SIBO, syndrom bakteriálního přerůstání tenkého střeva, je syndrom způsobený přemnožením bakterií v tenkém střevě. Jak se sem dostaly? Odkud přerůstají?
Naše střeva jsou přirozeně osídlena hojným množstvím bakterií, v tlustém střevu je však těchto bakterií podstatně více než v tenkém střevu. V tlustém střevu se může nacházet až stotisíc krát více bakterií než v tenkém střevu, kromě počtu se však liší i druhovým obsazením. Můžeme tedy rozlišovat bakterie charakteristické pro tenké střevo a bakterie charakteristické pro tlusté střevo. A čím se liší střeva?
Potrava v našem trávicím traktu prochází nejprve tenkým střevem, které disponuje různými trávicími šťávami, štěpícími potravu na její elementární složky, které se následně vstřebávají a krví putují tam, kde jsou potřeba. Do tlustého střeva se dostávají zbytky potravy, které tenké střevo nebylo schopno strávit, proto sem přicházejí na pomoc bakterie, které rozloží i to, co naše tělo samo neumí rozložit. Část potravy zpracované bakteriemi se zde vstřebá pro nás a část si nechávají bakterie za odměnu. Jde tedy o velmi harmonický vztah, prospěšný pro obě strany. Co se však stane, když se bakterie tlustého střeva dostanou do tenkého střeva?
Při syndromu bakteriálního přerůstání tenkého střeva dochází k přemnožení bakterií tenkého střeva anebo k přerůstání bakterií, typických pro tlusté střevo, do tenkého střeva. Naruší se tak harmonický vztah a bakterie mohou začít pojídat i naše základní složky potravy. Zabrání tak přirozenému trávení a vstřebávání živin v tenkém střevě a nastávají problémy.
Jak se SIBO projevuje?
Bakterie produkují při trávení potravy plyny, které při nadměrném množství mohou způsobovat nafukování a s ním spojenou bolest břicha. Množství plynu v tenkém střevě může způsobit i jeho nadměrné unikání, tedy plynatost. Jeden z produkovaných plynů, konkrétně metan, se pravděpodobně podílí na vzniku zácpy.
Bakterie mohou některé složky potravy přeměnit na sloučeniny dráždící sliznici střev, která na to reaguje zvýšením vylučování vody, což může vést k průjmu.
Pokud se bakterie nacházejí v tenkém střevě ve velkém množství, mohou s námi začít soupeřit o potravu. Dochází tak k malnutrici, tedy k nedostatečnému příjmu výživy ve formě bílkovin, tuků anebo vitamínu a s ní spojenými závažnými problémy, jako je anémie anebo ztráta hmotnosti.
Mezi další příznaky může patřit nevolnost, únava a celková slabost.
Kdy vzniká SIBO?
Vznik SIBO je často spojován s poškozenou pohyblivostí tenkého střeva. Tenké střevo posouvá v pravidelných intervalech svůj obsah a s ním také bakterie dále do tlustého střeva. Tento proces je narušen, pokud svalovina tenkého střeva nefunguje správně, což mohou zapříčinit různé nemoci. Příkladem je cukrovka, při níž mohou být poškozeny nervy ovlivňující pohyblivost střev, anebo neurologické nemoci, např. Parkinsonova nemoc, pro niž je charakteristické celkové snížení pohyblivosti. Posunu obsahu střev mohou rovněž překážet různé střevní abnormality, jako jsou například divertikly, výdutě stěny střeva, v nichž se mohou bakterie zachytávat. Problémy mohou též nastat při poškození tenkého střeva, např. při Crohnově chorobě anebo po operacích.
Mezi další onemocnění spojené se SIBO patří:
- syndrom dráždivého střeva (IBS)
- celiakie
- hypochlorhydrie, snížená tvorba žaludeční kyseliny,
- rozacea, sklerodermie, cirhóza jater,
- nealkoholová steatohepatitida,
- alkoholizmus.
Diagnóza
Protože příznaky SIBO jsou velmi nespecifické a podobají se jiným onemocněním trávicího traktu, bývá tato nemoc často nediagnostikována. Signálem pro diagnostiku SIBO mohou být někdy až následně vytvořené komplikace, např. malnutrice.
SIBO se diagnostikuje především takzvaným vodíkovým dechovým testem. Jde o neinvazivní, bezbolestné vyšetření, kterým se měří množství plynů produkovaných bakteriemi v tenkém střevě.
Vyšetření probíhá tak, že pacient vypije nalačno roztok cukru, laktulózy (anebo xylózy), který slouží jako potrava pro bakterie. Dechový test následně změří množství plynu, které vyprodukovaly bakterie. Takže čím více je plynu, tím více bakterií je přítomno v tenkém střevu.
Léčba SIBO
Existuje léčba onemocnění SIBO? Syndrom bakteriálního přerůstání tenkého střeva je léčitelné onemocnění, ale někdy se po vyléčení může znovu vrátit. Pokud je SIBO způsobeno jiným onemocněním, je třeba nejprve vyléčit toto onemocnění, jinak může být léčba neefektivní.
SIBO se léčí primárně antibiotiky, buď krátkodobě anebo v delších cyklech, pokud se onemocnění vrací. Antibiotika slouží k účinnému potlačení baktérií, dokáží je udržet pod kontrolou. Užívání antibiotik však může výrazně narušit složení střevní mikrobioty, což se může projevit příznaky, které se podobají onemocnění SIBO. V takovém případě je vhodné užívat probiotika.
