Doručení do 2 pracovních dnů

Intuitivní stravování, poruchy příjmu potravy a dietní kultura

Sociální sítě do našeho života přináší spoustu výhod. Každý den tam najdeme spoustu tipů a inspirace, pomáhají nám zůstat v kontaktu s těmi, které třeba nemůžeme tak často vídat. Na druhou stranu mohou umocňovat pocity méněcennosti, že neděláme dost, že nejsme tak úspěšní, že nejsme tak krásní a že nejsme tak hubení. Jak tyto platformy a samotná dietní kultura ovlivňují vznik poruch příjmu potravy (PPP)? Co je to intuitivní stravování? Ptali jsme se výživové koučky Adély Prokůpkové.

Tento článek je souhrnem informací, které zazněly v našem rozhovoru s certifikovanou výživovou koučkou a spoluzakladatelkou projektu OASA Adélou Prokůpkovou, která se specializuje mimo jiné i na výživu při poruchách přijmu potravy, sdílí zdravý vztah k jídlu a pomáhá ženám (ale i mužům) cítit se ve svém těle dobře.

Ideál krásy a dietní kultura

Adéla Prokůpková celý život sportovala, zajímala se o výživu a zdravý životní styl. I přesto se setkala s negativními poznámkami na její postavu a vzhled. Přestala sportovat a její váha se změnila. Možná ne zle myšlené poznámky u ní spustily pochybnosti o sobě samé a začala vyhledávat různé „štěstí zaručující“ hubnoucí diety. Toto je velmi tradiční cesta dívek a žen, ale samozřejmě i mužů, která vede k vývinu poruch příjmu potravy (20 % PPP se týká mužů). Na vině může být společností nastavený ideál krásy, ale co to vlastně je? „Sociální sítě podporují dietní kulturu a ideál krásy, i když dodnes nevím, co to vlastně ideál krásy znamená. Nejmladší generace (Gen Z, Alpha) s moderními technologiemi a zrychlenými trendy už vyrůstají a nemají pevný základ, pevné pilíře ve vnímání svého těla. Dívky, které někdy držely dietu jsou až 7-8x náchylnější k vybudování PPP,“ dodává Adéla. Dietní kultura nás donutila věřit, že musíme zapadat do společností nastavených škatulek a pokud ne, nejsme dost dobří.

Intuitivní stravování, poruchy příjmu potravy a dietní kultura

Symptomy negativního vztahu k jídlu a možných PPP

Trápí i vás nebo někoho blízkého negativní vztah k jídlu? Je mnoho napovídajících signálů, které mohou naznačovat, že se jedná o prvopočátky poruch příjmu potravy. Každý večer jíte společně a najednou si partner nosí jídlo do jiné místnosti? Z ničeho nic vaše polovička až příliš cvičí, má obsesi kontrolováním svého těla, počítá si kalorie, váží si jídlo, odmítá oblíbené pokrmy, odchází po jídle na toaletu…,“vyjmenovává Adéla nejčastější red flags nezdravéhovztahu k jídlu a vlastnímu tělu.

Je velmi běžné, že člověku, který trpí PPP, trvá, než si uvědomí přítomnost problému. Poruchy příjmu potravy si jedinci nepřipouští, popírají skutečnost, že by se mohlo jednat o závažný stav a odmítají jakoukoli pomoc. Řešení PPP je komplexní, jedná se primárně o duševní onemocnění a potřebuje zásah odborného terapeuta či psychologa. Nebojte se obrátit i na linky bezpečí, ať už cítíte problém vy sami, nebo pozorujete změny chování u někoho blízkého.

Intuitivní stravování a výživa těla

Osobní příběh Adély ji dovedl až k její dnešní praxi, kde pomáhá ostatním k nastavení zdravého přístupu ke stravování, k vlastnímu tělu. Věnuje se i intuitivnímu stravování, ale co to vlastně znamená? „Intuitivní stravování je za mě ta nejpřirozenější forma stravování, které můžeme dosáhnout. Paradoxně to není nic nového, ale navracíme se k tomu, co jsme ztratili,“ vysvětluje Adéla.

Znaky, že se stravujeme intuitivně:

  • posloucháme biologické signály těla,
  • jíme do pocitu sytosti,
  • posloucháme svůj hlad,
  • jíme to, na co máme chuť,
  • nenutíme se do jídla,
  • umíme říct ne, ale zároveň umíme říct ano,
  • jídlo pro nás neznamená pouze palivo.
Intuitivní stravování, poruchy příjmu potravy a dietní kultura

Adéla ve své praxi doporučuje i Symprove

Pokud chceme posílit imunitu, jsme těhotné, chceme se cítit lépe, pojďme tam dát i kvalitní suplementaci, ale nejdříve je potřeba vyřešit samotnou stravu. U poruch příjmu potravy je to ale na radu s odborníkem a je potřeba to stabilizovat,“ zdůrazňuje Adéla.

Tento článek je součástí série zpracovaných rozhovorů se zdravotnickými profesionály, odborníky a dalšími osobnostmi, které se ve své profesi zabývají trávením, mikrobiomem a dalšími oblastmi souvisejícími s celkovým zdravím organismu, nebo prožívají osobní zkušenost s trávicím onemocněním či intolerancí. Další články naleznete v sekci Odborné poradenství, konkrétně videa na našem YouTube kanálu.

+ posts

Content & Social Media Manager Symprove Česko. Kromě tvorby obsahu a přípravy zajímavých rozhovorů s odborníky se Inka věnuje i projektu (A)top život, v rámci kterého šíří osvětu o tom, jak lépe žít s atopickým ekzémem.

Jediná živá probiotika

Udržujte zdravou rovnováhu bakterií ve střevech již dnes!

Díky jedinečné technologii a dlouholetému zdokonalování jsou probiotika SymproveTM jediná skutečně živá probiotika, která se díky vodní bázi dostaví do střev, kde příznivě působí na trávení, imunitu a celkové zdraví organismu.
Na rozdíl od pilulkových probiotik pobývají v žaludku, jak je agresivní žaludeční kyseliny rozloží a oslabí, ale projdou trávicím systémem přímo tam, kde jsou potřeba.

logo