Sezónní alergie je strašákem nejednoho z nás. Alergie patří k jedné z nejčastějších příčin rýmy v rozvinutých zemích a představuje závažný zdravotní problém. Její průběh můžeme zmírnit nejen léky, ale i jinými, volně dostupnými způsoby.
Alergická rýma je zánět sliznice, který má svůj spouštěč. V tomto případě se jedná o alergen, který se nachází v našem okolí.
Sezónní alergie se nejvíce projevuje na jaře
V jarním období, kdy sluníčko začíná vykukovat a s ním i kvést každý květ či strom, většinu z nás láká jít na procházku do přírody, parků a zahrad. Pro lidi trpící alergickou rýmou, jejíž nejčastějším spouštěčem (nejen v období jara) je pyl, je představa pikniku na rozkvetlé louce či procházky parkem hotovým strašákem.
Sezónní alergie se projevuje typickými příznaky:
- Kýchání
- Výtok z nosu
- Ucpaný nos
- Změny čichu
- Svědění nosu
- Slzení očí
- Otok očního okolí
- Svědění uší
- Dráždivý kašel
- Bolest hlavy
- Únava
- Problémy se spánkem
Sezónní alergie a možnosti léčby
V dnešní době rozlišujeme nefarmakologickou a farmakologickou léčbu, alergenovou imunoterapii a chirurgickou léčbu.
Váš lékař vždy vybere tu nejvhodnější léčbu pro vás.
My se dnes zaměříme na nefarmakologické možnosti – podpůrné metody, režimová opatření, která představují účinný doplněk ke zmírnění příznaků, ale žádný z nich by neměl být chápán jako náhrada medikamentózní terapie.
1. Úprava prostředí
Mnohé postupy jako základní opatření doporučují v první řadě eliminovat kontakt s alergenem. Pokud víme, že nám příznaky spouští či zhoršuje kontakt s konkrétním alergenem (například plísní, potravinou, domácím zvířetem či pylem konkrétním rostliny), omezení kontaktu se spouštěčem může zmírnit příznaky. Je vhodné sledovat pylové zpravodajství a podle toho si plánovat venkovní aktivity.
2. Sprcha
Možná to zní vtipně, ale osprchovat se a vyměnit si oblečení za čisté může pomoci odstranit alergen (ať už pyl nebo po hře se zvířetem). Ale pozor, nezapomeňte na umytí vlasů.
3. Větrání
Větrat se doporučuje přes okna opatřená síťkami, nejlépe antialergickými proti pylu.
4. Sluneční brýle
Aby alergici v přírodě předešli masivnímu vniknutí pylového alergenu do oka, doporučuje se nosit sluneční brýle.
5. Nazální irigace
Známá také jako nazální sprcha či nosní výplach. Provádí se pomocí slané vody a konvičky či stříkačky. Nejvhodnější je použít slanou vodu z lékárny, abychom předešli podráždění sliznice nosní dutiny a zbytečným komplikacím. Základem je čisté proplachovátko, nedráždivý slaný roztok a chvilka soukromí v koupelně. Přestože mohou být první pokusy nepříjemné, nevzdávejte to.
6. Probiotika
Probiotika nelze v současnosti na základě omezených dat schválit jako užitečnou alternativní léčbu problémů, které způsobuje sezónní rýma. Mohou ale sloužit jako výborný doplněk podpory imunitního systému, který hraje v patogenezi alergické rýmy klíčovou roli.
Podpořte svou obranyschopnost jedinými živými probiotiky
7. Vyhýbání se zakouřenému prostředí
Negativní vliv cigaret na zdraví je všeobecně znám, a jinak tomu není ani v případě příznaků sezónní rýmy. Za pravdu nám dá nejeden pacient trpící jejími příznaky, vyvolanými dráždivými spouštěči v cigaretovém kouři.
8. Změna životosprávy
Zdravý životní styl, pestrá nutričně vyvážená strava, dostatek vody a pohybu má obecně pozitivní vliv na náš celkový zdravotní stav.
Za zmínku stojí i zajímavost, zda kojení nebo zpoždění podávání tuhé stravy v dětství vede k pozitivním intervencím v alergické rýmě, ale jejich účinnost zatím není zdokumentována a je předmětem bádání.
Alergická rýma významně zasahuje do kvality života mnoha lidí a přestavuje závažné riziko rozvoje astmatu. Pacienti trpí příznaky ucpaného nosu, výtoku z nosu, problémy s očima, ušima, ale také frustrací z permanentní bolesti hlavy, únavy či omezené schopnosti vykonávání aktivit. Alergická rýma postihuje 25 až 40 procent populace rozvinutých zemí, takže nezoufejte, nejste v tom sami! Podpořte svou imunitu a vyzkoušejte některá z režimových opatření doplnit do svého boje se sezónní rýmou.
Zdroje:
- https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2015/1201/p985.html
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8638355/
- https://www.edukafarm.sk/data/soubory/casopisy/farmiNEWS/02-2016/15-sezonne-alergie.pdf
- https://www.solen.sk/storage/file/article/2232b39d4a3155ca5a43fc592c6ee1e8.pdf
- https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2010/0615/p1440.html
- https://lekarskenoviny.sk/wp-content/uploads/2021/03/PNEIM_15_20_2021.pdf