Doručení do 2 pracovních dnů

Syndrom dráždivého tračníku (IBS) a funkční medicína

Syndrom dráždivého tračníku (IBS) postihuje přibližně 10 až 15 procent evropské populace. Jeho symptomy jsou různorodé, přičemž mnozí z pacientů si svou diagnózu ani neuvědomují. Jedním z možných léčebných přístupů při IBS je funkční medicína, která se zaměřuje na hledání příčiny vzniku onemocnění.

Tento článek je souhrnem informací, které zazněly v našem rozhovoru s gastroenteroložkou Inštitútu prediktívnej a personalizovanej medicíny, MUDr. Veronikou Babic.

Syndrom dráždivého tračníku a jeho diagnostika

Syndrom dráždivého tračníku (IBS) je považován za civilizační onemocnění, které se ve světě rozvinulo v posledních desetiletích. Je to onemocnění moderního světa, které souvisí také s naším životním stylem, ovlivněným nesprávným stravováním nebo stresem. Právě stres bývá často spouštěčem samotného onemocnění. „V číslech trpí IBS 10 až 15 procent populace, což je opravdu hodně a je to nejrozšířenější onemocnění gastrointestinálního traktu,” vysvětlila v rozhovoru odvysílaném na našem Facebooku, MUDr. Veronika Babic. V mnoha případech si to lidé neuvědomují, protože nemají dostatečné znalosti a mnohdy jim toto onemocnění neumí diagnostikovat ani samotní lékaři.

Diagnostika IBS vychází ze zdravotních potíží pacienta, jejichž původ nebylo možné určit. Primární v diagnostice je anamnéza a komunikace se samotným pacientem. „Na klinice IPPM provádíme i analýzu střevního mikrobiomu, kde u samotného IBS umíme pozorovat změny v mikrobiomu, mnohdy jde i o střevní dysbiózu,” říká gastroenteroložka.

Symprove

Symprove – probiotika ověřená studiemi i při IBS

Druhy IBS a příznaky

Typy IBS dělíme podle amerických názvů. Je to IBS-D (diarrhea), kdy převažuje průjem, IBS-C (constipation), kdy pozorujeme zácpu, nebo se jedná o kombinované IBS-mixed, případně IBS-U, které je nespecifikovatelné a příznaky se vymykají standardu.

U pacienta je důležitý výběr správného lékaře, protože ne všichni lékaři IBS znají nebo se na něj specializují a vědí, jak tento problém léčit. Důležitá je anamnéza a rozhovor s pacientem,“ zdůraznila MUDr. Veronika Babic

Syndrom dráždivého tračníku (IBS) a funkční medicína
Zdroj: Unsplash.com

Léčba IBS

Léčba není určena samotným typem IBS. Její principy jsou víceméně stejné. Je však třeba specificky přistupovat ke každému pacientovi, protože každý z nás je jedinečným organismem, a proto je k léčbě třeba přistupovat individuálně. Tady přichází na scénu funkční medicína, která se dívá na toto onemocnění z mnoha perspektiv a mnohdy stejné onemocnění a příznaky mohou mít různé příčiny.

Nejčastější příčiny vzniku IBS

„Dle mého názoru jde o civilizační onemocnění, které souvisí s nezdravým životním stylem, kterým v dnešní době žijeme,“ vysvětluje MUDr. Veronika Babic. Za nejčastější příčiny můžeme považovat nesprávné stravování, narušení střevního mikrobiomu, nadužívání léků a antibiotik a v neposlední řadě stres.

Stres je důležitý faktor při IBS, protože mozek a střevo spolu komunikují a komunikují spolu i přes autonomní nervový systém, který se dělí na sympatický a parasympatický. Parasympatický je aktivní v klidu a tehdy je aktivní i trávení. Naopak ve stresu se aktivuje sympatikus a samotné trávení není pro organismus prioritní. Tehdy je kvalita trávení narušena. Rovněž je narušen i střevní mikrobiom, protože při stresové reakci se do krve vyplavuje kortizol, který má negativní dopad i na imunitu. Také se vyplavují další jiné molekuly, které narušují systém lidského těla.