A co kdyby se probiotika užívala místo antibiotik už od začátku léčby? Některé studie ukázaly, že probiotika jsou v léčbě SIBO o něco účinnější než antibiotika. Schopnost posilovat střevní stěnu, jakož i protizánětlivé, imunomodulační a antimikrobní účinky některých probiotik, mohou mít na léčbu SIBO pozitivní účinek. Ve studii, kde byla pacientům podávána kombinace přípravku s obsahem Lactobacillus plantarum a Lactobacillus rhamnosus, dokázaly tyto bakterie potlačit příznaky SIBO. Doporučuje se užívat probiotika spíše v méně komplikovaných případech SIBO nebo pokud je SIBO spojeno se syndromem dráždivého střeva, při němž mohou být rovněž užitečné. Pro dostatečný účinek je potřeba je užívat alespoň několik týdnů.
Živá probiotika Symprove obsahují kmeny vhodné při onemocnění SIBO
Dieta při SIBO
Bakterie v tlustém střevě se podílejí na rozkladu potravy, kterou naše tělo neumí samo zpracovat. Především jde o takzvané FODMAP – fermentovatelné sacharidy, které jsou slabě absorbovatelné v tenkém střevě. V případě SIBO začnou přemnožené bakterie rozkládat tyto sacharidy brzy, tedy už v tenkém střevě, s čímž jsou spojeny nepříjemné příznaky tohoto onemocnění, např. průjem, nafukování nebo bolest břicha. Odstranění těchto sacharidů v potravě anebo snížení jejich příjmu tedy může zmírnit některé příznaky SIBO.
Názvy skupin sacharidů, kterým se vyhnout, skrývá zkratka FODMAP:
- F – fermentovatelné; to znamená kvasitelné – enzymaticky rozložitelné mikroorganismy, jakými jsou bakterie anebo kvasinky
- O – oligosacharidy; např. fruktany nacházející se v obilovinách anebo galaktany přítomné ve strukovinách
- D – disacharidy; např. laktóza nacházející se v mléku a v mléčných výrobcích
- M – monosacharidy; např. fruktóza nacházející se v ovoci, zelenině a v medu
- A – spojka 🙂
- P – polyoly; např. sorbitol, manitol, xylitol používaná jako sladidla
Potraviny s vysokým obsahem FODMAP, kterým byste se měli vyhnout:
- artyčoky
- česnek
- cibule
- fazole
- hrášek
- hrušky
- jablka
- ječmen
- med
- mléčné výrobky
- ochucené cereálie
- pšenice
- žito
- slazené nápoje
- sušené ovoce
- čočka
Jelikož SIBO je léčitelné, může být tato dieta jen dočasná. Prozatím si však můžete vychutnávat například tyto potraviny:
- arašídy
- listová zelenina
- maso
- mrkev
- některé ovoce (jahody, pomeranče, borůvky, hrozny)
- olivy
- ovesná kaše
- quinoa
- rýže
- vajíčka
- brambory
Jaké jsou příznaky SIBO?
SIBO provázejí symptomy jako je nadýmání as ní spojená bolest břicha, také plynatost, zácpa nebo průjem, únava, nevolnost a celková slabost. Kromě toho může dojít k malnutrici, tedy nedostatečnému příjmu výživy ve formě bílkovin, tuků nebo vitamínů. S tím souvisí i vznik závažných problémů jako je anémie nebo nechtěná ztráta hmotnosti.
Jak vypadá SIBO dieta?
Jelikož u pacienta trpícího SIBO dochází k rozkládání fermentovatelných sacharidů, tedy tzn. FODMAP příliš brzy, tedy již v tenkém střevě, což způsobuje nepříjemné příznaky, pomůže eliminování nebo snížení příjmu těchto sacharidů v potravě. Jde jen o dočasné odstranění sacharidů z jídelníčku, jelikož SIBO je léčitelné.
Co při dietě jíst?
U SIBO se doporučuje konzumovat potraviny včetně arašídů, listové zeleniny, masa, mrkve, oliv, ovesné kaše, rýže, vajíček, některých druhů ovoce (jahody, pomeranče, borůvky, hrozny), quinoi a brambor.
Co nejíst?
Třeba si dávat pozor na potraviny s vysokým obsahem FODMAP, kde patří artyčoky, česnek, cibule, fazole, hrášek, hrušky, jablka, ječmen, med, mléčné výrobky, ochucené cereálie, pšenice, žito, slazené nápoje, sušené ovoce a čočka.
Co může způsobit neléčené SIBO?
Je-li SIBO zanedbáváno a neléčí se, hrozí závažnější zánětlivé onemocnění střev. Existuje zvýšená pravděpodobnost vzniku chronického stavu, který může vyvolat Syndrom dráždivého tračníku (IBS), Crohnovu chorobu a pod.
Jak vypadá / probíhá SIBO test?
Pro diagnostiku SIBO lékaři používají dechový test, který měří množství plynu produkovaného bakteriemi v tenkém střevě. SIBO test se provádí ráno nalačno tak, že pacient vypije roztok s obsahem určitých cukrů. Podle hodnot testu lze zjistit, kolik vodíku a metanu vyprodukovaly bakterie, čímž lékaři určí, zda se jedná o SIBO.
absolvent Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského, aktuálne študent doktorandského štúdia
-
Boris Dudíkhttps://www.symprove.cz/author/boris-dudik/
-
Boris Dudíkhttps://www.symprove.cz/author/boris-dudik/
-
Boris Dudíkhttps://www.symprove.cz/author/boris-dudik/
-
Boris Dudíkhttps://www.symprove.cz/author/boris-dudik/