Těhotenství přináší ženám řadu nových pocitů, emocí a zkušeností. Možná se samy sebe ptáte: „Dělám to správně?“ „Jak mám podpořit zdraví sebe a svého dítěte?“ Na první otázku dokáže osoba mužského pohlaví odpovědět jen velmi těžko. Ze všech mužů se pochopení toho, jak se cítí těhotné ženy, nejvíc přiblížil asi Arnold Schwarzenegger ve filmu Junior.
Na druhou otázku se vám pokusím z vědeckého hlediska odpovědět já.
Jedno až čtyři procenta žen v USA a Kanadě užívá během těhotenství probiotika. V Holandsku je to dokonce až 14 % těhotných žen. Takže jestli se ptáte, jestli je užívání probiotik v průběhu těhotenství a při kojení bezpečné, hned na úvod vám odpovím: ANO. Výsledky studií dokazují, že probiotika jsou nejen bezpečná, ale dokonce prospěšná.

Vyjádření WAO (World Allergy Organization) z roku 2014:
Světová alergologická organizace doporučuje:
- Užívat probiotika těhotným ženám, u jejichž dětí je zvýšené riziko vzniku alergie.
- Užívat probiotika kojícím ženám, u jejichž dětí je zvýšené riziko vzniku alergie.
- Užívat probiotika dětem, které mají zvýšené riziko vzniku alergie.
Rozhodnutí o užívaní probiotik je vhodné konzultovat s ošetřujícím lékařem.
Jako matka máte možnost ovlivnit zdraví sebe a svého dítěte před porodem, v jeho průběhu i po něm. Probiotika jsou jedním z nástrojů, který můžete pro podporu zdraví využít.
Pro správný průběh těhotenství je potřeba, aby se žena nacházela v co nejlepší fyzické a psychické kondici. Mezi kroky vedoucí ke zlepšení zdravotního stavu patří i péče o střevní mikrobiom, v kterém se nacházejí až 70 % imunitního systému člověka.
Naprostou většinu bakterií získá dítě právě od matky. Z tohoto důvodu je důležité, aby měl střevní mikrobiom matky různorodou skladbu bakterií. Symprove obsahuje v každé dávce až 10 miliard živých bakterií, které působí ve střevech a příznivě ovlivňují střevní mikroflóru.

Jak souvisí složení střevního mikrobiomu s pohlavními hormony?
Střevní mikrobiota – bakteriální složení střev – se do značné míry podílí na udržování hladiny a účinnosti estrogenu v krvi ženy. Správné složení mikrobiomu, zvláště různorodost bakterií, udržuje optimální hladinu estrogenu, a tak se podílí na bezproblémovém a hladkém početí a průběhu těhotenství.
Změna bakteriálního složení ve střevech může způsobit snížení hladiny estrogenu, a přispět tak ke vzniku různých onemocnění, jako je například obezita, nádorová a kardiovaskulární onemocnění, syndrom polycystických vaječníků a další.
Mají probiotika vliv na vznik atopického ekzému u dětí?
Několik studií potvrdilo, že užívání probiotik v těhotenství a po porodu značně snižuje riziko vzniku atopické dermatitidy, resp. ekzému, v prvních letech života dítěte. Mechanismus, jakým střevní mikrobiom ovlivňuje dětský imunitní systém, nebyl zatím úplně objasněn.
Předpokládá se, že střevní bakterie se podílejí na „výcviku“ imunitních buněk, které se nachází v signálních drahách vedoucích k vzniku alergických onemocnění. Nedostatečný „výcvik“ imunitních buněk způsobený nesprávným složením střevního mikrobiomu může vytvořit nerovnováhu v regulaci zánětlivých procesů v těle, které vedou ke vzniku alergického onemocnění, jako je atopický ekzém.

Střevní mikrobiom a vývoj dětského mozku
Stále více studií, jako příklad uveďme tu vedenou Arentsenem, se přiklání k tvrzení, že střevní bakterie sehrávají důležitou úlohu ve správném vývoji mozku a chování člověka. Přesný mechanismus, jakým střevní bakterie podporují vývoj mozku a chování, zatím není známý.
Tato studie poukazuje na fakt, že stavební část buňky našich „hodných“ střevních bakterií se dostává do mozku, kde ji rozpoznají imunitní i mozkové buňky. Mozkové buňky rozpoznávají protein bakterií pomocí receptorů. Tyto receptory se na mozkových buňkách nacházejí hlavně během jeho vývoje, to znamená v prvních letech života, a jejich koncentrace přímo závisí na správném složení mikrobiomu.
Myši, které měly změněný střevní mikrobiom, nebo se jim dokonce vůbec nevytvořil, měly výrazně nižší koncentrace uvedených receptorů na mozkových buňkách. Ve výsledku měly myši s nižším množstvím uvedených receptorů podobnou hladinu některých bílkovin v mozku, jako mají například lidé s autismem. Tato studie poukázala na důležitost komunikace mozku a střevního mikrobiomu, která je závislá na správném složení střevního mikrobiomu.

Probiotika jako prevence vzniku zácpy a nadýmání v průběhu těhotenství
Zácpa a nadýmání provází asi 40 % těhotných žen neužívajících probiotika. Užíváním probiotik během těhotenství se redukovalo procento těhotných žen se zácpou na 2,4 %, nadýmání se objevilo jen u 5,28 % žen užívajících probiotika. Výrazně nižší podíly těhotných žen trpících trávicími problémy dokazuje, že užívání prospěšných bakterií v těhotenství je správná volba.
Trávení a pestrou skladbu bakterií ve střevech podpoříte zdravým životním stylem, pestrou zdravou stravou a pravidelným doplňováním hodných bakterií. Symprove obsahuje deset miliard prospěšných bakterií l .rhamnosus, e. faecium, l. acidophilus, l. plantarum v každé dávce založené na vodní bázi. Bakterie projdou trávicím traktem a doputují přímo do střev, kde působí.
Optimální složení střevního mikrobiomu představuje řadu benefitů pro zdraví těhotné ženy i pro její dítě, a proto je důležité o něj pečovat. Živé bakterie Symprove jsou nejen bezpečným, ale dokonce velmi prospěšným doplňkem stravy, a to jak před porodem, v jeho průběhu, tak i po něm. Stejně jako všechno ostatní, co souvisí s vaším zdravím v průběhu těhotenství, i užívání probiotik však určitě předem konzultujte se svým ošetřujícím lékařem.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3056676/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4307749/
https://bmcpregnancychildbirth.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12884-017-1629-5
https://pediatrics.aappublications.org/content/132/3/e666
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28778332/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4464665/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6267579/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27843150/
Absolvent Lekárskej fakulty, Masarykova univerzita v Brne
-
Richard Mackovičhttps://www.symprove.cz/author/mackovic/
-
Richard Mackovičhttps://www.symprove.cz/author/mackovic/
-
Richard Mackovičhttps://www.symprove.cz/author/mackovic/
-
Richard Mackovičhttps://www.symprove.cz/author/mackovic/