Doručení do 2 pracovních dnů

Probiotika a alergie: Mohou pomoci při sezónní rýmě?

Mezi počtem hlášených infekčních a imunologických nemocí, ke kterým patří i alergické onemocnění, byl od roku 1950 po rok 2000 zaznamenaný inverzní vztah. To znamená, že podobně rychle, jako klesal počet nakažených infekčními onemocněními, v těchto letech narůstal počet lidí s alergickým onemocněním. Až jedna třetina populace vyspělých krajin má určité alergické onemocnění a dvanáct procent populace vyspělých krajin má právě alergickou rýmu.

Alergická rýma, odborně rinitida, je zápalové onemocnění nosní sliznice vyvolané alergeny, na které buňky imunitního systému reagují imunopatologickou reakcí. Tento druh reakce začíná při prvním kontaktu lidského těla s alergenem tzv. senzibilizací, teda zvýšenou citlivostí. Imunitní buňky si alergen příchozí do kontaktu s lidským tělem zapamatují a začnou proti němu vytvářet protilátky. Při druhém kontaktu s alergenem dochází k uvolnění látek z imunitních buněk způsobujících typické klinické projevy.

Ne každý reaguje přehnaně

Vzniku alergie v lidském těle předchází splnění základních předpokladů, kterými jsou zejména genetická predispozice, kontakt s alergenem a vliv vnějšího prostředí. Genetická predispozice hraje významnou roli například u lidí s atopickým ekzémem. Pokud mají oba rodiče v anamnéze atopický ekzém, je až 80procentnípravděpodobnost, že toto onemocnění zdědí i jejich dítě.

Sezónní rýma: Jaké známe alergeny?

Skupiny alergenů se rozdělují podle toho, jakou cestou přicházejí do kontaktu s naším tělem. Poznáme inhalační(pyl, roztoče, plísně, zvířecí alergeny), potravinové (mléko, vejce, ořechy a jiné), léky (například některá antibiotika) nebo injekční (jed hmyzu).

probiotika při sezónní rýmě 1

Zdroj: Unsplash.com

Které symptomy hrají ve prospěch alergické rýmy?

Alergická rinitida se projevuje zejména drážděním nosní sliznice, kýcháním, vodnatým výtokem z nosu, neprůchodností nosní dutiny, svěděním a slzením očí.

Známe sezónní a celoročně probíhající alergickou rýmu. Sezónní typ tohoto onemocnění se začíná projevovat od února až po listopad s maximem klinických příznaků během května. V kontrastu se sezónní rýmou je celoroční alergická rýma, která jak už název napovídá probíhá celoročně, a jejím hlavním příznakem je neprůchodnost nosní sliznice.

Alergická rýmy a léčba

Léčba alergického onemocnění by měla probíhat hlavně pod dohledem lékaře se specializací v alergologii a klinické imunologii. Možnosti léčby zahrnují pro každého člověka na míru „šitou“ kombinaci režimových opatření, farmakoterapie a imunoterapie.

Asi nejdůležitějším režimovým opatřením je vyhýbat se samotnému alergenu, který způsobuje dané osobě klinické problémy. Některé zdroje začínají uvádět jako jednu z možností symptomatické terapie alergie i užívání probiotik. 

probiotika při sezónní rýmě 2

Zdroj: Unsplash.com

Probiotika a alergická rinitida

Výsledky studií vědců z Brazílie a Taiwanu se shodují, že probiotika s obsahem rodu bakterií Lactobacillus snižujírecidivu nebo znovuobjevení se příznaků onemocnění a závažnost klinických projevů alergické rýmy1,2. Podle zmíněných studií dochází konzumací probiotik s obsahem bakterií Lactobacillus k modulaci imunitního systému a nastolení rovnováhy mezi pomocnými T-lymfocyty. 

I kvůli nedostatečnému množství studií zabývajících se problematikou léčby alergických onemocnění probiotiky, není paušální předepisování probiotik pacientům s alergickou rýmou běžnou praxí3. Několik studií s výsledky podporujícími užívání probiotik u lidí se sennou rýmou však představuje pro vědce do budoucnosti výzvu a naději na rozšíření terapeutických možností alergických onemocnění.

Probiotika možná budou mít důležitou úlohu jak v prevenci, tak i v terapii alergických onemocnění. Klinické benefity užívání probiotik jsou závislé na množství faktorů, jako například rod bakterie, cesta podání probiotik, koncentrace bakterií v přípravku a taktéž na samotném organismu člověka užívajícího daný typ probiotik4

Symprove je schopné odolávat agresivnímu působení žaludečních šťáv díky patentované technologii výroby a použití vodního roztoku naklíčeného ječmene. Roztok obsahující naklíčený ječmen slouží jako prebiotikum 4, díky vysokému obsahu živin a minerálních látek potřebných pro růst mikroorganismů a zároveň jako tlumivý systém který chrání bakterie před působením žaludeční HCl. Symprove je produkt, který obsahuje přibližně 10 miliard živých bakterií, a to konkrétně kmeny živých bakteriálních kultur: Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus acidophilus a Enterococcus faecium.

Zdroje:

1Lin TY, Chen CJ, Chen LK, Wen SH, Jan RH. Effect of probiotics on allergic rhinitis in Df, Dp or dust-sensitive children: a randomized double blind controlled trial. Indian Pediatr. 2013 Feb;50(2):209-13. doi: 10.1007/s13312-013-0068-2. Epub 2012 Jun 10. PMID: 22728633.

2Nogueira JC, Gonçalves Mda C. Uso de probióticos na rinite alérgica [Probiotics in allergic rhinitis]. Braz J Otorhinolaryngol. 2011 Jan-Feb;77(1):129-34. Portuguese. doi: 10.1590/s1808-86942011000100022. PMID: 21340202.

3Rashmi Ranjan Das, Sushree Samiksha Naik, Meenu Singh, “Probiotics as Additives on Therapy in Allergic Airway Diseases: A Systematic Review of Benefits and Risks”, BioMed Research International, vol. 2013, Article ID 231979, 10 pages, 2013. https://doi.org/10.1155/2013/231979

4https://www.symprove.sk/tabletky-vs-roztok-nie-su-probiotika-ako-probiotika/

Richard Mackovič
+ posts

Absolvent Lekárskej fakulty, Masarykova univerzita v Brne

Jediná živá probiotika

Udržujte zdravou rovnováhu bakterií ve střevech již dnes!

Díky jedinečné technologii a dlouholetému zdokonalování jsou probiotika SymproveTM jediná skutečně živá probiotika, která se díky vodní bázi dostaví do střev, kde příznivě působí na trávení, imunitu a celkové zdraví organismu.
Na rozdíl od pilulkových probiotik pobývají v žaludku, jak je agresivní žaludeční kyseliny rozloží a oslabí, ale projdou trávicím systémem přímo tam, kde jsou potřeba.

logo