Doručení do 2 pracovních dnů

Ibuprofen vs Paracetamol při léčbě COVID-19

Jistě  velké spoustě z vás přišla na sociálních sítí hlasová zpráva o tom, že pokud byste onemocněli koronavirem COVID-19, tak si zaručeně nesmíte brát Ibuprofen. Tato informace se šířila rychlostí blesku a před pár dny se stala i mým předmětem zájmu. Po konverzaci s jednou z mých spolužaček jsem sedla k počítači a začala číst dostupné články vydané k tématu koronaviru ve vědeckých databázích a načítala příbalové letáky obou látek, současně s nejnovějším vydáním učebnice Farmakologie.

Nikde ale nebyla zveřejněna studie, která by potvrzovala, že ibuprofen zhoršuje průběh tohoto onemocnění. V některých příbalových letácích je však zdůrazněné, že se ibuprofen nemá užívat v případě, máte-li plané neštovice.

Evropská léková agentura, konkrétně tedy oddělení farmakovigilance v květnu roku 2019 zahájila přezkum nesteroidních protizánětlivých léčiv, tedy Ibuprofenu  a Ketoprofenu na popud ANSM. Francouzská léková agentura (ANSM) navrhla, že infekce způsobená planými neštovicemi  a některými bakteriálními infekcemi by mohla být právě těmito léky zhoršena.

V současné době odborníci z Evropské lékové agentury (EMA) kontrolují všechna dostupná data , aby zjistili, zda–li je nutné provést nějaká opatření.

Jak tedy v současné situaci jednat a jaký lék zvolit?

Evropská léková agentura (EMA) podotýká, že je třeba zvážit všechny dostupné možnosti, ať už paracetamol nebo nesteroidní antiflogistika, mezi které se řadí i ibuprofen. Každý z těchto léků má svoje rizika a benefity. Jako lék tzv. první volby k léčbě horečky a bolesti je doporučován paracetamol.

Dále pak zdůrazňuje, že není důvod, aby pacienti užívající ibuprofen léčbu přerušili, zvláště při léčbě chronických onemocnění.

Závěr

V současné době probíhá přezkum bezpečnosti ibuprofenu a ketoprofenu Evropská léková agentura vyzývá k provádění epidemiologických studií ve vztahu k onemocnění koronaviru. Vhodnou léčbu je však vždy třeba diskutovat s lékařem nebo lékárníkem. Avšak nadále zůstává důležitá informace, kterou je třeba zmínit. V případě horečky a bolesti je lékem první volby Paracetamol.

Zdroje

https://www.ema.europa.eu/en/news/ema-gives-advice-use-non-steroidal-anti-inflammatories-covid-19?fbclid=IwAR3odq91fcNj23aepaKPB3a44vLznuej_8HY9M35M5Rqb0lBpzk_xmN7jOY

http://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0241993&tab=texts

http://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0125526&tab=texts

http://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0207820&tab=texts

https://www.sciencedirect.com

+ posts

Študentka 5. ročníka Farmaceutickej fakulty, Veterinárnej a farmaceutickej univerzity v Brne

Symprove newsletter

Prihláste sa do nášho newslettra a už vám neunikne žiadny zaujímavý článok na tému trávenia, imunity či zdravého životného štýlu.
Posielame maximálne raz týždenne!

Jediná živá probiotika

Udržujte zdravou rovnováhu bakterií ve střevech již dnes!

Díky jedinečné technologii a dlouholetému zdokonalování jsou probiotika SymproveTM jediná skutečně živá probiotika, která se díky vodní bázi dostaví do střev, kde příznivě působí na trávení, imunitu a celkové zdraví organismu.
Na rozdíl od pilulkových probiotik pobývají v žaludku, jak je agresivní žaludeční kyseliny rozloží a oslabí, ale projdou trávicím systémem přímo tam, kde jsou potřeba.