Mikrobiom se stal trendem moderní doby a dočtete se o tomto tématu několik článků, odborných publikací i příspěvků od influencerů. Pro imunoložku Helenu Tlaskalovou-Hogenovou však mikrobiom nepředstavuje převratnou novinku, protože ho ve svém životě zkoumá již více než 60 let. Koho jiného bychom se tedy měli ptát, jaký vliv má mikrobiom na imunitní systém, v jaké fázi se nachází současný výzkum a kdy jsou probiotika ku prospěchu.
Tento článek je souhrnem informací, které zazněly v našem rozhovoru s významnou českou vědkyní a imunoložkou prof. MUDr. Helenou Tlaskalovou-Hogenovou, DrSc., která působí v Mikrobiologickém ústavu Akademie věd České republiky. Přednáší na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Věnuje se zejména slizniční imunitě a imunopatologii střeva. Je autorkou nebo spoluautorkou více než 300 publikací a v roce 2023 převzala medaili Za zásluhy od prezidenta Petra Pavla.
Co je to mikrobiom?
Pojem mikrobiom na vás vykoukne pomalu z každého příspěvku na sociálních sítích i vědeckých publikací. Zvládli byste ho ale definovat? „Mikrobiom je vlastně souhrn mikroorganismů, které osidlují určité prostředí, určitou uniku a osidlují nejen lidské a zvířecí organismy, ale samozřejmě jsou přítomny ve vodě, v půdě, v rostlinách. Čili ten pojem mikrobiom se dá použít pro všechny tyhle ty místa, kde mikroby sídlí, “ vysvětluje paní profesorka. Pozornost se k výzkumu mikrobiomu upnula ve chvíli, kdy bylo zjištěno, že má velký vliv na naše zdraví a podílí se z velké části na formování imunitního systému. „Byla velká sláva, když v roce 2000 byl uveřejněn první lidský genom. Další vědci tak považovali za zajímavé podívat se na i na mikrobní buňky, které máme v sobě i na sobě. Tak se začaly analyzovat mikroby, první ty střevní“, dodává paní profesorka.
Kde víme, že probiotika pomáhají?
Jsou před námi stále roky výzkumů, ale již teď už v určitých zdravotních situacích a při specifických onemocněních můžeme říct, že doplňování probiotik může zmírnit nepříjemné příznaky a zlepšit kvalitu života pacienta.
„Podávání některých typů prospěšných bakterií může zlepšit průběh onemocnění. Jedná se převážně o střevní záněty jako Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida. Je možné díky tomu ovlivnit, jak často se objevuje aktivace těchto onemocnění, tedy remise,“ jmenuje paní profesorka.
Velký zájem je ale také o zkoumání nervového systému a neurologických či psychologických chorob. U autismu bylo zjištěno, že některé typy probiotik či přenos zdravé mikrobioty pomáhají snížit symptomy.
„Ví se také, že podávání antibiotik strašně ničí náš mikrobiom. Pokud jsou indikována antibiotika, hned nasadit probiotika“, doporučuje paní profesorka.
tady bych dala baner s tím koupit, ale bez její fotky, to nechtěla
Doporučení pro zdravější mikrobiom
Nejdůležitější je ale pečovat o svůj mikrobiom a zdraví preventivně a zapojit více aspektů než pouze suplementaci probiotik. „Prospěšné bakterie jsou přítomny i v těch přírodních zdrojích“, zdůrazňuje profesorka Tlaskalová-Hogenová. Strava a způsob života jsou velmi rozhodující a v dnešní době se tzv. ochuzujeme o mikrobní dědictví. Možná vás napadne, že velkou roli zde hraje genetika, ale dle výzkumů tomu tak nemusí být. Je dokázáno, že ani jednovaječná dvojčata totiž nemají stejný mikrobiom. Větší podíl na vzniku chronické nemoci má prostředí.
Měli bychom omezit konzumaci průmyslově zpracovaných potravin a držet se stravy, která je přirozeně bohatá na probiotika a prebiotika. Neměli bychom zanedbávat kvalitní spánek, zdravý pohyb a péči o duševní zdraví. Paní profesorka dále dodala, že jejím celoživotním pohonem byla výzkumná práce, ale také harmonie rodinného života a celoživotní podpora blízkých. Zdůrazňuje ale, že v České republice chybí programy a iniciativy, které by nás donutily k zdravému životnímu stylu.
Tento článek je součástí série zpracovaných rozhovorů se zdravotnickými profesionály, odborníky a dalšími osobnostmi, které se ve své profesi zabývají trávením, mikrobiomem a dalšími oblastmi souvisejícími s celkovým zdravím organismu, nebo prožívají osobní zkušenost s trávicím onemocněním či intolerancí. Další články naleznete v sekci Odborné poradenství, konkrétně videa na našem YouTube kanálu.
Content & Social Media Manager Symprove Česko. Kromě tvorby obsahu a přípravy zajímavých rozhovorů s odborníky se Inka věnuje i projektu (A)top život, v rámci kterého šíří osvětu o tom, jak lépe žít s atopickým ekzémem.
-
Inka Teschinskáhttps://www.symprove.cz/author/inka-teschinska/
-
Inka Teschinskáhttps://www.symprove.cz/author/inka-teschinska/
-
Inka Teschinskáhttps://www.symprove.cz/author/inka-teschinska/
-
Inka Teschinskáhttps://www.symprove.cz/author/inka-teschinska/