Doručení do 2 pracovních dnů

Život a mikrobiom – společná cesta za zdravím

Narodíme se jako tabula rasa, z latinského výrazu nepopsaná tabule, na kterou se během našeho života promítnou všechny naše zážitky a zkušenosti. Filozofický pojem, který jako první zformuloval údajně sám Platón, aby později inspiroval mnohé další filozofy. V podstatě každý člověk, se kterým navážeme kontakt, různou měrou ovlivňuje to, kým se v životě stáváme. Co je to mikrobiom, a jaký vliv má na náš organismus?

Mají na nás vliv jen organismy, které jsme schopní vidět pouhým okem?

Stále více vědeckých prací věnuje pozornost mikroorganismům žijících v našem okolí. Vědci se snaží porozumět jejich vlivu na to, jak vypadáme, myslíme, cítíme a jak se chováme. Je stále jasnější, že otázka nezní jestli, ale do jaké míry nás mikroorganismy v našem okolí ovlivňují?

Až 90 procent mikrobiomu se nachází v trávicím traktu. Pro každého člověka je jeho mikrobiom jako otisk prstu – jedinečný. Složení mikrobiomu v různých věkových kategoriích se stalo předmětem zkoumání vědců na celém světě. 

Kdy se začne vytvářet náš mikrobiom?

Kolonizace lidského těla mikroorganismy se uskutečňuje během porodu. Pokud je dítě narozené přirozenou cestou, získává část mikrobiomu právě z rodidel matky a střevního mikrobiomu při kontaktu s hrází a análním otvorem. Z různých důvodů jsou v dnešní době stále častější porody císařským řezem. Novorozenec tím pádem nejprve získá mikrobiom z oblasti pokožky matky a následně z rukavic zdravotnického personálu. 

Obsah obrázku látka, interiér

Popis byl vytvořen automaticky

Právě mikrobiální složení rodidel a střevního mikrobiomu matky se pravděpodobně podílí na stimulaci imunitního systému v prvních dnech života dítěte. V roce 2018 publikoval Paul Wilmes studii1, která se přiklání k tvrzení, že porod vedený přirozenou cestou má celoživotní benefity pro imunitní vybavení jedince.

Kojenecké období

Prvních 6 měsíců se strava novorozence a kojence skládá výhradně z mléka. Mléko obsahuje laktózu a jiné živiny důležité nejen pro dítě, ale i pro některé bakterie. Mezi tyto bakterie patří i rod Bifidobacterium2, jehožkoncentraci ve stolici dvouměsíčních a šestiměsíčních kojenců zkoumala Anna-Katariina Aatsinki a její tým z Univerzity of Turku. Kojenci s vyšší koncentrací bakterií z rodu Bifidobacterium měli sklon k tzv. pozitivní emocionalitě.

Dětské období

V posledních letech se sice zaznamenalo snížení prevalence dětí s alergickým onemocněním, navzdory tomu má každé třetí dítě určitý druh alergie. Důvod vysokého počtu dětí s alergickým onemocněním není přesně známý. Odborníci z University of Chicago zjistili značný rozdíl ve složení střevního mikrobiomu šestiměsíčních kojenců alergických na kravské mléko a zdravých kojenců. Střevní mikrobiom alergických kojenců se více podobal mikrobiomu dospělých lidí. 

V této studii se také zkoumal ochranný význam střevního mikrobiomu zdravých dětí transplantovaný do střev myší rozených císařským řezem, tzn. bez vytvořeného mikrobiomu. Jeden druh bakterie, Anaerostipes caccae, se podílel na ochraně myší před alergickou reakcí na mléko podstatným způsobem. Výsledky této studie by v budoucnosti mohly poskytnout nový přístup k léčbě alergie na kravské mléko u lidí.

Dospělost a mikrobiom

Vědci z Harvard University možná přišli na možnost, jak zvýšit fyzický výkon běžné populace – přenesením střevního mikrobiomu získaného ze střev atleta3. Střevní mikrobiota atletů obsahuje bakterii Veillonella atypica živící se kyselinou mléčnou. Kyselina mléčná nebo laktát vzniká v různé míře při každé fyzické aktivitě, nejvíc však během intenzivního tréninku. Není se proto čemu divit, že maratonští běžci mají ve střevech tuto bakterii zastoupenou ve vyšší koncentraci v porovnání s běžnou populací.

Obsah obrázku osoba, exteriér, plavky

Popis byl vytvořen automaticky

Laktát se vytváří ve svalových buňkách. Vyšší koncentrace laktátu snižuje pH, to následně způsobuje svalovouúnavu a bolest. I laboratorní myši zvládly běžet o třináct procent déle s bakterií Veillonella atypica, kterou získaly ze stolice maratonských běžců.

Mademoiselle, jak jste stará? 

