Doručení do 2 pracovních dnů

IBD: Základní informace o zánětlivých onemocněních střev

Zánětlivá onemocnění střeva dokážou člověka pořádně potrápit. Navíc jejich diagnostika a léčba se od pacienta k pacientovi liší. Pro potvrzení Crohnovy choroby nebo ulcerózní kolitidy musíte podstoupit několik vyšetření.

Co je IBD?

IBD je zkratka z anglického Inflammatory Bowel Diseases a představuje zánětlivá onemocnění trávicího traktu. Při Crohnově chorobě může být zasažena jakákoli část trávicího traktu a v případě ulcerózní kolitidy jen tlusté střevo a konečník. Onemocnění se vyskytuje zejména u lidí, kteří mají kolem třicítky, avšak mezi pacienty jsou i děti a starší lidé. Žádná terapie dnes nedokáže IBD vyléčit úplně, navíc je medikamentózní léčba stále u řady pacientů málo účinná nebo spojená s velkým množstvím nežádoucích účinků. Příčinou je hlavně neznámý původ těchto onemocnění, a tedy nemožnost použít léčbu zaměřenou na příčinu onemocnění.

Příčiny vzniku IBD a rizikové faktory

Příčina vzniku těchto onemocnění není zcela jasná, ale výzkumy naznačují, že za tím stojí několik faktorů (dědičnost i faktory prostředí). Pokud si člověk nese takovou dědičnou zátěž, může například kouření, střevní infekce či užívání léků stát za rozvojem zánětů trávicí soustavy.

Příznaky a diagnostika IBD

Pro IBD je typická různost příznaků v závislosti na části trávicího traktu, kterou onemocnění postihlo. K nejčastějším příznakům se však řadí průjem, teploty, bolest břicha, krev ve stolici a hubnutí. Pokud jste takové příznaky zpozorovali na sobě, určitě neodkládejte návštěvu lékaře. Kromě toho se můžete při zánětlivých onemocněních střev setkat také s otoky kloubů či červenými fleky na kůži.

Součástí diagnostiky IBD jsou v první řadě laboratorní testy, jako například kompletní krevní obraz, vyšetření zánětlivých markerů či rozbor vzorků stolice. Dalším krokem jsou endoskopická vyšetření, jako je kolonoskopie. Při ní se nejen zkontroluje vnitřek střeva, ale zároveň se odeberou vzorky pro histologické vyšetření. A nakonec se při diagnostice IBD využívá CT vyšetření i magnetická rezonance.

Muž s boľavým bruchom, s tráviacim ochorením IBD
Zdroj: Canva.com

Léčba IBD

Komplexní léčba zánětlivých onemocnění střev (IBD), mezi něž patří Crohnova choroba a ulcerózní kolitida, zahrnuje terapii léky – farmakoterapii, ale důležitou roli hraje i úprava životního stylu a správná dieta. Cílem terapie je ulevit od symptomů onemocnění, navodit a udržet remisi, tedy bezpříznakovou fázi, jejíž prodloužení může předcházet mimo jiné i vzniku nežádoucích komplikací onemocnění (např. rakovina tlustého střeva, krevní sraženiny).

Léky

Ke zmírnění zánětu v trávicím traktu se používají protizánětlivá léčiva. Pro mírnější formy onemocnění se používají tvz. aminosalicyláty, z nichž se používá kyselina 5-aminosalicylová, také známá jako mesalazin.

Účinnějšími léky v potlačení zánětu jsou glukokortikoidy, které snižují zánět velmi rychle a efektivně. Imunosupresiva zase různými mechanismy potlačují přehnanou imunitní odpověď organismu, a právě ta je příčinou zánětu při IBD. Z důvodu častého výskytu infekcí trávicího traktu jsou různá antibiotika důležitými léčivy v léčbě pacientů s IBD. Používají se také po operacích, kdy je vysoké riziko infekce.

Operace

V těžkých formách onemocnění, kdy je léčba nedostačující, je často nezbytná operace.

Jelikož ulcerózní kolitida postihuje pouze tlusté střevo a konečník, jejich částečné nebo celkové operativní odstranění může zcela vyléčit onemocnění. U Crohnovy choroby se většinou operují jen velmi poškozené části střeva a výhody operace bývají často jen dočasné.

Doporučení pro snížení rizika rozvoje IBD

Dieta je klíčová při kontrole zánětlivých onemocnění střev (IBD). Správné stravovací návyky mohou mít velký vliv na průběh onemocnění, zvláště v obdobích, kdy se symptomy zhoršují. V těchto časech může i malá změna ve výživě způsobit výrazné zhoršení příznaků.

Neexistuje asi žádné konkrétní stravovací schéma, které by pomohlo každému. Každý člověk je jiný, může se tedy stát, že někomu škodí něco víc a něco zase méně nebo vůbec. Proto si musíte vy sami sledovat, co je pro vás dobré a co ne.

Uvádíme příklady potravin, jejichž konzumaci byste měli omezit, a naopak potravin, které byste měli zařadit do svého jídelníčku.

Omezit:

  • mastná a smažená jídla
  • pikantní jídla a koření
  • jídla s vysokým obsahem vlákniny (syrové ovoce a zelenina)
  • káva, čaj, čokoláda
  • alkohol
  • hovězí a vepřové maso
  • obiloviny a ořechy
  • mléčné produkty

Zařadit do jídelníčku:

  • ovocné džusy
  • banány, jablečné pyré
  • bílá rýže
  • kuřecí maso a ryby
  • vařená zelenina bez slupky
  • vejce
  • malé a častější porce jídla
  • vyšší příjem tekutin

Kromě úpravy stravy je důležité snížit stres, dbát na pravidelný pohyb a dostatečný spánek a také zvýšit příjem tělu prospěšných bakterií, které zmírňují některé problémy zažívacího traktu.

IBD: Základné informácie o zápalových ochoreniach čriev

Symprove – probiotika ověřená nezávislou studií u IBD

Závěr

Největším problémem IBD je fakt, že je zatím nelze zcela vyléčit. Lze však jejich stav korigovat léčbou a úpravou stravy. Základem je časná diagnostika. Nepodceňujte proto žádný ze zmíněných příznaků a v případě, že se u vás vyskytnou, obraťte se na svého lékaře.

Boris Dudík
+ posts

absolvent Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského, aktuálne študent doktorandského štúdia

Jediná živá probiotika

Udržujte zdravou rovnováhu bakterií ve střevech již dnes!

Díky jedinečné technologii a dlouholetému zdokonalování jsou probiotika SymproveTM jediná skutečně živá probiotika, která se díky vodní bázi dostaví do střev, kde příznivě působí na trávení, imunitu a celkové zdraví organismu.
Na rozdíl od pilulkových probiotik pobývají v žaludku, jak je agresivní žaludeční kyseliny rozloží a oslabí, ale projdou trávicím systémem přímo tam, kde jsou potřeba.

logo