Doručení do 2 pracovních dnů

Děti a imunita: Jak podpořit obranyschopnost našich ratolestí?

Imunitní systém představuje jakéhosi strážce v našem těle. Jeho úkolem je rozeznávat, co je pro tělo neškodné a co naopak škodlivé. Hlídá nás před vnějšími vlivy, které jsou kolem nás a také před těmi vnitřními, které by mohly negativně ovlivňovat náš organismus. To platí pro děti stejně jako pro dospělé. Dětská imunita má však svá specifika, která pro vás shrneme v tomto článku. Jak dosáhnout, aby imunita a obranyschopnost dětí byly odolnější?

Imunita musí být inteligentní a rozpoznat různé látky

Úkolem imunitního systému je rozpoznat potencionální nebezpečí, včas na něj zareagovat a postupnými kroky se ho zbavit. Rovněž musí umět rozpoznat tělu vlastní látky, proti nimž nemá zahájit imunitní reakci. Musí být dostatečně inteligentní na to, aby jeho odpověď byla přiměřená a adekvátně dlouhá. Nemůže být nedostatečná ani přehnaná.

Má mnoho dalších funkcí, mezi něž patří i paměť. Představme si pevný disk v počítači. Pamatuje si, s čím se setkal a co na něj bylo uloženo. Podobně funguje i náš imunitní systém. Pamatuje si škodlivinu, kterou již potkal a může na ni reagovat rychleji, cíleněji a její efekt zcela zablokovat.

Vírusové ochorenie
Zdroj: Canva.com

V praxi to představím na onemocnění spalničky a plané neštovice – pozor, nejde o totéž. Plané neštovice jsou běžné kolektivní onemocnění způsobené virem Varicella-Zoster, se kterým se setkala většina maminek. Jeho hlavním rysem jsou bolestivé svědivé vyrážky na těle děťátka. Pokud dítě překoná toto onemocnění, jeho imunitní systém na něj zareagoval a následně se ho zbavil, ale zapamatoval si ho. Při jakémkoli dalším kontaktu děťátka s infekčním pacientem onemocnění nevznikne, protože jeho imunitní systém si vybudoval celoživotní imunitu.

Na podobném principu funguje i imunita po očkování, kdy se imunitní systém imunizuje předem, abychom předešli závažným komplikacím, které by způsobil například zmiňovaný virus Morbilli – tedy spalničky.

Imunitní systém je obrovský komplex v celém lidském organismu. Není to jeden konkrétní orgán jako například oko či střeva, ale dává pozor na všechna místa, přes která se do našeho těla může dostat infekce. Je to například přenosem kapénkami při kýchání, kašlání, cestou špinavých rukou, poranění kůže a mnoha dalšími způsoby. Imunitní systém musí být vždy ve správný čas ve správném množství a na správném místě.

Proč jsou děti nemocnější než dospělí?

Jednoduchá odpověď zní, že jejich imunitní systém je prostě ještě nezralý. Začíná se budovat už v těhotenství a první protilátky, se kterými bude bojovat proti škodlivinám z okolí, jsou právě ty od matky. Tento proces pokračuje i při kojení. Postupně se dětem začnou vytvářet složky vlastního imunitního systému.

Děti se pohybují v jeslích či školkách, kde si hrají se společnými hračkami a udržují blízké kontakty. Vyhnout se šíření infekce v takových kolektivech a uzavřených prostorách je téměř nemožné. Většina dětí si „odnese“ onemocnění dýchacích cest, trávicího systému, kožní infekce i infekce močových cest.

Choré dieťa
Zdroj: Canva.com

Snad nejčastěji rodiče trápí příznaky jako zvýšená teplota, zimomřivé, slabé, unavené dítě s výtokem z nosu, kýcháním, kašláním, chrapotem a podobně. Většina těchto infekcí dýchacích cest je způsobena právě virovou infekcí.

Druhými nejčastějšími příznaky jsou horečka, zvracení, vodnaté průjmy, nechutenství či bolesti bříška. Jsou to příznaky charakteristické pro infekce trávicího systému, které jsou u dětí také často způsobeny virem.

Samozřejmě v každém případě může jít o jiný druh patogenu. Vždy je třeba zdravotní stav konzultovat s pediatrem. Platí však také pár tipů, které jsou účinné v podpoře nejen dětského imunitního systému.

