Pomohla vám někdy při důležitém rozhodování intuice? V angličtině existuje výraz „gut feeling“, který v doslovném překladu znamená „střevní pocit“. Nové studie potvrzují přesnost této anglické metafory, protože zjistily, že propojení mezi střevy a mozkem může ovlivňovat některá naše rozhodnutí a nálady.
Náš „druhý mozek“ se nazývá enterický nervový systém a svůj název dostal podle místa, kde se nachází, tedy podle střev. Jedná se o samostatný nervový systém, který je propojený s mozkem a dává mu informace o stavu trávicí trubice. Tvoří ho přibližně 500 milionů neuronů, které se podobají mozkovým nervovým buňkám, což je číslo srovnatelné s počtem neuronů v míše.
Jak spolu naše „mozky“ komunikují?
Aby dvě řídicí centra mohla mezi sebou spolupracovat, musí se vzájemně informovat. Spolehlivost přenosu informací mezi mozkem v hlavě a ve střevech zajišťují celkem 3 komunikační cesty.
- Imunoregulační cesta, která je tím lepší, čím lepší máme imunitu.
- Neuroendokrinní cesta, kterou představuje síť hormonálně aktivních buněk.
- Bloudivý nerv, který je nejdelším nervem v našem těle a spojuje mozek s důležitými orgány.
Enterický nervový systém a střevní mikrobiom
Střevní bakterie pomáhají s trávením potravy. To ale není všechno. Také komunikují s enterickým nervovým systémem a přes bloudivý nerv si vyměňují informace i s mozkem. Když ve střevě vznikne odchylka od rovnováhy, mozek se o tom díky bloudivému nervu dozví. A komunikace funguje i opačným směrem. To vysvětluje některé pocity, jako je nevolnost ve stresových situacích nebo pocit motýlků v břiše, když se zamilujete.
Každý z nás je „slavný“, protože naše bakterie o nás denně rozmlouvají s naším mozkem. Když se dobře zaposloucháte, zjistíte, co si o vás myslí. Pokud se vám zdá, že si hlava a střeva povídají o tom, že se to ve vás pere, je nejvyšší čas věnovat se obnovení střevní rovnováhy. V mnoha případech se vám pak udělá jasno i v hlavě a ve zbytku těla.
Pokud tyto hlasy podceníte, zvyšujete riziko vzniku onemocnění zažívacího traktu, poruch centrální nervové soustavy, ale také kardiovaskulárních a autoimunitních onemocnění.
Klíč k zdravým střevům
Pro správné fungování střev a trávení je důležitá bakteriální diverzita a rovnováha. Čím víc druhů bakterií ve střevech máme, tím víc benefitů to přináší našemu zdraví, a naopak. Důležité samozřejmě také je, o jaké bakterie se jedná, protože zdaleka ne všechny našemu trávení slouží. Jak zvýšíte počet prospěšných bakterií ve střevech? Nejjednodušší a nejúčinnější je zaměřit se na pestrou stravu bohatou na vlákninu, vitamíny a minerály a k ní přidat prebiotika a probiotika.
Těch je na trhu velké množství. Při výběru probiotik se proto zajímejte, kolik živých bakterií je v každé dávce, jestli jsou skutečně schopné ve správnou chvíli působit na správném místě a jestli je daný výrobek pro vás vhodný s ohledem na výživová omezení (obsah lepku, laktózy apod.).
Živé bakterie Symprove doplňují širokou škálu prospěšných druhů bakterií, které nám pomáhají cítit se dobře uvnitř, což se projeví i navenek. Každodenní ranní dávka 70 ml Symprove zajistí potřebné pestré složení bakterií a s ním spojené benefity – lepší trávení, silnější imunitu, zdravější pleť a veselejší náladu. S trochou nadsázky se dá říct, že se cítíme tak, jak se stravujeme.
Každá dávka Symprove obsahuje kolem 200 milionů živých bakterií, které po příchodu do střev okamžitě začínají účinkovat. Díky tomu, že Symprove využívá jako základ vodu, projdou bakterie žaludkem velmi rychle a vyhnou se ničivému působení žaludečních kyselin. Symprove neobsahuje laktózu a obsah lepku si drží pod hranicí 20 ppm, takže je bezlepkový.
Usnadněte práci oběma „mozkům“ a pečujte o zdraví své střevní mikroflóry. Péčí o složení střevní mikrobioty do určité míry předcházíte vzniku vážných onemocnění zasahujících trávicí trakt, centrální nervový sytém, ale i další životně důležité orgány a systémy. Vhodné složení stravy a kvalitní doplňky vám pomůžou zajistit nejen zdraví, ale i miliardy fanoušků ve formě prospěšných bakterií.
Zdroje:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4798912/
- https://www.sciencefocus.com/the-human-body/a-gut-feeling-meet-your-second-brain/
- https://caltechletters.org/science/trust-your-gut
- https://www.wikiskripta.eu/w/Enterick%C3%BD_autonomn%C3%AD_syst%C3%A9m
Absolvent Lekárskej fakulty, Masarykova univerzita v Brne
-
Richard Mackovičhttps://www.symprove.cz/author/mackovic/
-
Richard Mackovičhttps://www.symprove.cz/author/mackovic/
-
Richard Mackovičhttps://www.symprove.cz/author/mackovic/
-
Richard Mackovičhttps://www.symprove.cz/author/mackovic/