Doručení do 2 pracovních dnů

Krása pramení zevnitř: Jak spolu souvisí zdravá pleť a trávení?

Kůže je největší orgán lidského těla, ale často zapomínáme na její hlubší vztah s naším vnitřním zdravím. Je zajímavé, že naše vnější krása je úzce propojena s tím, co se děje uvnitř našeho organismu a jaký má na ni vliv trávení. Zažívací potíže a další zdravotní problémy mohou mít vliv na pleť, její kvalitu a krásu.

Tento článek je souhrnem informací, které zazněly v našem rozhovoru s dermatoložkou MUDr. Karolínou Baumgartnerovou.

Vliv osy střevo a kůže na pleť a trávení

V posledních desetiletích se odborníci začali více věnovat střevnímu mikrobiomu a jeho vztahu k pokožce. Bylo zjištěno, že existuje těsná vazba mezi střevy a kůží. „Když jsou střeva v nerovnováze, může to mít negativní vliv na zdraví kůže, zejména při diagnózách jako je atopická dermatitida a rosacea,” říká MUDr. Karolína Baumgartnerová.

Časté kožní onemocnění včetně akné mohou být spojeny s nerovnováhou ve střevech. Určité potraviny, například ty s vysokým obsahem histaminu jako jahody a kakao, mohou zhoršit průběh některých kožních onemocnění. Jisté druhy potravin mohou také vyvolat alergické reakce a zhoršit symptomy u pacientů s potvrzenou alergií.

Krása pramení zevnitř: Jak spolu souvisí zdravá pleť a trávení?
Zdroj: Unsplash.com

Léčba kožních onemocnění v souvislosti s trávením

Při léčbě kožních onemocnění je důležité zohlednit několik kritérií. Kromě stravy je třeba zvážit také genetické a hormonální vlivy, stres a vnější faktory jako je používání kosmetiky. V některých případech je třeba vyhledat odbornou pomoc a podstoupit vhodná vyšetření včetně krevních a hormonálních testů.

Zánět ve střevech může mít také vliv na zdraví kůže. Pokud je střevní funkce narušena, může to zhoršit kožní onemocnění. „Pozorovali jsme souvislosti mezi některými kožními onemocněními, jako je rosacea a atopická dermatitida, a trávicími problémy a intolerancemi na potraviny. Určité potraviny mohou vyvolávat zvýšenou produkci histaminu v těle, což způsobuje zánětlivou reakci a projevy na kůži,“ upozorňuje MUDr. Karolína Baumgartnerová.

Dalším důležitým faktorem je střevní mikrobiom, který tvoří komplexní ekosystém mikroorganismů v trávicím traktu. Tyto mikroorganismy ovlivňují mnohé aspekty naší zdravotní funkce včetně imunitního systému a zánětlivých procesů v těle. Porucha střevního mikrobiomu může mít vliv i na stav kůže.

Probiotika a zdravá pleť

Výzkumy naznačují, že určitá probiotika a prebiotika mohou mít pozitivní vliv na zdraví kůže a zmírňovat některé kožní problémy. Probiotika jsou živé mikroorganismy, které se přirozeně vyskytují v našem trávicím traktu a mohou pomáhat udržovat rovnováhu střevního mikrobiomu. Prebiotika jsou látky, které podporují růst a aktivitu prospěšných mikroorganismů ve střevech.

Je důležité si uvědomit, že každý organismus je jedinečný a odlišně reaguje na různé potraviny a životní faktory. Individuální sledování stravy a případné konzultace se specialisty, jako jsou dermatologové a gastroenterologové, jsou nezbytné, pokud máte podezření, že vaše kožní onemocnění může souviset s trávením.

Symprove

Zařaďte užívání živých probiotik do své ranní rutiny.

Je třeba zdůraznit, že vztah mezi kůží a trávením je komplexní a v této oblasti kontinuálně probíhá výzkumná činnost. Správná výživa, udržování zdravé střevní mikroflóry a zohlednění individuálních potřeb organismu mohou být důležitými faktory pro udržení zdraví pokožky.

Na závěr je důležité si uvědomit, že péče o pokožku by neměla být zaměřena pouze na vnější vlivy, ale také na vnitřní zdraví organismu. Vztah mezi kožními onemocněními a trávením je nesmírně důležitý, a proto bychom měli věnovat pozornost našemu celkovému zdraví včetně trávicího systému.

Tento článek je součástí série zpracovaných rozhovorů se zdravotnickými profesionály, odborníky a dalšími osobnostmi, které se ve své profesi zabývají trávením, mikrobiomem a dalšími oblastmi souvisejícími s celkovým zdravím organismu, nebo prožívají osobní zkušenost s trávicím onemocněním či intolerancí. Další články naleznete v sekci Rozhovory se specialisty , konkrétně videa na našem Youtube kanálu.

Patricia
+ posts

Social media & Influencer manažér Symprove Slovensko. Okrem prípravy obsahu na sociálne siete a komunikácie s influencermi má na starosti prípravu zaujímavých rozhovorov so zdravotníckymi profesionálmi a ďalšími osobnosťami z rôznych oblastí, najčastejšie na témy ako zdravé trávenie, tráviace ochorenia, imunita či pleť.

Jediná živá probiotika

Udržujte zdravou rovnováhu bakterií ve střevech již dnes!

Díky jedinečné technologii a dlouholetému zdokonalování jsou probiotika SymproveTM jediná skutečně živá probiotika, která se díky vodní bázi dostaví do střev, kde příznivě působí na trávení, imunitu a celkové zdraví organismu.
Na rozdíl od pilulkových probiotik pobývají v žaludku, jak je agresivní žaludeční kyseliny rozloží a oslabí, ale projdou trávicím systémem přímo tam, kde jsou potřeba.

logo