, jak je agresivní žaludeční kyseliny rozloží a oslabí, ale projdou trávicím systémem přímo tam, kde jsou potřeba.

logo