Doručení do 2 pracovních dnů

Sezónní alergie: 8 tipů, jak zmírnit její příznaky

Sezónní alergie je strašákem nejednoho z nás.  Alergie patří k jedné z nejčastějších příčin rýmy v rozvinutých zemích a představuje závažný zdravotní problém. Její průběh můžeme zmírnit nejen léky, ale i jinými, volně dostupnými způsoby.

Alergická rýma je zánět sliznice, který má svůj spouštěč. V tomto případě se jedná o alergen, který se nachází v našem okolí.

Sezónní alergie se nejvíce projevuje na jaře

V jarním období, kdy sluníčko začíná vykukovat a s ním i kvést každý květ či strom, většinu z nás láká jít na procházku do přírody, parků a zahrad. Pro lidi trpící alergickou rýmou, jejíž nejčastějším spouštěčem (nejen v období jara) je pyl, je představa pikniku na rozkvetlé louce či procházky parkem hotovým strašákem.

Sezónní alergie se projevuje typickými příznaky:

 • Kýchání
 • Výtok z nosu
 • Ucpaný nos
 • Změny čichu
 • Svědění nosu
 • Slzení očí
 • Otok očního okolí
 • Svědění uší
 • Dráždivý kašel
 • Bolest hlavy
 • Únava
 • Problémy se spánkem
Sezónna alergia: 8 tipov, ako zmierniť jej príznaky
Zdroj: Canva.com

Sezónní alergie a možnosti léčby

V dnešní době rozlišujeme nefarmakologickou a farmakologickou léčbu, alergenovou imunoterapii a chirurgickou léčbu.

Váš lékař vždy vybere tu nejvhodnější léčbu pro vás.

My se dnes zaměříme na nefarmakologické možnosti – podpůrné metody, režimová opatření, která představují účinný doplněk ke zmírnění příznaků, ale žádný z nich by neměl být chápán jako náhrada medikamentózní terapie.

1. Úprava prostředí

Mnohé postupy jako základní opatření doporučují v první řadě eliminovat kontakt s alergenem. Pokud víme, že nám příznaky spouští či zhoršuje kontakt s konkrétním alergenem (například plísní, potravinou, domácím zvířetem či pylem konkrétním rostliny), omezení kontaktu se spouštěčem může zmírnit příznaky. Je vhodné sledovat pylové zpravodajství a podle toho si plánovat venkovní aktivity.

2. Sprcha

Možná to zní vtipně, ale osprchovat se a vyměnit si oblečení za čisté může pomoci odstranit alergen (ať už pyl nebo po hře se zvířetem). Ale pozor, nezapomeňte na umytí vlasů.

3. Větrání

Větrat se doporučuje přes okna opatřená síťkami, nejlépe antialergickými proti pylu.

4. Sluneční brýle

Aby alergici v přírodě předešli masivnímu vniknutí pylového alergenu do oka, doporučuje se nosit sluneční brýle.

5. Nazální irigace

Známá také jako nazální sprcha či nosní výplach. Provádí se pomocí slané vody a konvičky či stříkačky. Nejvhodnější je použít slanou vodu z lékárny, abychom předešli podráždění sliznice nosní dutiny a zbytečným komplikacím. Základem je čisté proplachovátko, nedráždivý slaný roztok a chvilka soukromí v koupelně. Přestože mohou být první pokusy nepříjemné, nevzdávejte to.

6. Probiotika

Probiotika nelze v současnosti na základě omezených dat schválit jako užitečnou alternativní léčbu problémů, které způsobuje sezónní rýma. Mohou ale sloužit jako výborný doplněk podpory imunitního systému, který hraje v patogenezi alergické rýmy klíčovou roli.

Podpořte svou obranyschopnost jedinými živými probiotiky

7. Vyhýbání se zakouřenému prostředí

Negativní vliv cigaret na zdraví je všeobecně znám, a jinak tomu není ani v případě příznaků sezónní rýmy. Za pravdu nám dá nejeden pacient trpící jejími příznaky, vyvolanými dráždivými spouštěči v cigaretovém kouři.

8. Změna životosprávy

Zdravý životní styl, pestrá nutričně vyvážená strava, dostatek vody a pohybu má obecně pozitivní vliv na náš celkový zdravotní stav.

Za zmínku stojí i zajímavost, zda kojení nebo zpoždění podávání tuhé stravy v dětství vede k pozitivním intervencím v alergické rýmě, ale jejich účinnost zatím není zdokumentována a je předmětem bádání.

Alergická rýma významně zasahuje do kvality života mnoha lidí a přestavuje závažné riziko rozvoje astmatu. Pacienti trpí příznaky ucpaného nosu, výtoku z nosu, problémy s očima, ušima, ale také frustrací z permanentní bolesti hlavy, únavy či omezené schopnosti vykonávání aktivit. Alergická rýma postihuje 25 až 40 procent populace rozvinutých zemí, takže nezoufejte, nejste v tom sami! Podpořte svou imunitu a vyzkoušejte některá z režimových opatření doplnit do svého boje se sezónní rýmou.

Zdroje:

Autorka blogov, študentka všeobecného lekárstva Nela Macková
Nela Macková
+ posts

Studuje všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Univerzity Komenského. Věnuje se dobrovolnické činnosti, psala články pro výukový program Axon-med ve spolupráci se studenty lékařských fakult i ze zahraničí a pracuje v oblasti zdravotnictví a sportu. Absolvovala lékařskou praxi na různých pracovištích a část stáží a studia v zahraničí. Několik let byla také pacientkou imunologické a gastroenterologické ambulance, proto se snaží podávat odborné informace lidem co nejjednodušeji, aby je každý pochopil, a také ukázat, že i tabuizovaná témata jsou součástí každodenního života.

Jediná živá probiotika

Udržujte zdravou rovnováhu bakterií ve střevech již dnes!

Díky jedinečné technologii a dlouholetému zdokonalování jsou probiotika SymproveTM jediná skutečně živá probiotika, která se díky vodní bázi dostaví do střev, kde příznivě působí na trávení, imunitu a celkové zdraví organismu.
Na rozdíl od pilulkových probiotik pobývají v žaludku, jak je agresivní žaludeční kyseliny rozloží a oslabí, ale projdou trávicím systémem přímo tam, kde jsou potřeba.

logo