Doručení do 2 pracovních dnů

Léčba IBD – zánětlivých onemocnění střeva

Žádná terapie dnes nedokáže IBD (z angl. Inflammatory Bowel Diseases) vyléčit úplně, navíc je medikamentózní léčba stále u řady pacientů málo účinná nebo spojená s velkým množstvím nežádoucích účinků. Příčinou je hlavně neznámý původ těchto onemocnění, a tedy nemožnost použít tzv. kauzální léčbu (tedy léčbu zaměřenou na příčinu onemocnění). Tento článek se zaměří na jednotlivé léky, postupy terapie a prozradí, na co je dobré dbát při výživě.

Terapie IBD

Komplexní léčba zánětlivých onemocnění střeva (IBD), mezi něž patří Crohnova choroba a ulcerózní kolitida, zahrnuje samozřejmě terapii léky – farmakoterapii a důležitou roli hraje také úprava životního stylu a správná dieta. Cílem terapie je ulevit od symptomů onemocnění, navodit a udržet remisi, tedy bezpříznakovou fázi, jejíž prodloužení může předcházet mimo jiné vzniku nežádoucích komplikací onemocnění (např. rakovina tlustého střeva, krevní sraženiny). U těžších forem onemocnění, kdy je léčba nedostačující, je často nutná operace.

Dieta při IBD

Dieta hraje klíčovou roli při kontrole IBD. Stravovací návyky mohou ovlivnit průběh onemocnění, a to zejména během vzplanutí, kdy může každá drobnost dramaticky zhoršit symptomy. Neexistuje asi žádné konkrétní stravovací schéma, které by pomohlo každému. Každý člověk je jiný, může se tedy stát, že někomu škodí něco víc a něco zase méně, nebo vůbec. Proto musíte sami sledovat, co je pro Vás dobré, a co ne. Uvádíme příklady potravin, jejichž konzumaci byste měli omezit, a naopak potravin, které byste měli vyhledávat.

Omezit:

  • mastná a smažená jídla
  • pikantní jídla a koření
  • jídla s vysokým obsahem vlákniny (syrové ovoce a zelenina)
  • káva, čaj, čokoláda
  • alkohol
  • hovězí a vepřové maso
  • obiloviny a ořechy
  • mléčné  výrobky

Vyhledávat:

  • ovocné džusy
  • banány, jablečné pyré
  • bílá rýže
  • kuřecí a rybí maso
  • vařená zelenina bez slupky
  • vejce
  • malé a častější porce jídla
  • vyšší příjem tekutin

Probiotika

Jak již bylo zmíněno v předchozím článku, u pacientů s IBD pozorujeme sníženou diverzitu ve složení střevní mikrobioty, která se pravděpodobně podílí na průběhu onemocnění. Probiotické bakterie mohou částečně doplňovat chybějící bakterie a nahrazovat tak jejich funkce, jimiž ovlivňují správné fungování imunitního systému střev. Probiotika, jakož i jejich metabolické produkty by se rovněž mohla podílet na ochraně střev před přemnožením patogenních bakterií, které by jinak mohly způsobit infekci a zhoršit stav onemocnění.

Symprove trávenie

Přečtěte si recenze našich dlouhodobých zákazníků.

Výzkumy ohledně užívání probiotik v terapii IBD jsou však rozporuplné. Pro terapii Crohnovy choroby za pomoci probiotik neexistuje dostatek vědeckých důkazů, které by jednoznačně potvrdily jejich účinnost. Pro ulcerózní kolitidu jich je však více než dost, proto se přípravky s obsahem probiotických bakterií používají v běžné praxi jako pomocná léčba při udržení stavu remise ulcerózní kolitidy.

Farmakoterapie

Léky v terapii IBD nedokáží zcela vyléčit onemocnění, ulevují však od symptomů– od bolesti, zánětu nebo trávicích obtíží.

Protizánětlivá léčiva – používají se ke zmírnění zánětu v trávicím traktu. Pro mírnější formy onemocnění se používají tzv. aminosalicyláty, z nich se používá kyselina 5-aminosalicylová, také známá jako mesalazin. Účinnějšími léčivy v potlačení zánětu jsou glukokortikoidy, které snižují zánět velmi rychle a efektivně. Při jejich častějším užívání však tento účinek slábne a zvyšuje se riziko zhoršení nežádoucích účinků, proto se glukokortikoidy používají pouze krátkodobě, zejména při náhlých vzplanutích.

Imunosupresiva – jde o širší skupinu léčiv, které různými mechanismy potlačují přehnanou imunitní odpověď organismu, která je příčinou zánětu u IBD. Někdy trvá i několik měsíců, než se účinek těchto léčiv dostaví, proto se obvykle podávají již souběžně s rychle účinkujícími glukokortikoidy. Mezi tato léčiva patří např. azathioprin nebo merkaptopurin, používají se i takzvaná biologická léčiva. Tyto látky, proteiny velmi specifickým způsobem zasahují do procesů způsobujících onemocnění a používají se u pacientů, kteří nereagují na běžnou terapii.

Antibiotika – z důvodu častého výskytu infekcí trávicího traktu, ať už náhodného nebo zapříčiněného některými komplikacemi onemocnění, jsou různá antibiotika důležitými léčivy v léčbě pacientů s IBD. Používají se také po operacích, kdy je vysoké riziko infekce.

I když v současnosti nevíme, které mikroorganismy, respektive bakterie, se podílejí na průběhu onemocnění, někteří vědci věří, že podávání antibiotik může likvidací bakterií, které jsou zodpovědné za nežádoucí, přehnanou reakci imunitního systému, pomáhat při redukci symptomů.

Operace

Pokud v léčbě nepomohla úprava životního stylu ani léky a onemocnění se už nedá jinak účinně léčit, lékař pravděpodobně navrhne operaci. Jelikož ulcerózní kolitida postihuje pouze tlusté střevo a konečník, jejich částečné nebo celkové operativní odstranění může onemocnění zcela vyléčit. Při Crohnově chorobě se většinou operují jen velmi poškozené části střeva a výhody operace bývají často jen dočasné.

Boris Dudík
+ posts

absolvent Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského, aktuálne študent doktorandského štúdia

Jediná živá probiotika

Udržujte zdravou rovnováhu bakterií ve střevech již dnes!

Díky jedinečné technologii a dlouholetému zdokonalování jsou probiotika SymproveTM jediná skutečně živá probiotika, která se díky vodní bázi dostaví do střev, kde příznivě působí na trávení, imunitu a celkové zdraví organismu.
Na rozdíl od pilulkových probiotik pobývají v žaludku, jak je agresivní žaludeční kyseliny rozloží a oslabí, ale projdou trávicím systémem přímo tam, kde jsou potřeba.

logo