Doručení do 2 pracovních dnů

Máte často špatnou náladu? Příčinou může být i trávení!

Téměř deset procent dospělých lidí ve Spojených státech amerických si každoročně projde jistou formou poruchy nálady1. Ženy mají v porovnání s muži až dvojnásobně vyšší riziko vzniku depresivních stavů2. Jaké faktory ovlivňují vznik deprese? Genetika, stav imunitního systému, endokrinní systém nebo vlivy vnějšího prostředí jako například rozchod s partnerem, resp. partnerkou. Asi málokdo by však předpokládal, že i naše střeva mají značný vliv na to, jak se cítíme.

Mezi trávicím traktem a mozkem existuje obousměrné spojení, kterým střevo a mozek komunikují. Jde o tzv. gut-brain axis, který někteří vědci dokonce nazývají naším druhým mozkem4. Je tedy přirozené, že střevní mikrobiom nacházející se v blízkosti střevních nervových buněk může ovlivňovat nejen naše trávení, ale i to, jak se cítíme. Komunikace mikrobiomu s naším mozkem může vysvětlit například deprese vzniklé po užívání některých druhů antibiotik, které narušují fyziologické složení střevní mikroflóry5. Také může tento jev do určité míry objasnit poruchy nálad u lidí se syndromem dráždivého tračníku5.

Co je serotonin?

Serotonin – tzv. hormon štěstí – je molekula odvozena od aminokyseliny tryptofanu a uplatňuje se v patogenezi, jinak řečeno v mechanismu vzniku deprese. Nedostatek serotoninu může u predisponovaných lidí podpořit vznik depresivních stavů. Až 90procent serotoninu se přitom tvoří v trávicím traktu. Střevní bakterie jsou mimo serotoninu schopné produkovat i jiné molekuly, jako například dopamin, noradrenalin, acetylcholin a GABA, od kterých se též odvíjí, jak se cítíme, nebo jestli jsme schopní koncentrovat se, nebo pociťujeme úzkost.

Máte často špatnou náladu?

Vědci Tillisch a kolektiv zkoumali, jestli má čtyřtýdenní konzumace fermentovaných produktů a probiotik působících ve střevech vliv na mozkovou aktivitu zdravých žen pomocí magnetické rezonance. Ze studie vyplynulo, že u žen konzumujících tyto produkty byla zaznamenána při vykonávání zadané úlohy – zapojující části mozku odpovědné za emocionální odpověď – nižší odezva než u žen, které produkty v tomto období nekonzumovaly. Z toho vyplývá, že ženy konzumující fermentované produkty a probiotika mají „klidnější mozky” a druhá skupina zaznamenala na magnetické rezonanci hyperaktivitu stejných oblastí mozku. Zadaná úloha byla přitom stejná pro obě skupiny žen.

Konzumace dobrých bakterií, mezi které patří i rod Lactobacillus, pomáhá udržovat rovnováhu výše zmíněných chemických látek, a tím pozitivně ovlivňuje i naši náladu.

Máte často špatnou náladu?

Není však konzumace jako konzumace. Na to, jestli bakterie mohou příznivě ovlivňovat náš organismus a tím pádem i náš mozek, se nejprve musí bezpečně a v dostatečném množství dostat na místo svého působení. Podle studie (Fredua-Agyeman, Gaisford 2015) je Symprove nejbezpečnějším „dopravním” prostředkem pro živé bakterie z testovaných probiotik díky svému unikátnímu procesu výroby. Symprove obsahuje 10*109 životaschopných bakterií na 70ml (1 dávka), tím splňuje podmínku minimální koncentrace bakterií potřebné na prospěšný efekt v organismu. Mezi bakterie obsažené v produktu Symprove patří kmeny: Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus acidophilus a Enterococcus faecium.

Rychlost, jakou věda o střevním mikrobiomu postupuje, přináší množství otazníků, ale i naděje. Možná se v budoucnosti budou místo antidepresiv léčit poruchy nálad probiotiky. V tomto momentě a s informacemi, které jsou o této problematice známé, by taková terapie sama o sobě nebyla dostatečná. Studie zmíněné v tomto blogu však naznačují, že péče o střevní mikrobiom možná může zlepšit mentální zdraví, kognitivní funkce a celkově zlepšit kvalitu života.

Literatúra:

1Harvard Medical School, 2007. National Comorbidity Survey (NCS). (2017, August 21). Retrieved from https://www.hcp.med.harvard.edu/ncs/index.php . Data Table 2: 12-month prevalence DSM-IV/WMH-CIDI disorders by sex and cohort.

2University of Alberta. “What Is The Link Between Women’s Hormones And Mood Disorders?.” ScienceDaily. ScienceDaily, 17 December 2007. <www.sciencedaily.com/releases/2007/12/071212201208.htm>.

3Driessen E, Hollon SD. Cognitive behavioral therapy for mood disorders: efficacy, moderators and mediators. Psychiatr Clin North Am. 2010 Sep;33(3):537-55. doi: 10.1016/j.psc.2010.04.005. PMID: 20599132; PMCID: PMC2933381.

4https://www.symprove.sk/crevny-mikrobiom-nas-druhy-mozog/

5Hao WZ, Li XJ, Zhang PW, Chen JX. A review of antibiotics, depression, and the gut microbiome. Psychiatry Res. 2020 Feb;284:112691. doi: 10.1016/j.psychres.2019.112691. Epub 2019 Nov 14. PMID: 31791704.

5Whitehead WE, Palsson O, Jones KR. Systematic review of the comorbidity of irritable bowel syndrome with other disorders: what are the causes and implications? (2002). Gastroenterology, 122: 1140–1156.

6Tillisch, K., Labus, J., Kilpatrick, L., Jiang, Z., Stains, J., Ebrat, B., … Mayer, E. A. (2013). Consumption of fermented milk product with probiotic modulates brain activity. Gastroenterology, 144(7), 1394–1401.e14014. doi:10.1053/j.gastro.2013.02.043

7Gut Bacteria Can Influence Your Mood, Thoughts, and Brain.” Psychology Today, Sussex Publishers, www.psychologytoday.com/us/blog/neuroscience-in-everyday-life/201908/gut-bacteria-can-influence-your-mood-thoughts-and-brain.

+ posts

Symprove newsletter

Prihláste sa do nášho newslettra a už vám neunikne žiadny zaujímavý článok na tému trávenia, imunity či zdravého životného štýlu.
Posielame maximálne raz týždenne!

JEDINÁ ŽIVÁ PROBIOTIKA

Udržujte zdravou rovnováhu bakterií ve střevech již dnes!

Díky jedinečné technologii a dlouholetému zdokonalování jsou probiotika SymproveTM jediná skutečně živá probiotika, která se díky vodní bázi dostaví do střev, kde příznivě působí na trávení, imunitu a celkové zdraví organismu.
Na rozdíl od pilulkových probiotik pobývají v žaludku, jak je agresivní žaludeční kyseliny rozloží a oslabí, ale projdou trávicím systémem přímo tam, kde jsou potřeba.