Doručení do 2 pracovních dnů

Vliv alkoholu na střevní mikrobiotu a trávení

Období vánočních večírků a procházek po trzích se svařeným vínem je pomalu odzvoněno. Blíží se štědrovečerní večeře a oslavy nového roku. S tím přicházejí přípitky ve formě vaječného likéru až po lahve šampaňského.  Téměř každý si nejspíš zkusil, jaký vliv má alkohol na  motoriku, vnímání a prožívání. Jak ale působí na naše trávení už ví málokdo

Jak alkohol ovlivňuje trávení a střevní mikrobiotu?


Nadměrné užívání alkoholu je rizikovým faktorem pro více než 200 nemocí, mezi které patří rakovina, kardiovaskulární choroby a poškození jater. Časté požívání alkoholu poškozuje funkci slizniční bariéry trávícího traktu a ovlivňuje propustnost střeva. Míra a rychlost vstřebávání alkoholu jsou variabilní a mohou být podmíněny různými faktory, mezi které patří například objem, druh alkoholického nápoje, příměsi a koncentrace alkoholu v nápoji. Méně koncentrované nápoje se vstřebávají pomaleji, více koncentrované rychleji a příliš koncentrované zpomalují vyprazdňování žaludku a tím prodlužují dobu  vstřebávání.

Jakmile se alkohol vstřebá, nastává jeho distribuce. Distribuční objem odpovídá objemu celkové tělesné vody v těle. Z tohoto důvodu se ženy, které zkonzumovaly stejné množství alkoholu a váží stejně kilo, jako muži opijí rychleji. Jde o to, že celkové množství tělesné vody u žen je nižší než u mužů.

Po fázi distribuce následuje fáze eliminace , známá jako odbourávání alkoholu. Tato činnost se děje v našich játrech.

Vliv alkoholu na střevní mikrobiotu a trávení

Role probiotik

Častá konzumace alkoholu snižuje počet bifidobakterií, laktobacilů, enterokoků a zvyšuje hladinu enzymů asociovaných/spojených s poškozením jater. V roce 2008 byla publikovaná studie, ve které bylo potvrzeno, že podávání probiotik po dobu 5 dnů u pacientů užívaných alkohol v nadměrné míře, významně zvýšilo počet bifidobakterií a laktobacilů a snížilo aktivitu jaterních enzymů a tím zlepšilo poškození jater u pacientů léčených oproti standardní léčbě. Užívání některých probiotik tedy může působit jako prevence před případným poškozením jater po užívání alkoholu.

Závěr

Probiotika vás před ranní kocovinou neochrání, avšak jejich pravidelné užívání může mít vliv i na zdraví vašich jater. Mohou vám pomoct vrátit do pořádku mikrobiotu, ale nejlepším lékem je stejně prevence. Neříkám, že se alkoholu musíte vyhýbat. Avšak jeho užívání může ovlivnit účinek současně užívaných probiotik. Nepocítíte tedy takovou změnu, jako kdybyste probiotika užívali bez konzumace alkoholu. Každopádně si myslím, že minimálně vaječný likér a sklenka vína k štědrovečerní večeři prostě patří. Pijte tedy s mírou nebo jen příležitostně a podpořte trávení ve vánočním obdobím pravidelnou dávkou aktivních bakterií

Role probiotik

P.S.: Pohodové svátky a Vše nejlepší do Nového roku!

+ posts

Študentka 5. ročníka Farmaceutickej fakulty, Veterinárnej a farmaceutickej univerzity v Brne

Jediná živá probiotika

Udržujte zdravou rovnováhu bakterií ve střevech již dnes!

Díky jedinečné technologii a dlouholetému zdokonalování jsou probiotika SymproveTM jediná skutečně živá probiotika, která se díky vodní bázi dostaví do střev, kde příznivě působí na trávení, imunitu a celkové zdraví organismu.
Na rozdíl od pilulkových probiotik pobývají v žaludku, jak je agresivní žaludeční kyseliny rozloží a oslabí, ale projdou trávicím systémem přímo tam, kde jsou potřeba.

logo