Doručení do 2 pracovních dnů

Ibuprofen vs Paracetamol při léčbě COVID-19

Jistě  velké spoustě z vás přišla na sociálních sítí hlasová zpráva o tom, že pokud byste onemocněli koronavirem COVID-19, tak si zaručeně nesmíte brát Ibuprofen. Tato informace se šířila rychlostí blesku a před pár dny se stala i mým předmětem zájmu. Po konverzaci s jednou z mých spolužaček jsem sedla k počítači a začala číst dostupné články vydané k tématu koronaviru ve vědeckých databázích a načítala příbalové letáky obou látek, současně s nejnovějším vydáním učebnice Farmakologie.

Nikde ale nebyla zveřejněna studie, která by potvrzovala, že ibuprofen zhoršuje průběh tohoto onemocnění. V některých příbalových letácích je však zdůrazněné, že se ibuprofen nemá užívat v případě, máte-li plané neštovice.

Evropská léková agentura, konkrétně tedy oddělení farmakovigilance v květnu roku 2019 zahájila přezkum nesteroidních protizánětlivých léčiv, tedy Ibuprofenu  a Ketoprofenu na popud ANSM. Francouzská léková agentura (ANSM) navrhla, že infekce způsobená planými neštovicemi  a některými bakteriálními infekcemi by mohla být právě těmito léky zhoršena.

V současné době odborníci z Evropské lékové agentury (EMA) kontrolují všechna dostupná data , aby zjistili, zda–li je nutné provést nějaká opatření.

Jak tedy v současné situaci jednat a jaký lék zvolit?

Evropská léková agentura (EMA) podotýká, že je třeba zvážit všechny dostupné možnosti, ať už paracetamol nebo nesteroidní antiflogistika, mezi které se řadí i ibuprofen. Každý z těchto léků má svoje rizika a benefity. Jako lék tzv. první volby k léčbě horečky a bolesti je doporučován paracetamol.

Dále pak zdůrazňuje, že není důvod, aby pacienti užívající ibuprofen léčbu přerušili, zvláště při léčbě chronických onemocnění.

Závěr

V současné době probíhá přezkum bezpečnosti ibuprofenu a ketoprofenu Evropská léková agentura vyzývá k provádění epidemiologických studií ve vztahu k onemocnění koronaviru. Vhodnou léčbu je však vždy třeba diskutovat s lékařem nebo lékárníkem. Avšak nadále zůstává důležitá informace, kterou je třeba zmínit. V případě horečky a bolesti je lékem první volby Paracetamol.

Zdroje

https://www.ema.europa.eu/en/news/ema-gives-advice-use-non-steroidal-anti-inflammatories-covid-19?fbclid=IwAR3odq91fcNj23aepaKPB3a44vLznuej_8HY9M35M5Rqb0lBpzk_xmN7jOY

http://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0241993&tab=texts

http://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0125526&tab=texts

http://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0207820&tab=texts

https://www.sciencedirect.com

+ posts

Študentka 5. ročníka Farmaceutickej fakulty, Veterinárnej a farmaceutickej univerzity v Brne

Jediná živá probiotika

Udržujte zdravou rovnováhu bakterií ve střevech již dnes!

Díky jedinečné technologii a dlouholetému zdokonalování jsou probiotika SymproveTM jediná skutečně živá probiotika, která se díky vodní bázi dostaví do střev, kde příznivě působí na trávení, imunitu a celkové zdraví organismu.
Na rozdíl od pilulkových probiotik pobývají v žaludku, jak je agresivní žaludeční kyseliny rozloží a oslabí, ale projdou trávicím systémem přímo tam, kde jsou potřeba.

logo