Doručení do 2 pracovních dnů

Divertikulitida: Co to je, jak se projevuje a jaká je léčba?

Divertikulóza tlustého střeva a s ní související a různými formami se projevující divertikulární nemoc má ve světě, ale i u nás stoupající tendenci. Divertikulitida je zánětlivý proces jednoho nebo více divertiklů.

Divertikulitida se projevuje v tlustém střevě

Divertikly jsou malé vydutiny, které se vytvářejí na oslabeném úseku tlustého střeva, obvykle v oblasti esovité kliky a sestupné části tlustého střeva. Jejich přítomnost na střevě se odborně nazývá divertikulóza. Na její léčbě se podílí gastroenterolog, chirurg, ale v indikovaných případech i intervenční radiolog, kteří zasahují do léčby pacienta podle aktuální formy onemocnění.

Riziko vzniku divertiklů s věkem roste jako důsledek přetrvávání níže uvedených rizikových faktorů:

 • mezi 40letými lidmi má divertikulózu jeden z deseti (10 %)
 • u lidí ve věku přes 60 let má divertikly pět z deseti (50 %)
 • u lidí starších 80 let je jejich výskyt téměř 100 %

Za rizikové faktory se považují vysoké BMI (body mass index), nízký příjem vlákniny, málo fyzické aktivity, kouření, alkohol, užívání opiátů či imunosupresiv.

Divertikulitída: Čo to je, ako sa prejavuje a aká je liečba?
Zdroj: Canva.com

Divertikulitida a její symptomy

Většina lidí s tímto onemocněním nemá žádné potíže. Pokud se však vydutiny zaplní stolicí, vznikne infekce a zánět, objeví se bolesti břicha doprovázené teplotami. Pokud se zanícená vydutina proděraví, infikovaný obsah střev se dostane do břišní dutiny, kde vyvolá životu nebezpečný zánět pobřišnice (peritonitidu). Závažnou komplikací je také krvácení.

Při bolestech břicha, krvácení do stolice a dalších příznacích divertikulitidy je třeba jít k lékaři. Bolesti někdy zmírní ledový obklad přiložený na levou podbřišní stranu. Nikdy nepřikládejte teplý obklad, protože zrychlí průběh infekce a může být příčinou proděravění vydutiny.

Léčba onemocnění divertikulitida

Lehké případy se mohou léčit doma antibiotiky a tekutou dietou, která nezatěžuje střevo. Obtíže obvykle odezní během několika dní. Následuje šetřící bezezbytková dieta (kaše), při které nelze jíst syrové ovoce a zeleninu, celozrnné výrobky, ovoce s jadérky, kukuřici, ostré koření, nesmí se pít alkohol a kofeinové nápoje.

Speciální podpora léčby onemocnění divertikulitida:

 • probiotika: 4 – 10 miliard bakterií v jedné dávce 2krát denně (Symprove obsahuje přibližně 10 miliard živých bakterií v jedné dávce)
 • aloe vera šťáva: 30 ml 3krát denně nalačno
 • glutamin: 0,5 g (= 500 mg) dvakrát denně
 • psyllium: 2 čajové lžičky 2krát denně
 • mleté lněné semeno: 2 čajové lžičky 2krát denně
 • chilli (sušená pálivá paprika): 1/6 – ¼ čajové lžičky 2krát denně k jídlu
Divertikulitída: Čo to je, ako sa prejavuje a aká je liečba?

Symprove jsou jediná probiotika ověřená studiemi při divertikulitidě.

Další doporučení:

 • udržujte pravidelnou přiměřenou fyzickou aktivitu (podporuje vyprazdňování)
 • netlačte první nutkání na stolici a vyprázdnění se
 • usilujte každý den o dodržení pravidelného času vyprazdňování
 • na toaletu si udělejte dostatek času
 • křeče v břiše vám pomohou uvolnit relaxační dechová cvičení nebo spasmolytika

Klinická studie Symprove předpokládala, že probiotikum sníží bolesti břicha u dospělých pacientů se středně těžkou až těžkou chronickou, neakutní symptomatickou divertikulární chorobou. 143 pacientů bylo náhodně vybráno k užívání 1 ml/kg/den probiotické tekutiny nebo placeba denně po dobu 3 měsíců. Multikmenové tekuté probiotikum významně nezlepšilo skóre bolesti břicha, ale významně zlepšilo četnost čtyř dalších symptomů, a to je zácpa, průjem, mucorrhea, bolest zad, které jsou spojeny s chronickou, neakutní symptomatickou divertikulární chorobou.

CHIR_4_2020_final –Stefanik.pdf (solen.sk)

Portál LF MU Brno: Akutní divertikulitída (muni.cz)

Kovacikova
+ posts

Vystudovala ošetřovatelství na Lékařské fakultě UK a obor farmaceutický asistent v ČR. Pracovala v lékárně, pro online lékárnu a jako koordinátor klinických studií v Biomedicínském centru SAV. Je zdravotník tělem i duší, ráda pomáhá jiným, a proto ji tato práce naplňuje. Má ráda přírodu, tanec a svou rodinu.

Jediná živá probiotika

Udržujte zdravou rovnováhu bakterií ve střevech již dnes!

Díky jedinečné technologii a dlouholetému zdokonalování jsou probiotika SymproveTM jediná skutečně živá probiotika, která se díky vodní bázi dostaví do střev, kde příznivě působí na trávení, imunitu a celkové zdraví organismu.
Na rozdíl od pilulkových probiotik pobývají v žaludku, jak je agresivní žaludeční kyseliny rozloží a oslabí, ale projdou trávicím systémem přímo tam, kde jsou potřeba.

logo