Jak podpořit imunitu dítěte?

Vitamíny

Vitamin C je neopomenutelným vitamínem v podpoře našeho organismu. Působí jako antioxidant, zvyšuje odolnost vůči infekcím, a to především virovým, které jsou původcem většiny onemocnění dětí, a podle nejnovějších studií působí příznivě také na náš mikrobiom. Jeho nejlepším zdrojem je především ovoce a zelenina, na které bychom neměli zapomínat ani při stravovacích návycích dětí.

Vitamin D může fungovat jako startér správného fungování imunitního systému. Studiemi bylo prokázáno, že snižuje pravděpodobnost virových nákaz. Jeho nejlepším zdrojem je trávit dostatečný čas na sluníčku, ovšem v zimních měsících je vhodná jeho suplementace.

Vitamíny A a E jsou vynikajícími antioxidanty a omezují aktivitu reaktivních molekul v jejich vzniku nebo efektu. Tak jako u všeho, i u vitamínů to není třeba přehánět, protože i nadměrné množství může být zdraví škodlivé.

Zinek je velmi dobrým pomocníkem, jehož výborné přirozené zdroje jsou vnitřnosti, mléčné výrobky a vaječný žloutek. Mezi jednu z jeho prospěšných funkcí patří stimulace NK buněk, což jsou „přirození zabijáci všeho škodlivého“ v našem organismu.

Probiotika a prebiotika

Právě střevo je místem, kde se nachází většina imunitních buněk. Mnoho studií zjistilo pozitivní efekt probiotik v prevenci vzniku infekcí dýchacích cest i trávicího systému. Jako nejefektivnější prevence obou nejčastěji postižených systémů vyšel bakteriální kmen Lactobacillus rhamnosus, který je v unikátní živé formě i v probiotikách Symprove.

Symprove probiotiká

Se Symprove posílíte imunitu celé rodiny

Echinacea

Echinacea je fytofarmakum, které by se mělo podle doporučení používat při akutní infekci, kdy prokazuje pozitivní vliv. Preventivní efekt nebyl prokázán v dostatečném množství.

Pár rad na závěr

  • Na začátku jsme zmiňovali, že imunitní systém se nachází v celém našem těle, a proto pokud tělo funguje správně jako celek, i náš imunitní systém bude fungovat nejlépe, jak umí.
  • Podpořit ho umíme také péčí o psychickou pohodu (negativní vliv stresu), není třeba zapomínat na dostatečný pitný režim, vyváženou pestrou stravu a dostatečný pohyb na slunci.
  • Akutní i dlouhodobě přetrvávající špatný zdravotní stav děťátka konzultujte s příslušným lékařem.

Zdroje:

https://www.solen.cz/pdfs/lek/2021/03/05.pdf

https://faseb.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1096/fasebj.13.10.1145

https://www.imunoglukan.com/upload/files/imunita_u_deti_v_predskolskom_veku.pdf

https://www.solen.cz/pdfs/lek/2019/03/12.pdf

Autorka blogov, študentka všeobecného lekárstva Nela Macková
Nela Macková
+ posts

Studuje všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Univerzity Komenského. Věnuje se dobrovolnické činnosti, psala články pro výukový program Axon-med ve spolupráci se studenty lékařských fakult i ze zahraničí a pracuje v oblasti zdravotnictví a sportu. Absolvovala lékařskou praxi na různých pracovištích a část stáží a studia v zahraničí. Několik let byla také pacientkou imunologické a gastroenterologické ambulance, proto se snaží podávat odborné informace lidem co nejjednodušeji, aby je každý pochopil, a také ukázat, že i tabuizovaná témata jsou součástí každodenního života.

Jediná živá probiotika

Udržujte zdravou rovnováhu bakterií ve střevech již dnes!

Díky jedinečné technologii a dlouholetému zdokonalování jsou probiotika SymproveTM jediná skutečně živá probiotika, která se díky vodní bázi dostaví do střev, kde příznivě působí na trávení, imunitu a celkové zdraví organismu.
Na rozdíl od pilulkových probiotik pobývají v žaludku, jak je agresivní žaludeční kyseliny rozloží a oslabí, ale projdou trávicím systémem přímo tam, kde jsou potřeba.

logo