Doručení do 2 pracovních dnů

Alopecie Universalis: Jaké to je, když přijdete o všechny vlasy?

Jednoho dne se probudíte a zjistíte, že máte o polovinu méně vlasů než předešlý den a musíte sáhnout po holicím strojku. Onemocnění alopecie nemusí být vždy takto rychlé, ale přesně takový má příběh Barbora Kropáčková, kterou v životě toto onemocnění překvapilo doslova ze dne na den.

Tento článek je souhrnem informací, které zazněly v našem rozhovoru s Barborou Kropáčkovou, která sdílí informace o svém životě s autoimunitním onemocněním a poskytuje podporu zejména ostatním ženám, které alopecie trápí, a to na profilu @barcakrop.

Co je to alopecie?

Alopecie je neinfekční onemocnění, které s sebou nese nadměrné vypadávání vlasů a ochlupení. Existují různé typy alopecie, které mohou být způsobeny různými faktory, včetně genetiky, hormonálních změn, stresu, zdravotních problémů či jako nežádoucí účinek jiné léčby.

Druhy alopecie:

  • Alopecie Areata – tvoření tzv. lysých penízků, vypadávání vlasů ve shlucích
  • Androgenní alopecie – především u mužů, ústup na temeni hlavy tvoření tzv. koutů
  • Difúzní alopecie – rovnoměrné řídnutí vlasů po celé hlavě
  • Alopecie Universalis – ztráta vlasů a veškerého ochlupení po těle

Barča se v našem rozhovoru rozpovídala právě o variantě Alopecie Universalis, tedy o té nejzávažnější formě, kdy člověk přijde o vlasy i ochlupení po celém těle.

Barbora Kropáčková, pacientka s alopecií, influencerka

Je možné alopecii předejít nebo ji vyléčit?

Alopecie je jako většina autoimunitních onemocnění pro lékaře stále záhadou a Alopecie Universalis jako taková zcela vyléčit nejde, dají se pouze potlačovat příznaky pomocí invazivní léčby kortikosteroidy, imunosupresivy, biologiky či léky na jiná onemocnění, která jako vedlejší účinek vykazují právě nadměrný růst vlasů. A ani to nemusí být úspěšné.

Píchat si kortikosteriodové injekce do hlavy, a po tom zůstávají propadliny v lebce. Zkoušela jsem dusík, jako se dává na bradavice. U téhle mojí formy ale už nezabere nic. Teď je novinka v podobě léku, ale já se do toho nehrnu, protože se neznají vedlejší účinky a je to vlastně lék na revmatoidní artritidu“, popisuje Barča možnosti léčby.

Mírnější druhy alopecie jako třeba řídnutí vlasů z důvodu nadměrného stresu, v těhotenství či po porodu nebo po závažném onemocnění může představovat pouze krátkodobou reakci organismu a nemusí být tento stav trvalý.

Otázkou zůstává, proč se u někoho alopecie vůbec projeví a zda můžeme tomuto onemocnění předcházet. ,,Alopecie se může objevit úplně náhodně u kohokoli, může to být i geneticky dané, ale u nás v rodině to nikdo nemá, může to být směs vícero faktorů –stres, špatný životní styl, hormonální změny, “ líčí Barča svůj příběh. „Vždy záleží na druhu alopecie, například cédéčka u mužů jsou dána velmi geneticky a hraje roli testosteron,“ dodává.

Co pro sebe Barča dělá a změnila alopecie její pohled na život?

I když neexistuje pilulka, která by přičarovala vlasy a chlupy zpátky, i tak na sobě Barča začala pracovat a změnila od základu svůj životní styl. Věří, že jí onemocnění dalo do života i určitou „STOPku“ a nakoplo ji o sebe pečovat, přehodnotit priority a nestresovat se. Zaměřila se na zdravou a vyváženou stravu, suplementaci vitamínů a probiotik, péči o své duševní zdraví či kvalitní spánek.

Zaměřila jsem se na ty střeva, protože věřím, že všechny tyhle autoimunitní problémy by se měly začít řešit zevnitř“, doporučuje Barča.

Barbora Kropáčková, pacientka s alopecií, influencerka

Bára doporučuje Symprove

„Teď už na alopecii vidím samé výhody, ze začátku to bylo hrozný, ale s tím se člověk srovná. Nemusím se třeba holit nebo si mýt vlasy“, směje se Barča a dodává, že člověk s alopecií je až na tu viditelnou ztrátu vlasů a ochlupení zdravý člověk bez omezení.

Tento článek je součástí série zpracovaných rozhovorů se zdravotnickými profesionály, odborníky a dalšími osobnostmi, které se ve své profesi zabývají trávením, mikrobiomem a dalšími oblastmi souvisejícími s celkovým zdravím organismu, nebo prožívají osobní zkušenost s trávicím onemocněním či intolerancí. Další články naleznete v sekci Odborné poradenství, konkrétně videa na našem Youtube kanálu.

+ posts

Content & Social Media Manager Symprove Česko. Kromě tvorby obsahu a přípravy zajímavých rozhovorů s odborníky se Inka věnuje i projektu (A)top život, v rámci kterého šíří osvětu o tom, jak lépe žít s atopickým ekzémem.

Jediná živá probiotika

Udržujte zdravou rovnováhu bakterií ve střevech již dnes!

Díky jedinečné technologii a dlouholetému zdokonalování jsou probiotika SymproveTM jediná skutečně živá probiotika, která se díky vodní bázi dostaví do střev, kde příznivě působí na trávení, imunitu a celkové zdraví organismu.
Na rozdíl od pilulkových probiotik pobývají v žaludku, jak je agresivní žaludeční kyseliny rozloží a oslabí, ale projdou trávicím systémem přímo tam, kde jsou potřeba.

logo