Doručení do 2 pracovních dnů

Mikrobiota a imunita v chřipkovém období

Co je chřipka?

Chřipka je vysoce nakažlivé onemocnění virového původu, způsobené tzv. chřipkovými viry.  Projevuje se bolestmi hlavy, kloubů,  svalů, malátností a později i suchým kašlem. Běžně se vyskytuje v zimním období, tedy od ledna do března a ročně si vyžádá v ČR stovky až tisíce obětí.

Řekneme si tedy, jak nad chřipkou vyzrát a jak se jí vyhnout. Jaký vliv má toto onemocnění na naši mikrobiotu, případně jak mikrobiota obohacená o probiotika působí na imunitu v době nadcházejícího chřipkového období.

Prevence

Jedním z důležitých preventivních opatření je dodržování zdravého životního stylu. Otužování, pestrá strava s dostatečným příjmem vitamínů a aktivní pohyb. Ten nemusí být v podobě dlouhého a namáhavého tréninku, ale bohatě postačí pravidelná procházka na čerstvém vzduchu.

Dále je nutné dodržovat hygienické zásady, mezi které patří pravidelné mytí rukou pod teplou tekoucí vodou. Pokud jste na cestách nebo tuto možnost nemáte, použijte jakýkoliv antibakteriální gel nebo desinfekci na alkoholové bázi. V neposlední řadě se vyhněte kontaktu s nemocnými lidmi, případně využijte sezónní možnosti očkování.

Mikrobiota a chřipka

Co se děje s mikrobiotou v průběhu chřipkového období?

Mikrobiota podléhá mnoha změnám v průběhu lidského života. Ať už se jedná o kolísání jeho složení, kde ku příkladu se zvyšujícím se věkem klesá procento přítomných bifidobakterií nebo změny prodělané po užívání antibiotik. V těchto obdobích se doporučuje začít užívat probiotika a posílit tak jejich vliv na přirozenou imunitu. V časném chřipkovém období může být váš imunitní systém oslaben a to se pojí s dalšími změnami, které mohou způsobit náhlý rozvoj chřipkového onemocnění.  Střevní mikrobiota  obohacená o probiotika  může zlepšit práh antivirové imunitní odpovědi, což je způsobeno metabolity, jako jsou mastné kyseliny s krátkým řetězcem. Některé probiotika tedy působí pomocí mastných kyselin na osu střeva-plíce a snižují tak zánětlivé symptomy a alergické onemocnění dýchacích cest.

Chci se nechat očkovat proti chřipce, mohou mi i tak probiotika pomoci v prevenci proti tomuto onemocnění?

Zaručeně ano, v mnoha studiích je potvrzeno, že užívání některých probiotik, především laktobacilů, současně s vakcinací proti chřipce podporuje a zvyšuje účinek dané vakcíny. Zejména tedy u starších osob.

Mikrobiota a chřipka

Závěr

Prevence v podobě dodržování zdravého životního stylu a hygienických zásad v době chřipkového období jsou velmi důležité. Berme však v potaz, že vám nezaručí, že se onemocnění  zcela vyhnete. Imunitu má každý jedinec zcela odlišnou a je důležité neusnout na vavřínech a stále dělat malé, ale účinné kroky pro naše zdraví. Probiotika tedy nezlepšují pouze práh antivirové imunitní odpovědi na viry chřipky, ale v zimním období vám mohou pomoci zlepšit i symptomy jiných zánětlivých onemocnění projevujících se v oblasti dýchacích cest.

Zdroje:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1286457917301466

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0091674917322856

+ posts

Študentka 5. ročníka Farmaceutickej fakulty, Veterinárnej a farmaceutickej univerzity v Brne

Jediná živá probiotika

Udržujte zdravou rovnováhu bakterií ve střevech již dnes!

Díky jedinečné technologii a dlouholetému zdokonalování jsou probiotika SymproveTM jediná skutečně živá probiotika, která se díky vodní bázi dostaví do střev, kde příznivě působí na trávení, imunitu a celkové zdraví organismu.
Na rozdíl od pilulkových probiotik pobývají v žaludku, jak je agresivní žaludeční kyseliny rozloží a oslabí, ale projdou trávicím systémem přímo tam, kde jsou potřeba.

logo