Pracovníci z firmy Insilico Medicine 4 přišli na elegantní způsob, jakým muži mohou zjistit věk dámy bez toho, aby se museli ptát na tuto neslušnou otázku. Stačí získat vzorek střevního mikrobiomu a vše ostatní za ně zjistí umělá inteligence. Zpracováním množství vzorků stolic získaných z různých věkových skupin je podle startupové firmy Insilico Medicine možné odhadnout věk člověka s přesností na čtyři roky. Různé věkové skupiny disponují podobným procentuálním zastoupením střevních bakterií.

Čachtická paní a mikrobiom

S přibývajícím věkem se mimo jiného zhoršuje funkce imunitního systému. Jakým způsobem by bylo možné omladit funkci imunity? Tuto otázku si kladli vědci z Babraham Institute in Cambridge5 a odpověď na ni by podle nich mohl být střevní mikrobiom. Staré myši měly před transplantací stolice přirozeně sníženou reaktivituimunitních buněk ve střevní sliznici a redukovaný počet Peyerových plaků. Po transplantaci stolice mladých myší starým, zaznamenali vědci obnovu střevního imunitního systému starých myší.

Obsah obrázku tráva, exteriér, obloha, hora

Popis byl vytvořen automaticky

Věda o mikrobiomu je stále v zárodcích. Neustále však vzniká více studií, které potvrzují prospěšnost pestrého bakteriálního složení ve střevech. Právě Symprove obsahuje čtyři kmeny živých a aktivních bakterií, které prospívají trávení, potlačují příznaky alergií a intolerancí, posilňují imunitní systém a mají příznivý vliv na nášorganismus.

Jedna dávka Symprove denně obsahuje přibližně 10 miliard bakterií, které ve střevech příznivě působí na náš mikrobiom. Profesionálního maratonského běžce z vás neudělají a věčné mládí vám pravděpodobně nedají,ale s jejich užíváním se pojí všechny benefity, které podle studií výše souvisí s bakteriálním složením našeho organismu – ať už je to fyzický výkon, zdraví, imunita, nebo psychická pohoda, se kterou je každý člověk pozitivnější uvnitř i navenek. 

Probiotiká Symprove 4

Potěšte svůj mikrobiom pravidelnou dávkou Symprove

Literatura

1Wampach L, Heintz-Buschart A, Fritz JV, Ramiro-Garcia J, Habier J, Herold M, Narayanasamy S, Kaysen A, Hogan AH, Bindl L, Bottu J, Halder R, Sjöqvist C, May P, Andersson AF, de Beaufort C, Wilmes P. Birth mode is associated with earliest strain-conferred gut microbiome functions and immunostimulatory potential. Nat Commun. 2018 Nov 30;9(1):5091. doi: 10.1038/s41467-018-07631-x. PMID: 30504906; PMCID: PMC6269548.

2Wang Y, Chen X, Yu Y, Liu Y, Zhang Q, Bai J. Association between Gut Microbiota and Infant’s Temperament in the First Year of Life in a Chinese Birth Cohort. Microorganisms. 2020 May 17;8(5):753. doi: 10.3390/microorganisms8050753. PMID: 32429579; PMCID: PMC7285300.

3Scheiman J, Luber JM, Chavkin TA, MacDonald T, Tung A, Pham LD, Wibowo MC, Wurth RC, Punthambaker S, Tierney BT, Yang Z, Hattab MW, Avila-Pacheco J, Clish CB, Lessard S, Church GM, Kostic AD. Meta-omics analysis of elite athletes identifies a performance-enhancing microbe that functions via lactate metabolism. Nat Med. 2019 Jul;25(7):1104-1109. doi: 10.1038/s41591-019-0485-4. Epub 2019 Jun 24. PMID: 31235964; PMCID: PMC7368972.

4 Aleman FDD, Valenzano DR. Microbiome evolution during host aging. PLoS Pathog. 2019 Jul 25;15(7):e1007727. doi: 10.1371/journal.ppat.1007727. PMID: 31344129; PMCID: PMC6657895.

5 Stebegg M, Silva-Cayetano A, Innocentin S, Jenkins TP, Cantacessi C, Gilbert C, Linterman MA. Heterochronic faecal transplantation boosts gut germinal centres in aged mice. Nat Commun. 2019 Jun 4;10(1):2443. doi: 10.1038/s41467-019-10430-7. PMID: 31164642; PMCID: PMC6547660.

6https://www.nationalgeographic.com/magazine/article/how-trillions-of-microbes-affect-every-stage-of-our-life-from-birth-to-old-age-feature

Richard Mackovič
+ posts

Absolvent Lekárskej fakulty, Masarykova univerzita v Brne

Jediná živá probiotika

Udržujte zdravou rovnováhu bakterií ve střevech již dnes!

Díky jedinečné technologii a dlouholetému zdokonalování jsou probiotika SymproveTM jediná skutečně živá probiotika, která se díky vodní bázi dostaví do střev, kde příznivě působí na trávení, imunitu a celkové zdraví organismu.
Na rozdíl od pilulkových probiotik pobývají v žaludku, jak je agresivní žaludeční kyseliny rozloží a oslabí, ale projdou trávicím systémem přímo tam, kde jsou potřeba.

logo