Doručení do 2 pracovních dnů

Nová zjištění: Parkinsonova nemoc – mohou pomoci probiotika?

Parkinsonova nemoc (Parkinson’s disease, PD) postihuje významnou část populace, zejména lidi ve věku nad 65 let. Trpí jí přibližně 3,7 procenta populace v tomto věku a je druhou nejrozšířenější neurologickou poruchou po Alzheimerově nemoci. Nejnovější zjištění expertů ukazují, že při její léčbě a zpomalování nástupu příznaků mohou pomoci probiotika.

Parkinsonova nemoc ve zkratce

Jedná se o progresivní a chronickou neurodegenerativní poruchu, která primárně ovlivňuje motorické funkce, ale zahrnuje i řadu nemotorických deficitů. Poruchy motorického systému vedou k celé řadě příznaků, včetně svalové ztuhlosti, třesu, bradykineze (zpomalení pohybů), zhoršené chůze a posturální nestability. Mezi nemotorické příznaky patří ztráta čichu a problémy s trávicí, kardiovaskulární a urogenitální soustavou.

Četné studie zkoumaly bakteriální složení střevních bakterií u pacientů s Parkinsonem v porovnání se zdravými jedinci. Přestože tyto studie neidentifikovaly konkrétní složení mikrobioty, které vždy doprovází toto onemocnění, celkově existují důkazy, že prozánětlivá dysbióza – tedy nerovnováha bakterií ve střevech – je obvykle přítomna.

Nová zjištění: Parkinsonova nemoc – mohou pomoci probiotika?

Probiotika nastolí v trávení rovnováhu

Nová vědecká práce naznačuje, že suplementace probiotik může zlepšit zdraví střev u pacientů s PD. Není to jen jednoduchá přítomnost probiotických bakterií, která způsobuje tyto pozitivní účinky, ale kaskáda událostí (množení probiotických bakterií generujících laktát, laktát stimulující komenzální druhy produkující propionát a butyrát), které vedou ke zvýšeným hladinám butyrátu.

V předchozích studiích o používání probiotik v lidském zdraví a nemocech jsme ukázali, že dávkování se 4kmenovou živou probiotickou suspenzí (Symprove™) mělo potenciál změnit rovnováhu druhů ve střevních mikrobiotách zdravých lidských dárců (Moens a kol., 2019) a pacientů s ulcerózní kolitidou (Ghyselinck a kol., 2020) v in vitro modelu.

Probiotika Symprove prokázala vynikající toleranci vůči žaludeční kyselině během testování in vitro (Fredua-Agyeman a Gaisford, 2015), částečně vysvětlující jejich účinnost při zlepšování skóre závažnosti klinických symptomů mnoha střevních stavů v klinických studiích. Například snížila skóre závažnosti klinických symptomů u IBS (Sisson et al., 2014) a snížila skóre bolesti břicha a významně snížila zácpu nebo průjem.

Probiotika Symprove také prokázala antipatogenní aktivitu proti různým běžným střevním patogenům, včetně Clostridium difficile (Fredua-Agyeman et al., 2017), Escherichia coli, Staphylococcus aureus rezistentní vůči meticilinu (MRSA) a Shigella.

Nové zistenia: Parkinsonova choroba – môžu pomôcť probiotiká?

Probiotika by měla být kvalitní

Pokud je vývoj a/nebo progrese Parkinsonovy nemoci ovlivněna dysbiózou střevní mikrobioty, pak suplementace stravy správně formulovaným probiotikem může být užitečným doplňkem standardní léčby na klinice. Vzhledem k malému počtu dárců by výsledky měly být interpretovány opatrně a měly by se dát replikovat, ale v kombinaci s údaji o lidech a zvířatech poskytují přesvědčivý náznak toho, že probiotika mohou být potenciálním a nákladově efektivním zásahem při léčbě pacientů s Parkinsonovou nemocí.

Důvěra v používání probiotických doplňků při léčbě PD se zvýší, budou-li existovat důkazy, že probiotické bakterie se mohou integrovat a asimilovat do stávající střevní mikrobioty, čímž se zlepší celkové zdraví střev.

Zdroje:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2590156721000165#bbb0400
https://doi.org/10.3390/ijms232012289
https://doi.org/10.2174/1381612828666221003112300
+ posts

Vystudovala ošetřovatelství na Lékařské fakultě UK a obor farmaceutický asistent v ČR. Pracovala v lékárně, pro online lékárnu a jako koordinátor klinických studií v Biomedicínském centru SAV. Je zdravotník tělem i duší, ráda pomáhá jiným, a proto ji tato práce naplňuje. Má ráda přírodu, tanec a svou rodinu.

Symprove newsletter

Prihláste sa do nášho newslettra a už vám neunikne žiadny zaujímavý článok na tému trávenia, imunity či zdravého životného štýlu.
Posielame maximálne raz týždenne!

JEDINÁ ŽIVÁ PROBIOTIKA

Udržujte zdravou rovnováhu bakterií ve střevech již dnes!

Díky jedinečné technologii a dlouholetému zdokonalování jsou probiotika SymproveTM jediná skutečně živá probiotika, která se díky vodní bázi dostaví do střev, kde příznivě působí na trávení, imunitu a celkové zdraví organismu.
Na rozdíl od pilulkových probiotik pobývají v žaludku, jak je agresivní žaludeční kyseliny rozloží a oslabí, ale projdou trávicím systémem přímo tam, kde jsou potřeba.