Doručení do 2 pracovních dnů

Rakovina tlustého střeva a konečníku – Jak vzniká a jak jí předcházet?

Onkologická onemocnění patří mezi druhou nejčastější příčinu úmrtí na celém světě. Na předních příčkách se nachází právě rakovina tlustého střeva a konečníku, tedy tzv. kolorektální karcinom. Samotná rakovina tlustého střeva je stále velmi často diagnostikována až v pozdním stádiu malignity, kdy jsou i způsoby léčby omezenější. Díky prevenci a včasné diagnóze lze mnohým úmrtím předejít. Na co si dát pozor a jak minimalizovat riziko jejího vzniku?

Rakovina tlustého střeva – odhalit ji může vyšetření u gastroenterologa

Na úvod je vhodné si ujasnit, že nádor se nerovná rakovina. Nádor může být benigní – nezhoubný nebo maligní – zhoubný.

Nezhoubné nádory tlustého střeva, tedy adenomy, jsou nejčastější formou polypů – výrůstků sliznice střeva. Proč je důležité je zmínit hned na začátku? Jsou častou prekancerózou, tzn. předstupněm zhoubného nádoru tlustého střeva. Na polypy se většinou přijde při kolonoskopickém vyšetření gastroenterologem. Toto vyšetření dokáže odhalit až 95 procent polypů, ale také karcinomů. Kolonoskopie není jen metodou diagnostickou, ale i terapeutickou, a v případě nalezení se útvary odstraní a pošlou k histopatologickému vyšetření.

Klinické příznaky polypů jsou většinou velmi chabé a většina pacientů o nich ani neví. Některé mohou způsobit průjmy či krvácení do stolice, které ovšem nemusí být vidět běžným okem.

Zhoubný nádor střeva – kolorektální karcinom

Je to vůbec nejčastější nádor trávicího traktu. Tlusté střevo je jeho poslední částí ústící ven z těla přes konečník. Tato 1,5 metrů dlouhá část představuje riziko vzniku zhoubného názoru buď v pravé části, levé části, nebo v konečníku. Podle lokalizace jsou přidruženy typické příznaky. Většina nádorů je však dlouhodobě nerozpoznána.

Ty včasné jsou bez příznaků a první příznaky člověk často přehlédne. Jakákoli změna ve frekvenci, barvě či konzistenci vaší stolice by však neměla zůstat nepovšimnuta. Prvním příznakem je často krvácení, které je pouhým okem neviditelné. Pacienti postupně krvácejí „nenápadně a bez povšimnutí“ a dochází k rozvoji chudokrevnosti, nastupuje únava, slabost a malátnost.

Pozdější příznaky mohou být bolest břicha, pocit diskomfortu, nadýmání, změny plynatosti či zvýšená nebo naopak zhoršená stolice, která bude úzká tužkovitá (typická pro rakovinu konečníku), a hubnutí. Necílené hubnutí vyžaduje vždy lékařskou pozornost. Nerozpoznaný nádor může přejít až do život ohrožujícího stavu – obstrukčního ileu, tedy neprůchodnosti.

Maligní nádory se v pokročilém stadiu šíří do dalších orgánů, kam mohou přerůstat nebo metastázovat krevní cestou především do jater a lymfatickou cestou do uzlin.

Ambulancia gastroenterológa
Zdroj: Canva.com

Rakovina tlustého střeva a konečníku – faktory vzniku

Rizikové faktory vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku si můžeme rozdělit do dvou hlavních skupin: Ovlivnitelné a neovlivnitelné.

Neovlivnitelné jsou vyšší věk, pohlaví, genetická predispozice, dědičné onemocnění a další.

Ovlivnitelné představuje nadváha a obezita, nadměrná konzumace červeného masa, uzenin, živočišných tuků (například másla), strava chudá na vlákninu, ovoce a zeleninu, konzumace alkoholu a kouření a nedostatek pohybu. Vyšší riziko vzniku zhoubného nádoru pozorujeme u pacientů s chronickými zánětlivými onemocněními jako jsou Crohnova choroba, ulcerózní kolitida a u pacientů, kteří v minulosti prodělali radioterapii v oblasti břicha a konečníku.

Prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku

Jedním ze základních doporučení je udržovat zdravý životní styl. Zaměřit se je třeba především na redukci hmotnosti, vyváženou pestrou stravu, doporučuje se snížit obsah živočišných tuků a zařadit do jídelníčku rostlinné tuky, zeleninu, ovoce a vlákninu. Rovněž se doporučuje pravidelný pohyb (například 30 minut chůze denně). Důležité je omezit nezdravé návyky jako alkohol, kouření a udržovat zdravý mikrobiom. Probiotické kmeny bakterií považuje dnešní medicína za významnou součást prevence.

Na Slovensku probíhá program pro sekundární prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku u pacientů nad 50 let. Jedná se o test na okultní krvácení, které je mikroskopické, nevidíme ho běžně ve stolici a mnohdy je to první neviditelný symptom. Po pozitivním výsledku testu následuje kolonoskopie.

Léčba se odvíjí od stádia, ve kterém je onemocnění diagnostikováno. Každý polyp má být odstraněn, většinou endoskopicky při kolonoskopickém vyšetření. Léčba maligních onemocnění využívá chirurgickou léčbu k odstranění postižených míst, radioterapii a chemoterapii. Metoda, postup a intenzita léčby je individuální, závisí na stádiu onkologického onemocnění a stavu pacienta.

Rakovina tlustého střeva a konečníku představuje v dnešním světě obrovský problém v oblasti nepřenosných onemocnění, a to především vyspělých zemí. Ročně přibude množství nově diagnostikovaných pacientů v pozdním stádiu rakoviny. Nezapomínejte na primární prevenci: Zdravý životní styl, vyváženou stravu, pravidelný pohyb, zdravý mikrobiom, pravidelné prohlídky u všeobecného lékaře, screeningové programy. Jakékoliv změny vašeho zdraví konzultujte s příslušným lékařem.

Probiotiká Symprove na nočnom stolíku pri posteli v spálni.

Vaše nová ranní rutina pro zdravější trávení.

Zdroje:

Autorka blogov, študentka všeobecného lekárstva Nela Macková
Nela Macková
+ posts

Studuje všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Univerzity Komenského. Věnuje se dobrovolnické činnosti, psala články pro výukový program Axon-med ve spolupráci se studenty lékařských fakult i ze zahraničí a pracuje v oblasti zdravotnictví a sportu. Absolvovala lékařskou praxi na různých pracovištích a část stáží a studia v zahraničí. Několik let byla také pacientkou imunologické a gastroenterologické ambulance, proto se snaží podávat odborné informace lidem co nejjednodušeji, aby je každý pochopil, a také ukázat, že i tabuizovaná témata jsou součástí každodenního života.

Jediná živá probiotika

Udržujte zdravou rovnováhu bakterií ve střevech již dnes!

Díky jedinečné technologii a dlouholetému zdokonalování jsou probiotika SymproveTM jediná skutečně živá probiotika, která se díky vodní bázi dostaví do střev, kde příznivě působí na trávení, imunitu a celkové zdraví organismu.
Na rozdíl od pilulkových probiotik pobývají v žaludku, jak je agresivní žaludeční kyseliny rozloží a oslabí, ale projdou trávicím systémem přímo tam, kde jsou potřeba.

logo