Bloudivý nerv, mentální zdraví a IBS

Vagus nerve neboli bloudivý nerv spojuje mozek a střevo. Na základě studií je IBS spojován i s různými traumaty, které v sobě lidé potlačují.

Je důležité dbát na psychohygienu a zaměřit se také na duševní zdraví. V mnoha případech je třeba změnit životní styl.

Syndrom dráždivého tračníku (IBS) a funkční medicína
Zdroj: Unsplash.com

Stravování a výživové doplňky

U IBS je skutečně nutné přizpůsobit či omezit svůj jídelníček. U IBS se obecně doporučuje LOW FODMAP dieta. Tato strava je doporučena i z toho důvodu, že střevní bakterie fermentují jednoduché sacharidy a následně mohou produkovat plyny a způsobovat zvýšení intenzity příznaků IBS.

„Dle mého názoru by strava neměla být úplně striktní,” upozorňuje MUDr. Veronika Babic. Jsou různé druhy přístupů ke stravování, principem je snížení množství sacharidů. Ukazuje se, že ideální je zdravá, racionální a vyvážená strava. Záměrem není vylučovat některé potraviny ze stravy, ale naopak její optimalizace. Je více než vhodné vynechat vysoce zpracované potraviny a zaměřit se na kvalitní, co nejméně průmyslově upravenou stravu.

„Velmi dobré výsledky byly zaznamenány při středomořské stravě, která je podle mě i velmi snadno dosažitelná,“ dodává gastroenteroložka.

IBS může vzniknout také jako sekundární onemocnění po klostridii či lymské borelióze, kdy je třeba opětovně obnovit střevní mikrobiom. Proto je důležité zařadit do jídelníčku kvalitní probiotika a prebiotické potraviny.

Samozřejmě samotný doplněk stravy není dostačující, klíčová je strava, úprava životního stylu a mentální faktor.

Je možné IBS zcela vyléčit?

IBS je dlouhotrvající onemocnění, jeho léčba může trvat šest měsíců až jeden rok. První příznaky zlepšení by měly být patrné již po měsíci. Je sporné, zda dojde k úplnému vyléčení. Nejdůležitější je se dopátrat k počátečnímu spouštěči nebo kombinaci spouštěčů onemocnění.

Prečo Symprove

Nezávislá studie prokázala, že užívání Symprove může zmírnit příznaky IBS.

Funkční medicína

Funkční medicína se zaměřuje na odhalování příčin onemocnění. Hledá primární příčinu, která byla samotným spouštěčem onemocnění. Zaměřuje se spíše na buněčnou a až molekulární úroveň. Pokud je odhalen počáteční problém, je nastavena personalizovaná léčba. „Každý člověk je jedinečný, a proto přistupujeme ke každému individuálně. „Cílem je stav zdraví, ve kterém pacient nemusí užívat žádné léky,” uzavírá MUDr. Veronika Babic.

Zmíněný přístup k léčbě pacientů můžete vyhledat na klinice IPPM, kde se funkční medicíně věnují odborníci.

Patricia
+ posts

Social media & Influencer manažér Symprove Slovensko. Okrem prípravy obsahu na sociálne siete a komunikácie s influencermi má na starosti prípravu zaujímavých rozhovorov so zdravotníckymi profesionálmi a ďalšími osobnosťami z rôznych oblastí, najčastejšie na témy ako zdravé trávenie, tráviace ochorenia, imunita či pleť.

Jediná živá probiotika

Udržujte zdravou rovnováhu bakterií ve střevech již dnes!

Díky jedinečné technologii a dlouholetému zdokonalování jsou probiotika SymproveTM jediná skutečně živá probiotika, která se díky vodní bázi dostaví do střev, kde příznivě působí na trávení, imunitu a celkové zdraví organismu.
Na rozdíl od pilulkových probiotik pobývají v žaludku, jak je agresivní žaludeční kyseliny rozloží a oslabí, ale projdou trávicím systémem přímo tam, kde jsou potřeba.

logo