Doručení do 2 pracovních dnů

Bakteriální vaginóza u žen a její léčba probiotiky

Mnoho žen zažívá trápení s obtížemi jako pálení při močení, svědění nebo výtok. Jedná se o mírné příznaky onemocnění s názvem bakteriální vaginóza, která vzniká při narušení vnitřní mikrobiální rovnováhy. Stabilita a rovnováha bakterií ve střevech proto do velké míry ovlivňuje i zdraví vaginálního ekosystému.

U zdravých žen v reproduktivním věku žije více než 50 druhů různých bakterií, zejména laktobacily. Riziko narušení představuje užívání antikoncepce, diabetes, menopauza nebo spermicidní přípravky. Když se tento ekosystém naruší, mohou vzniknout v budoucnu problémy s těhotenstvím. Pravděpodobně každá žena překonala vaginální mykózu alespoň jednou za život, některé ji mají opakovaně. Zde hraje důležitou roli Lactobacillus, který udržuje v pochvě kyselejší prostředí – pH 4,2, které brání přemnožení kvasinek a plísní.

Suplementace bakteriálními kmeny při onemocnění bakteriální vaginóza

U žen s recidivujícími vulvovaginálními infekcemi se k obnovení přirozeného osídlení pochvy používají nejčastěji L. acidophilus, L. rhamnosus, L. fermentum, L. casei, L. Gasser, L. delbrueckii, L. plantarum a L. paracasei.

Pro léčebné účely musí být podáno dostatečné množství bakterií. Množství je udáváno v CFU – počet koliformních jednotek. Při perorální aplikaci musí být zajištěna jejich stabilita při průchodu střevním traktem a zejména kyselým prostředím žaludku, kdy nejlepší výsledky vykazují živá a tekutá probiotika. V případě tabletových nebo práškových přípravků padne mnoho prospěšných bakterií „za oběť“ agresivním žaludečním kyselinám a do střev se nedostanou.

Studie ukazují efekt směsi laktobacilů, kde každý přináší dominantně jiný z výše uvedených mechanismů účinku. Jinou cestou je vyšlechtění bakteriálního kmene, který ve svém účinku naplňuje všechny uvedené mechanismy. Takovým kmenem je například L. casei rhamnosus, který obsahuje také Symprove.

Bakteriálna vaginóza u žien a jej liečba probiotikami
Zdroj: Unsplash.com

Dlouhodobé užívání probiotik jako náhrada antibiotik

Studie prokázaly, že denní perorální příjem L. rhamnosus a L. fermentum může měnit vaginální flóru. V randomizované, dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studii mělo 64 zdravých žen denní příjem těchto bakterií. Terapie dosáhla výrazného snížení kvasinek a koliformních bakterií v pochvě.

Estrogeny neboli ženské pohlavní hormony stimulují hromadění polysacharidů na sliznici pochvy. Polysacharidy jsou pro laktobacily potravou, kterou přeměňují na kyselinu mléčnou. Pokud se počet laktobacilů sníží, zvýší se pH a s ním okamžitě i počet různých druhů bakterií zodpovědných za vaginózu. Probiotika lze použít i jako náhradu antibiotik při léčbě onemocnění bakteriální vaginóza, potřebné je ale dlouhodobé užívání, aby se předešlo návratu infekce. U vulvovaginální kandidózy mají spíše podpůrný (zlepšují výsledky při léčbě antimykotiky) a preventivní efekt. U obou indikací je ale nezbytné dlouhodobější užívání, ať už perorálních nebo vaginálních probiotik.

Nižší riziko předčasného porodu a menší riziko alergií u novorozence

Laktobacily chrání také před streptokokem typu B, což je důležité zejména pro těhotné ženy. Cestou prevence dysmikrobie a zejména bakteriální vaginózy, která je prokazatelně spojena s předčasným porodem, dokážou probiotika prokazatelně snižovat riziko předčasného porodu.

Jedním z mechanismů, které vysvětlují přínos přirozeného porodu v porovnání s císařským řezem pro následné zdraví dítěte je správná kolonizace novorozence kmeny z poševního prostředí. Později je novorozenec osidlován prostřednictvím stravy, kůže rodičů a ostatních osob, například sourozenců. Dojde-li v raném dětství k nesprávnému osídlení střeva, je tím ohrožena integrita sliznice a rozvoj slizniční i celkové imunitní odpovědi.

Správné bakteriální osídlení v prvních šesti měsících života je podmínkou pro navození orální tolerance, která je nutná pro prevenci alergií, a to zejména potravinových. Je prokázán i vztah mezi komplexní bakteriální flórou kojence a prevencí atopické dermatitidy. Z těchto důvodů je důležité, aby rodička byla správně osídlena jak ve střevě, tak i vaginálně.

Na zdraví vaginálního ekosystému, prevenci ženských infekcí a uroinfektů má určitě význam preventivní užívání probiotik.

Dve ženy štrngajúce si so Symprove

Probiotika Symprove obsahují kmeny vhodné pro prevenci “ženských problémů”.

Zdroje:

Hronek, M. – Kudláčková, Z. – Jílek, P., et al.: Probiotika v profylaxi a terapii nádorových onemocnění a vulvovaginitid. Interní Med, 2006, 3, s. 109–101.  

Hoesl, C. E. – Altwein, J. E.: The probiotic approach: an alternative treatment option in urology. Eur Urol, 2005, 47, s. 288–296.

Reid, G. – Burton, J. – Devillard, E.: The rationale for probiotics in female urogenital healthcare. Med Gen Med, 2004, 6, s. 29–49.

Reid, G. – Dols, J. – Miller, W.: Targeting the vaginal microbiota with probiotics as a means to counteract infections. Curr Opin Clin Nutr Metab Care, 2009, 12, s. 583–587.

Nivoliez, A. – Camares, O. – Paquet-Gachinat, M., et al.: Influence of manufacturing processes on in vitro properties of the probiotic strain Lactobacillus rhamnosus Lcr35.J Biotechnol, 2012, 160, s. 236–241.

Kovacikova
+ posts

Vystudovala ošetřovatelství na Lékařské fakultě UK a obor farmaceutický asistent v ČR. Pracovala v lékárně, pro online lékárnu a jako koordinátor klinických studií v Biomedicínském centru SAV. Je zdravotník tělem i duší, ráda pomáhá jiným, a proto ji tato práce naplňuje. Má ráda přírodu, tanec a svou rodinu.

Jediná živá probiotika

Udržujte zdravou rovnováhu bakterií ve střevech již dnes!

Díky jedinečné technologii a dlouholetému zdokonalování jsou probiotika SymproveTM jediná skutečně živá probiotika, která se díky vodní bázi dostaví do střev, kde příznivě působí na trávení, imunitu a celkové zdraví organismu.
Na rozdíl od pilulkových probiotik pobývají v žaludku, jak je agresivní žaludeční kyseliny rozloží a oslabí, ale projdou trávicím systémem přímo tam, kde jsou potřeba.

logo